8 NIEUWS De troonrede Ledenvande Staten-Generaal, Nooit zal ik de Nationale Dodenherdenking van 4 mei 2020 vergeten. Het was onwerkelijk en zeer realistisch tegelijk: die bijna lege Dam, de stilte nog oorverdovender dan anders, en het besef dat de viering van 75 jaar vrijheid noodgedwongen een ingetogen karakter had gekregen. Door het coronavirus werd dit voorjaar ineens alles anders. Ook deze anders-dan-anders- Prinsjesdag op 1,5 meter afstand, niet in de Ridderzaal, en met minder mensen, tradities en uitbundig rood- wit-blauw, maakt dat tastbaar. Mijn bewondering en dank gaan uit naar iedereen die in de zorg en elders in de samenleving al het mogelijke deed om de coronacrisis het hoofd te bieden. Verpleegkundigen en schoon makers, boa's en defensiepersoneel, supermarktmedewerkers en mensen in het openbaar vervoer. Ik wil daar naast mijn steun en medeleven betui gen aan hen die door corona zijn ge troffen, of die een geliefde moeten missen. Maar ook voor wie dat niet geldt, is de impact enorm. Corona raakt ons allemaal. Van Terschelling tot Aruba. Jong en oud. Mensen met een beperking vaak nog harder dan anderen. Corona raakt ons in school en werk. In het gemis van een aanra king. En vooral: in ons gevoel van veiligheid en vertrouwen. Want geen eindexamen kunnen doen, een begrafenis in zeer kleine kring, niet op bezoek kunnen bij je man of vrouw in het verpleeghuis, als ondernemer ineens je levenswerk verliezen, of je baan - het is allemaal enorm ingrij pend. Voor al die gevoelens van stress, eenzaamheid en verlies moet ruimte zijn en erkenning. Binnenkort geven we daar in het hele Koninkrijk in ver bondenheid uitdrukking aan onder de noemer 'aandacht voor elkaar'. Toch gebeurt er deze maanden ook veel goeds. We waarderen meer het land waarin we wonen. Het weefsel van onze samenleving is opnieuw sterk gebleken. Het blijft bijzonder hoe Nederlanders er voor elkaar zijn als de nood aan de man komt. Bijzon der was ook hoe we in een paar maan den samen voor elkaar kregen dat de grootste beperkingen konden worden opgeheven. En bijzonder is de veer- kracht van ondernemers die op allerlei creatieve manieren hun bedrijf draai ende hielden, van leraren die hun leerlingen online gingen begeleiden, en van ouders die plotseling werk en onderwijs thuis combineerden. Nederland heeft in de coronacrisis be wezen verantwoordelijk, saamhorig en flexibel te zijn. Laat ons dat vol houden zolang dat nodig is. En laat ons daar vertrouwen aan ontlenen voor de toekomst. Want juist in tijden van plotselinge schokken is het zaak oog te houden voor de lange termijn. Dat zijn we ver plicht aan de jongeren, die de laatste maanden niet alleen moesten inleve ren op hun leven nu, maar ook op hun vooruitzichten voor straks. Een 94-jarige vete raan maakte veel los met een ingezonden brief waarin hij de jongeren van Nederland opriep vol te houden en soli dair te zijn met zijn generatie. Een 18-jarige student schreef hem terug hoe dankbaar hij was voor de vrijheid en alle mogelijkheden waarmee hij en zijn leeftijdgenoten opgroeien. Maar hij schreef ook hoe zeer zij die vrijheid nu missen, hoe zij sleutelmomenten in het leven zomaar zien passeren en hoe extra onzeker de toekomst door de coronacrisis voelt. Die onzekerheid is er op het gebied van opleiding, wonen en werk. Tege lijkertijd is er de zorg over overkoepe lende problemen als klimaatverande ring, die door corona niet minder ur gent worden. Deze brief raakt de kern van Prinsjesdag, want perspectief voor de toekomst begint altijd in het hier- en-nu. Dat is de spiegel die de volwas- senen van morgen voorhouden aan de volwassenen van vandaag. In dat besef maakt de regering de keuze in deze onzekere tijd niet te bezuinigen, maar juist te investeren in baanbehoud, goede publieke voor zieningen, en een sterkere economi sche structuur en een schoner land nu en straks. Op die pijlers rusten de plannen van de regering voor het ko mende jaar. De Nederlandse economie en overheidsfinanciën zijn veerkrachtig. De laatste jaren is een financiële buf fer opgebouwd waarvan we nu de vruchten plukken. Deze publieke spaarpot maakt de gezondheidseffec ten van het coronavirus niet minder heftig, maar maakte de eerste directe economische gevolgen wel beter draagbaar. Nu moeten we ons schrap zetten voor de gevolgen van een zware economische terugslag, die ook doorwerkt in de economie en over heidsfinanciën op lange termijn. Hoe precies, hangt af van de vraag tot wanneer en in welke mate het coro navirus ons in zijn greep blijft hou den. Maar alle recente cijfers en ra mingen zijn ongekend in vredestijd. Met een historische krimp van ruim 5 procent in 2020. Met een histori sche omslag van een overschot op de