Instanties aan de slag voor een dementievriendelijke gemeente Nieuw Italiaans restaurant in Goes »Lampjes windmolens te fel 6 Sportkooi alsnog officieel geopend De rode lampjes, al van verre zicht baar, zijn nodig om vliegtuigen te waarschuwen, zodat die er uit de buurt blijven. Ze houden echter veel mensen in Haamstede uit hun slaap. Twee jaar geleden schreef de dorpsraad van Burgh-Haamstede daar al een brandbrief over naar Na tionaal Park Oosterschelde. Boze brieven Die deelde de zorgen en dat doen ook de gemeente Schouwen-Dui- veland en zelfs eigenaar E-connec- tion, na boze brieven uit de buurt. Die zou het liefst alle verlichting dimmen. Dat blijkt te kunnen, op twee manieren. De eerste is door radardetectie toe te passen, zoals Windpark Krammer afgelopen jaar Esme Soesman Kerkwerve De feestelijke opening wordt ver richt door wethouder Daniël Joppe om 18.45 uur. De kooi waar je kunt ook succesvol heeft gedaan. Met de steunradar in Wemeldinge wordt overlegd om deze radar voor heel Zeeland te laten werken. Een an dere mogelijkheid zijn transpon ders. Dat is een systeem waarmee vliegtuigen en helikopters die 's nachts vliegen worden uitgerust, en dat een alarm geeft als een vlieg tuig te dicht bij een windpark komt. Binnen anderhalf jaar moet er een oplossing komen Windpark Bouwdokken, zoals het windmolenpark op Neeltje Jans heet, wil met de Luchtvaartautori teit binnen anderhalfjaar tot een oplossing komen. Dan wel met ra dardetectie, dan wel met transpon ders. Met dat laatste wil het park er varing opdoen waar parken in de rest van het land van kunnen profi teren. De gemeente Schouwen- Duiveland is gevraagd de zoektocht naar een oplossing richting de Luchtvaartautoriteit te steunen. Die brief is inmiddels in de maak. voetballen en basketballen, ligt bij sportpark De Vospit aan de Verse- putseweg. Voetbalclub WIK'57 en dorpsraad hebben, samen met veel bewoners en sponsors, hun schou ders gezet onder de realisatie. De officiële opening was aanvankelijk gepland voor begin september maar werd toen uit voorzorg uitge steld omdat twee spelers van de club besmet bleken met corona. Esme Soesman Zierikzee Hoe zo'n dementievriendelijke gemeente er uit ziet? ,,Als een plek waar iedereen weet hoe je mensen met dementie kunt herkennen en hoe je met ze om moet gaan. Inwo ners, bedrijven, instanties en ge- meente", omschrijft coördinator Pauline Klerkx van het Odense- huis Schouwen-Duiveland. Wethouder Cees van den Bos: ,,En waar sprake is van acceptatie. Er is nu nog angst bij mensen die het krijgen. Je moet weten dat je welkom bent in de maatschappij, óók met dat ziektebeeld." Apathisch Veel mensen denken bij dementie aan apathisch voor zich uitsta- rende mensen waar ogenschijnlijk geen leven meer in zit. Niets is minder waar, weet Klerkx. ,,Aan dat beeld gaat 8, 9 of 10 jaar vooraf." Het zijn mensen die gewoon thuis wonen, boodschappen doen en naar kerk of restaurant gaan. Dat gaat meestal goed, maar soms is een beetje hulp nodig. Dan moet je de signalen wel herkennen en ook weten wat te doen. De- mentievriendelijk Schouwen- Duiveland zet zich daar voor in. Gisteren werd een speciaal voor Schouwen-Duiveland ontworpen logo gepresenteerd. Te gebruiken door iedereen die iets rondom de mentie organiseert. Ook verzorgt het Odensehuis gratis voorlichtingsbijeenkomsten (op 29 september, 9 en 28 oktober en 30 november). Meer info op odensehuis-sd.nl. Eigenaar Mikhail had al langer het idee in Goes een restaurant te be ginnen, en hakte naar eigen zeg gen de knoop door in het midden van de coronapiek. ,,Natuurlijk is dat spannend, maar als je de kans krijgt om op deze plek een restau rant te beginnen, laat je die niet liggen. Bovendien denk ik dat er markt is voor een Italiaans restau- rant in Goes, want er is op dat ge bied nog niet zo veel hier.'' Na een flinke verbouwing wil Mikhail vrijdag de deuren openen. Al Mercato aan