WEER EVEN THUIS 12 ZEELAND Opgroeien in Zoutelande betekent opgroeien met de zee en het strand. Daniëlle Lous (43) was al op jonge leeftijd een echte 'waterrat' en bezeten van muziek. Aan de Swaalingenstraat 10 maakte ze het contrast mee tussen dagenlang zingen en een oorverdovende stilte. Daniëlle Lous komt uit een liefdevol gezin met vader, moeder en twee zussen. ,,Ik ben de mid delste van drie kinde ren. In de zomer gingen we dagelijks naar het strand met mijn moeder en in het weekend met mijn vader erbij. Hij was heel actief met ons bezig. Hij zwom samen met ons, we schepten samen een grote berg zand en hij spoelde vaak aan als een walrus met zeewier op zijn hoofd." Ze begint te stralen als ze vertelt over haar herin neringen aan de Zeeuwse kust. ,,Op zondag gingen we, buitenom het strandseizoen, wandelen naar Dis hoek. Dat waren best wat kilometers lopen voor een kind van een jaar of 5. Ik kon al zwemmen voor ik op zwem les ging. Als een vis in het water voelde ik me, een echte waterrat." De zomertijd was overzichtelijk. ,,Op woensdagmiddag en in het weekend mochten we een ijsje. Ik lag hele middagen in de zee." Haar lagere schooltijd beschrijft ze als gezellig en ongedwongen. ,,De kleuterschool was een veilige plek, we kamden het haar van de juf in de pauzes en we speel den op het plein." Ook het dorp Zou- telande voelde veilig en vertrouwd. ,,Het was kleiner dan nu, de Majoor- werf was nog in aanbouw. Met mijn beste vriendin speelde ik veel buiten. Samen zaten we op de fiets, degene achterop hield de ogen dicht en moest na wat omzwervingen raden waar we waren. Als ik Zoutelande al niet op mijn duimpje kende, is het daarmee versterkt." Aan haar ouderlijk huis heeft ze on telbare herinneringen, vele mooie en enkele diepdroevige. De Swaalin- genstraat was een van de langste stra ten van het dorp, mijn slaapkamer was de voorkamer. Mijn ooms en tan tes woonden op een steenworp af stand. Ik bezocht hen vrijwel weke lijks. Daar typte ik de moppen uit de Donald Duck over op vrijdagavond, ging rode bessen plukken in de tuin of keihard zingen met een koptele foon op." Vocal coach Daniëlle woont tegenwoordig in Til burg en is zangeres en vocal coach. Dat ze iets met muziek zou gaan doen, was al vroeg duidelijk. ,,Zo lang ik me herinner heb ik gezongen en toneelstukjes gespeeld. Als klein meisje stond ik bij opoe en opa op verzoek van de familie op de stoof om, met de handen op mijn rug en buik naar voren, liedjes te zingen. Op latere leeftijd gaf ik samen met mijn neef concerten in ons strandhuisje op het strand. Hij was de presentator, ik de zangeres. Sowieso liep ik hele da gen te zingen thuis. Mijn beste vrien din die vijf huizen verder woonde, kon met regelmaat het hele repertoire opsommen dat ik de avond ervoor onder de douche luidkeels had staan zingen." Als kind zat ze bij kinder koor De Duinzangertjes. Jaarlijks had de groep een uitvoering, waarbij ook acteren aan bod kwam. ,,Daar was ik helemaal op mijn plek en die ervarin gen hebben me erg geholpen. Ik mocht in de eindmusical van groep 8 de hoofdrol spelen in 'De allerlaatste nieuwsshow'. En ik weet nog dat we in de tweede klas Hans Grietje speelden. In mijn herinnering was ik de heks die de oven, een grote kar tonnen doos, in werd geduwd." Ook in de decembermaand maakte Daniëlle graag muziek. ,,Met kerst kwamen beide opa's en oma's kal koen bij ons eten. Voor en na het eten speelden we samen liedjes. Mijn va der met de mondharmonica, mijn zus op de blokfluit en mijn zusje en ik zongen, met de tamboerijn in ons hand." Een andere feestdag die indruk maakte was Koninginnedag. ,,Die dag stond jaarlijks in het teken van ver kleden en spelletjes. Mijn ouders hebben jarenlang meegedaan met de zeskamp. Ze werden steeds joliger en vrolijker. Pas later kreeg ik in de ga ten dat er een link bestond tussen de gevulde koelbox en hun vrolijkheid. Als kind deed ik mee met de playback- shows. Als 8-jarig meisje playbackte ik al een nummer van De Gigantjes. De ja ren erna stond ik sa men op het podium met mijn zusje met nummers van Meat- loaf en David Bowie en Tina Turner. Urenlang troffen we samen voorbereidingen, onder lei ding van mijn moeder." Haar jeugdtijd was niet alleen maar 'lang leve de lol' en zingend en flui tend door het leven. Vooral de begin periode van haar studie viel Daniëlle zwaar. ,,Als 17-jarige ging ik studeren aan het conservatorium, elk weekend kwam ik naar huis. Ik was jong en had soms heimwee, hoewel ik mijn studie geweldig vond. In mijn tweede studiejaar werd mijn moeder ernstig ziek. Na 9 maanden kanker is ze in 1997 overleden. Mijn leven kreeg een heftige wending. Het was alsof ik de volwassenheid in werd ge trapt." Een rauw en pijnlijk rouwpro ces volgde. ,,Mijn vader en ik waren elk weekend samen. Uren en uren hebben we gehuild. Het gezin was Ik gaf samen met mijn neef concerten in ons strandhuisje op het strand incompleet geworden, haar stoel was akelig leeg. En in huis liet mijn moe der een oorverdovende stilte achter." Daniëlle kon ook op dat zware mo ment haar ei kwijt in het zingen. ,,Te- gelijkertijd was dat zo confronterend omdat juist mijn moeder zo van mijn stem en het zingen hield. Nu ik zelf in de buurt van haar leeftijd kom, besef ik hoezeer haar dood mijn le ven heeft beïn vloed. Het bracht me het grote besef van het plukken van elke dag, het besef dat niets van zelfsprekend is en dat we zoveel moois hebben om dankbaar voor te zijn." Daniëlle's vader heeft het ouderlijk huis inmiddels verkocht en is ver huisd naar Middelburg. Toch voelt Zoutelande nog steeds als 'een beetje thuis'. „Wanneer ik door het dorp loop en aan het strand mijn voeten laat kussen door de zee, komen alle intense herinneringen weer boven. Maar ook denk ik aan het geluk van het heden en de mogelijkheden van de toekomst. Alles komt hier samen." woensdag 16 september 2020 Elke dag naar het strand Hans Puik Daniëlle komt nog graag terug in Zoutelande waar ze als kind hele zo mers spelend door bracht op het strand, zoals met haar nichtje (l). FOTO'S COLLECTIE DANIËLLE LOUS - Daniëlle Lous Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52