rijksbegroting naar een tekort van 7 procent in één jaar. En met een verdubbeling van de werkloosheid ook in één jaar. Onze belangrijkste handelspartners in Europa en wereldwijd hebben te kampen met een economische terugval die vaak nog groter is. Voor een open en op handel en export gericht land als Nederland is dat, zeker na brexit, een extra complicatie. De internationale gevolgen van de coronacrisis kunnen moeilijk wor den overschat, niet in economisch en niet in geopolitiek opzicht. Er lijken nog diepere groeven te worden ge trokken tussen de grootste machts blokken in de wereld. In het jaar van 75 jaar Verenigde Naties domineert helaas steeds vaker het nationale eigenbelang en is de multilaterale wereldorde verder onder druk komen staan. Voor de Nederlandse regering staat buiten kijf dat goed functionerende internationale instellingen en internationale samenwerking noodzakelijk zijn om problemen aan te pakken die geen land of regio alleen de baas kan. Dat geldt voor vraagstukken van vrede en veiligheid, voor de klimaat crisis en de toekomst van onze energievoorziening, voor armoedebestrijding en nu ook voor de bestrijding van het coronavirus. Ons land neemt hierin verant woordelijkheid. Dat is zowel een morele plicht als welbegrepen eigenbelang. Nederland blijft steun geven aan de kwetsbaarste regio's in de wereld, die zwaar door corona zijn getroffen. Daarnaast blijft de re gering werken aan versterking van de operationele inzet van Neder landse militairen. Het is duidelijk dat de wereld zich, over de coronacrisis heen, moet voorbereiden op de mogelijkheid van een volgende pandemie of een andere externe schok. Corona leert ons dat we ook internationaal samen sterker staan in een crisis als deze. In Europees verband geldt dat de toenemende geopolitieke onzeker heid en de coronacrisis het belang van samenwerking en een eendrach tig optreden naar buiten toe alleen maar vergroten. De inbedding in de Europese Unie en de interne markt staan aan de basis van de Neder landse welvaart, rechtszekerheid en veiligheid. Het is waar dat Europese samenwerking vaak gepaard gaat met stevige discussies, waardoor ver schillen tussen landen soms worden uitvergroot. Toch brengen de over eenkomsten en de gedeelde belangen de lidstaten altijd weer bij elkaar. Zo werkt Nederland intensief samen met andere Europese landen om de ontwikkeling en beschikbaarstelling van een vaccin te versnellen. Met het Europees herstelfonds kunnen lidstaten voor de korte termijn de gevolgen van de coronacrisis beter opvangen en voor de lange termijn werken aan structurele economische hervormingen. Het is een vorm van solidariteit die twee kanten op werkt: van buren die elkaar vanzelf sprekend helpen in tijden van nood, maar die in eigen land ook stappen zetten en hervormen om bij een volgende crisis allemaal beter voor bereid te zijn. In ons land konden met extra over heidsuitgaven de eerste gevolgen van de coronacrisis voor de bedrij ven en de werkgelegenheid worden opgevangen. Voor de korte termijn is twee keer een pakket steunmaat regelen ingezet waarmee lonen zijn doorbetaald en faillissementen en grootschalige ontslagrondes zoveel mogelijk konden worden voorko men. Het derde pakket, dat beschik baar is vanaf 1 oktober, heeft een looptijd van negen maanden. Behoud van zoveel mogelijk banen blijft het doel. Maar na de fase van noodsteun is het nu ook belangrijk dat mensen door scholing en trai ning de overstap kunnen maken naar sectoren waar een tekort aan personeel is, en dat bedrijven zich aan kunnen passen aan de nieuwe realiteit. Met een aanvullend pakket van bijna een half miljard euro voor kunst en cultuur onderstreept de regering het grote maatschappelijke belang van deze sector. De steun voor het openbaar vervoer wordt voortgezet, omdat veel mensen voor hun dagelijkse bezigheden afhanke lijk zijn van bus, trein, tram en metro. Voor gemeenten komt bijna 800 miljoen euro extra beschikbaar, bijvoorbeeld voor buurthuizen, sociale werkvoorziening, culturele instellingen, en voor het coronaproof organiseren van de verkiezingen. Zo werken medeoverheden en Rijk als één overheid samen in deze crisis. Met de zwaar getroffen Caribische delen van het Koninkrijk wordt gesproken over welke steun onder welke voorwaarden kan worden verleend. Het doel is de bevolking nu te steunen en bij te dragen aan toe komstige economische zekerheid en maatschappelijke stabiliteit. Huma nitaire steun blijft steeds beschik baar. Bij de start van deze periode koos de regering voor versterking van publieke voorzieningen. Het belang hiervan is door corona eerder toe- dan afgenomen. Investeren in woensdag 16 september 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8