de Grote Markt in Goes gaat zeven dagen per weekopen Er moest gisterochtend qua in richting nog aardig wat gebeuren. Ook de pizza-ovens moesten nog worden geïnstalleerd. ,,Maar we gaan het redden'', zegt de uitba ter. Hij belooft de gasten een 'echt' Italiaans restaurant: ,,We serveren niet ook nog shoarma en kapsalon en dat soort dingen, maar pasta's en pizza's. Voor wie daar geen zin in heeft, hebben we natuurlijk ook andere Italiaanse vlees- en visge rechten. En we hebben veel Itali aanse bieren en wijnen.'' Al Mercato (Italiaans voor de markt) wordt geen afhaalrestau- rant. Bezorgd wordt er evenmin. ,,Het zou op zich kunnen, hoor'', zegt de eigenaar, wijzend naar het achterterrein van het restaurant, waar met gemak een paar scooters kunnen staan. ,,Maar ik hoop ei genlijk dat het restaurant zo goed gaat lopen dat we het helemaal niet nodig hebben om te bezor gen.'' Al Mercato gaat zeven dagen per week open. MIJN DORP, MIJN STAD BUITEN SCHRIJVEN EN DICHTEN woensdag 16 september 2020 Verlichting belemmert nachtrust Nu bijna alle windmolens op Neeltje Jans klaar zijn, komt het moment daar dat de nachtelijke verlichting weer aan moet. Eige naar E-Connection doet alles om dat te voorkomen, om kla gende omwonenden tegemoet te komen. Wendy Wagenmakers Burgh-Haamstede Er is snoeihard aan gewerkt en nu is het zover. De sportkooi van Kerkwerve wordt vrijdag 25 sep tember officieel geopend. Het is het topje van de ijsberg, maar de cijfers zijn verontrus tend. Schouwen-Duiveland telt nu 850 mensen met dementie. Dat aantal groeit naar circa 1500 in 2050. Werken aan een dementievriendelijk Schouwen- Duiveland is keihard nodig. Liefhebbers van Italiaans eten kunnen vanaf vrijdag terecht in een nieuw restaurant aan de Grote Markt in Goes. In het voormalige pand van De Ere burger opent die dag Al Mer- cato de deuren. Rob Paardekam Goes BROUWERSHAVEN Brouws Museum, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling Schou- wen-Duiveland Be vrijd-, Den Osse haven, 13.30 en 15.30 uur: Rondvaart met Rederij Zeeland- Ton- nenmagazijn, 13.30 16.00 uur: Koersbal- BRUINISSE Brusea, 10.00-17.00 uur: Mu seum geopend, de monstratie bolussen bakken- BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 19.00 uur: Zangvereniging Zilt- DREISCHOR Museum Goemanszorg, 11.00 17.00 uur: Tentoon- stelling Schouwen- Duiveland Bevrijd- ELLEMEET Dorps huis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub Touché- NIEUWERKERK Kin derstudio de Blije Boefjes, 15.45-17.00 uur: Knutselcafé- Theetuin de Stok roos, 11.00-20.00 uur: Wandeling door het maïsdoolhof- NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30: Re petitie Con Amore, 19.30 uur: Repetitie Popwave- OUWERKERK Dorps huis, 10.00-11.00 uur: Koffie drinken- RENESSE Centrum, 08.00-15.00 uur: Sei- zoensmarkt- Land goed Slot Moermond, gehele dag: Wandel route Kabouterbos- ZIERIKZEE Biblio theek, 15.00-16.30 uur: Workshop crea tieve video's maken Jongerencentrum 4SD, 14.30-17.00 uur Kinderclub- Stadhuis museum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Intermezzo- 't Luitje, 10.00 uur: Zeehon- denrondvaart, 12.30 uur: Rondvaart Zee- landbrug. Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. - DREISCHOR Ze zitten in de kroeg of in het atelier van Stu dio Onbekommerd in Drei- schor. Overal strijken de deel nemers aan het Schrijfcafé van Ellen Bentlage neer. Bij de eerste editie van het nieuwe seizoen gisteren trok- ken de schrijfsters naar bui ten. In het Droompark gingen ze met het thema Opening aan de slag. Naast schrijf- café's doet Studio Onbekom merd ook aan zwerfdichten. Tijdens de Grevelingenweek in oktober trekt Bentlage er regelmatig rondom de Greve- lingen op uit. Vlnr: Ellen Bent lage, Marjolijn Lubberts, Jan- nie Bezemer en Roelie van Moorst. Kijk voor meer informatie op studioonbekommerd.nl. FOTO ERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65