Analyse 4 Met zijn laatste begroting laat dit kabinet Nederland 'niet aangeharkt achter'. Maar ondanks de coronacrisis probeert Rutte 3 wel zijn missie te voltooien: bewijzen dat het politieke midden er nog toe doet. Grosso modo stond het land er echt beter voor. Toen is er een SS20-raket naar binnen geschoten in de vorm van een virus dat alles op zijn kop zette vertrouwen in de overheid te her stellen, is meer nodig dan alleen gunstige economische cijfers. Nergens wordt dat zo inzichte lijk als in het energievraagstuk. Nadat in Groningen de aardbevin gen in aantal en zwaarte toena men, besloot het kabinet de gas kraan te sluiten. En mogelijk lukt dat al in 2022 in plaats van het eer der genoemde 2030. Bovendien en bonus voor zorgmedewerkers van 500 euro, het recht voor bewo ners van sociale woningbouw om huurverlaging af te dwingen en nog wat extra geld voor cultuur. Met deze in de afge lopen weken bedachte maatrege len wil het kabinet de kritische oppositie in Tweede én Eerste Ka mer in zijn kamp krijgen. Oppositiepartijen dreigen zowel de zorgbegroting als de begroting Binnenlandse Zaken (waaronder wonen valt) af te stemmen. Want, zo luidt de klacht: het zorgpersoneel kan met applaus alleen de reke ningen niet betalen en huurders kregen dit jaar de hoogste huurverho ging sinds jaren voor de kiezen. En met een extra 15 miljoen euro voor cultuur sust het kabinet de kritiek dat alle cultuursubsidies naar de Randstad gingen. En zo is ook de laatste begroting van dit kabinet illustratief voor de manier waarop Rutte 3 politiek bedrijft: meebuigen om draagvlak te houden voor je beleid. Enerzijds omdat het geen meerderheid meer heeft en domweg wel moet. Maar anderzijds ook om te bewijzen dat middenpartijen nog steeds in staat zijn het land te besturen. Na de vo rige verkiezingen waarbij het landschap versplinterde, was Rutte 3 naar eigen zeggen 'de laat ste kans van het politieke midden om zich te bewijzen'. Of dat gelukt is, daar is premier Mark Rutte ambivalent over. ,,We laten het land zeker niet aange harkt achter.'' Maar hij ziet wel met genoegen dat de waardering voor de politiek in allerlei opinie peilingen relatief hoog is. ,,Juist in deze coronacrisis heeft het kabinet samen met de oppositie schouder aan schouder gestaan om de pro blemen aan te pakken. Dat is wat mensen waarderen.'' Neemt niet weg dat ook Rutte zich deze laatste begroting anders had voorgesteld. Dat geldt voor ie dereen in het kabinet. Bij zijn aan treden had het kabinet zichzelf een taak meegegeven: ,,Ons doel is om een sterk land nog beter te maken voor iedereen, na drukkelijk ook voor mensen die nu het ge voel hebben dat de over heid er niet meer voor hen is'', zo begon het re geerakkoord. Op schema Tot februari van dit jaar lag de mi nistersploeg op schema, stelt Rutte tevreden vast. ,,Grosso modo stond het land er toen echt beter voor.'' De werkloosheid was historisch laag, de staatsschuld werd afgelost en er kon voor mil jarden worden geïnvesteerd in de publieke sector, zoals onderwijs en defensie. Maar - zoals Rutte het zelf noemt: ,,Toen is er een SS20- raket naar binnen geschoten in de vorm van een virus dat alles op zijn kop heeft gezet.'' Maar ook los van de coronacrisis was het doel van Rutte 3 slechts ten dele geslaagd. Want om het woensdag 16 september 2020 GO Kabinet grijpt zijn laatste kans om zich te bewijzen - Premier Mark Rutte Hans van Soest Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4