Winnaars verliezers 6 Een kabinet dat tientallen miljarden spendeert aan de bestrijding van de coronacrisis, kan makkelijker 'nu even niet' zeggen tegen andere dure wensen uit de samenleving. Toch telt deze Prinsjesdag een aantal bescheiden winnaars, en verliezers die het gelag betalen. Zorgmedewerkers krijgen wat extra Voor hen is er iets extra's... De reacties op de Miljoenennota zijn als deze Prinsjesdag zelf: inge togen. Vele Nederlanders hadden op meer gehoopt, maar een enkele blik op de leegstromende schatkist en de oplopende werkloosheid dwingt in tijden van corona ook tot realiteitszin. Niet dat er geen teleurstelling klinkt. Neem het zorgpersoneel, dat zich financieel ondergewaar deerd voelt. Het kabinet weerstaat de roep om een extra, structurele loonsverhoging. Daar is domweg geen geld voor, is het verweer. In plaats daarvan komt er in 2021 nogmaals een coronabonus van 500 euro, bovenop de 1000 euro netto die dit jaar nog wordt over gemaakt. Alleen in de laagste loon schalen gaan verpleegkundigen wat meer verdienen. Bonden spreken van een fooi, maar ten opzichte van leraren, militairen en agenten - voor wie er dit jaar niks extra's in het vat zit - komen zorgmedewerkers er rela tief beter vanaf, ook al zal die vast stelling het chagrijn vermoedelijk niet wegnemen. En zo zijn er meer groepen die niet hebben gekregen wat ze wil den, maar ook niet helemaal met lege handen staan. Neem spaar ders die al langer steen en been klagen dat hun spaargeld nauwe lijks rendeert, terwijl ze over het fictieve rendement op hun vermo gen wel belasting moeten betalen. Tot nu toe was de eerste 30.000 euro vrijgesteld van belasting, voor (echt)paren het dubbele. Deze belastingvrije grens wordt straks opgerekt naar 50.000 euro, al zijn mensen met vermogen boven die grens iets meer kwijt. Ook starters op de oververhitte woningmarkt wordt verlichting geboden. Wie jonger is dan 35 jaar, hoeft over de aankoop van een huis geen 2 procent overdrachts belasting te betalen. Op een woning van 3 ton scheelt dat 6000 euro. Mooi meegenomen, al stij gen de huizenprijzen gestaag door. Nog los van het feit dat zij in de coronacrisis hun baan weten te behouden, zijn werkenden in loondienst ook fiscaal komend jaar iets beter af. Door verhoging van de arbeidskorting en een kleine verlaging van het onderste belas tingtarief, hoeven zij minder af te dragen aan de schatkist. Of zij netto daadwerkelijk meer zullen overhouden, valt overigens te bezien. Veel pensioenfondsen denken de premies het komende jaar te moeten verhogen als gevolg van strengere regels. Ook voor werkgevers betekent zo'n premieverhoging hogere kos ten, maar wie in 2021 in staat is winstgevend te zijn, betaalt min der belasting. Dat geldt overigens vooral voor het midden- en klein bedrijf, dat het meest profiteert W De allergrootste verliezer van deze Prinsjesdag is de schatkist zelf. De staatsschuld loopt komend jaar hard op van de daling van het lage tarief naar 15 procent. Ondernemingen die in staat zijn te investeren, kun nen daarbovenop nog een korting op de loonheffing krijgen, via een extra investeringsaftrek (BIK). Zij moeten op de blaren zitten. Hebben de 'winnaars' van deze Prinsjesdag al niet veel te vieren, voor veel anderen geldt dat zij na een blik in de Miljoenennota met lege handen staan. En dan is er nog de categorie 'verliezers' die de re kening krijgt gepresenteerd. Want dit kabinet mag dan hebben beslo ten voorlopig niet te bezuinigen, de extraatjes voor de ene groep gaan vaak ten koste van de andere. Om te beginnen zijn het vooral rijkere gepensioneerden die wei nig hebben om zich op te verheu gen. De AOW stijgt ook het ko mend jaar weliswaar automatisch mee met de gemiddelde verhoging van de cao-lonen, maar die toe name wordt tenietgedaan door dreigende korting van het aanvul lend pensioen. Althans, als die kortingen doorgaan, want de kans woensdag 16 september 2020 GO Grote j ongens betalen voor Laurens Kok Den Haag Albert en Daphne Hoegée met hun baby Sarah van drie maan den oud. FOTO KOEN VERHEIJDEN De overdrachtsbelasting voor starters van 2 procent ver dwijnt. Op die manier moeten starters op de woningmarkt wor den geholpen. Albert Hoegée (33) en zijn vrouw Daphne (30) durven eindelijk de stap te wagen: ze gaan een huis kopen in Arnhem nu de overdrachtsbe lasting voor starters (onder de 35 jaar) wordt afgeschaft. ,,We betalen 900 euro aan huur, waardoor we moeilijk kunnen sparen'', zegt Albert. ,,Bij een huis van zo'n 2 ton moet je zo'n 10.000 euro eigen geld inbren gen, 4000 euro daarvan is over drachtsbelasting. Dat geld kun nen we erg goed gebruiken voor de inrichting van ons nieuwe huis of voor een financiële buffer. Ik ben er ontzettend blij mee.'' Zorgpersoneel krijgt ook vol gend jaar een bonus, omdat ze zo hard hebben gewerkt tijdens de coronacrisis. Of de Delftse verpleegkundige Anique Land- zaad (33) geholpen is met de 500 euro bovenop de 1000 euro van dit jaar? „Kijk, je wilt een ge geven paard natuurlijk niet in de bek kijken. Alleen wat ik veel lie ver wil dan een eenmalige bonus, is dat er structureel iets verbe tert in de zorg. Het is niet zo erg dat dit een baan is waarbij je jezelf altijd op de tweede plek moet zetten, maar dan moet er wel iets tegenover staan'', be toogt Landzaad, die ook kaderlid is van vakbond FNV. ,,Dat politici zijn weggelopen bij de stemming over meer salaris in de zorg, dat vind ik echt om te huilen.'' De zelfstandigenaftrek voor een mansbedrijven (zzp'ers) wordt verder afgebouwd. Roos Wouters, oprichter van de Werkvereniging (een belangenvereniging voor mo dern werkenden), is niet blij. ,,Het is heel moeilijk om in te schatten wat de gevolgen zijn van het extra kor ten op de zelfstandigenaftrek en het in ruil daarvoor verlagen van andere belastingen. Ik vind het niet Verpleegkundige Anique Landzaat is blij met de bonus, maar Roos Wouters vindt het moeilijk wil liever dat er structureel iets verbetert. foto martijn beekman gaat betekenen. foto marco okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6