JONG IN MIDDELBURG Honderd jaar PZEM-nostalgie 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Kate Seegers (13) uit Middelburg „Middelburg is leuk, alles is dicht bij elkaar. Je kan snel van plek naar plek. Naar de bibliotheek of zwemmen in het Kanaal. Of naar de stad voor een frozen yoghurt bij Jamin. Ik woon hier sinds 2015." Waar kom je vandaan? ,,Ik ben geboren op 3 februari 2007 in Dordrecht. Drie dagen nadat ik geboren ben, ben ik bij ons gezin gekomen. Ik vind het mooi om bij een gezin te horen, ook al is het niet biologisch. Mijn moeder zegt altijd: 'Je bent niet geboren in mijn buik, maar in mijn hart.' We heb ben eerst met z'n allen in Zuid Holland gewoond, in een dorpje." ,,In ons gezin heeft iedereen an dere ouders. Een pleeggezin is een huis waar kinderen naar toe kun nen als hun biologische ouders of verzorgers niet meer voor hen kunnen zorgen. We hebben nu zes kinderen, soms tien." ,,Een heel grote tafel, ja. Aan de ene kant kunnen vijf stoelen, en daartegenover ook. Mijn vader en moeder zitten altijd aan het hoofd, zodat ze kinderen kunnen hel pen." ,,Toen ik klein was dacht ik er niet veel over na. Later kwam ik erach ter dat het gek is om te begrijpen. Het is heel groot. Je denkt: 'Maar dit is toch mijn mama?' Ik begreep het beter toen ik afspraakjes kreeg met mijn biologische moeder. Maar mijn ouders kennen heel mijn leven." ,,Ik zit op de CSW Bestevaer in Vlissingen. Beeldend vind ik het leukst, daar mag je al je creatieve ideeën inbrengen. Met het pleeg gezin doen we veel creatieve din gen. We hebben pas zelfportretten gemaakt. We hebben een heel grote knutselkast. Mijn moeder heeft goede plannen en mijn vader kan goed helpen. Mijn biologische moeder schildert ook." ,,Hij is onbekend. Mijn biologische moeder is wit, maar ik zie er bui tenlands uit. Sinds ik jong was, vroeg ik me af waarom ik er anders uitzie. Ik heb daarom vorig jaar een DNA-test gedaan. Ik heb het verteld in mijn klas, ik ben er heel open over. Uit de test bleek dat ik Somalisch bloed heb. En een beetje Nigeriaans, Scandinavisch en Noord-Europees. Ik heb daar gelijk dingen over opgezocht. De taal is heel moeilijk. Soms zie ik ie mand in de stad lopen en denk ik: die is ook Somalisch." ,,Sport, turnen bij MTV, golfsur- fen. Op een board heb je meer ruimte dan op de balk voor je evenwicht. Als je een wave kan pakken voel je je vrij, alsof je vliegt. Ook kijk ik graag samen met mijn beste vrienden naar zonsondergangen bij het Kanaal." w~: II II II II I Lezers helpen lezers Het was een heuglijke gebeurtenis voor Erik Wijkhuijs, vorig jaar: de expositie in Serooskerke in het ka der van honderd jaar PZEM. Dat uitgerekend hij zo'n grote rol bij de expositie had, is niet verwon derlijk. Al bijna veertig jaar is hij werkzaam bij PZEM. ,,Ik ben er op jonge leeftijd binnengekomen via een schoolverlatersproject. Vol gende maand hoop ik mijn veertig jarig jubileum te mogen vieren. Het zal je dan ook niet verbazen dat ik er met veel plezier werk en trots ben op het bedrijf. Toen in 2018 de eerste plannen werden gemaakt voor een expositie, raakte ik erbij betrokken. Een mooie zoektocht volgde naar allerlei oude PZEM- spullen, die uiteindelijk werden tentoongesteld op de expositie." Wie denkt dat Wijkhuijs sinds de expositie stilzit, heeft het mis. Nog steeds struint hij internet af op zoek naar oude PZEM-spulletjes en plaatste recent ook een oproep in deze rubriek. ,,Ik heb meer dan twintig reacties gehad", vertelt hij. ,,Zoals verwacht vooral van lezers van vijftig jaar en ouder. Aan wat voor spullen j e zoals kunt denken? Dat gaat van oude ka beltekeningen en contracten tot aan allerlei snuisterijen." Bijzonder is een asbakje uit de ja ren veertig, gemaakt in oorlogstijd: Deze waren speciaal voor het per soneel gemaakt. Ook kwam ik nog in contact met een meneer die tien tallen jaren geleden een klok had gekocht die hij niet helemaal kon thuisbrengen. Bleek het de oude wandklok uit de kantine te zijn ge weest. Prachtig vond ik dat. Vol- gend jaar komt er trouwens weer een expositie - hopelijk ergens in april of mei." woensdag 16 september 2020 GO 'Soms zie ik iemand in de stad en denk: die is ook Somalisch' Liesbeth Labeur Jouw stad? Wie is jullie gezin? Dan hebben jullie vast een grote tafel? Hoe is het om pleegkind te zijn? En school? En je biologische vader? En hobby's? TU ij T Kate Seegers (13) Middelburg Woont in: het pleegge zin van Jim en Anne Sa- belis, met zes of soms tien kinderen. Huisdieren: twee hon den (Layla en Google), twee schildpadden (Lisa en Sammy), twee cavia's (Coco en Doe- zeloe) en drie kleine kipjes (Moon, Feather en Cherry). Op dit mo ment helaas geen poe zen. School: 2e klas CSW Bestevaer, Vlissingen. Hobby's: turnen, golf- surfen, creatieve pro jecten en optrekken met mijn beste vrien den. Bijbaantje: Nee. Verliefd: Nog niet. Kate Seegers: ,,In Middelburg is alles dicht bij elkaar. Je kan snel van plek naar plek; de bibliotheek, zwemmen in het Kanaal." foto dirkjan gjeltema Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Erik Wijkhuijs uit Se- rooskerke, die als PZEM-me- dewerker nog steeds internet afstruint op zoek naar oude parafernalia van het bedrijf. Bas Dingenouts Erik Wijkhuijs verzamelt allerlei objecten die te maken hebben met de ruim 100-jarige PZEM. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49