Park Oosterschelde hoopt op Haags geld Bewogen historie van een vijfhoek Essay over kracht regioprovincies 8 ZEELAND Ook wordt slufter zandmotor i W: Uitgangspunt van het hele plan is een nieuw landschap creëren waarin het strand, de duinen en de bestaande recreatie vloeiend in el kaar overlopen. Daarin is ruimte voor kleinschalige verblijfsrecrea- tie. Dat geldt zeker voor het weste lijk deel van het gebied langs de Banjaardweg, maar ook voor de strook grond tussen de Vredenhof- weg en de N57. Het toestaan van kleinschalige verblijfsrecreatie is noodzakelijk om het maken van nieuw landschap te betalen, zo blijkt uit de visie voor het Ban- jaardgebied die binnenkort ter in zage komt. Een plan dat is opge steld in samenspraak met diverse belanghebbenden en past in de Kustvisie. Het Banjaardgebied op het meest westelijke puntje van Noord-Beve land is vanuit economisch perspec tief bekeken heel belangrijk voor Noord-Beveland. Een toeristische trekker van formaat, maar dat zie je er niet vanaf als je er met de auto langskomt. Dan zie je vooral duin doorn, vakantiehuizen en een groot hotel. Ook de parkeerplaats valt op, maar dat daarachter nog een heel gebied en groot strand verscholen gaat, weet niet ieder een. Dat gaat veranderen. De eerste aanzet is al gedaan door de belang- SPOREN IN DE DELTA Wat duijvel, moet men hier noch seven dagen slaegs staen?' weeklaagde Con- stantijn Huygens in november 1645. De befaamde geleerde, diplo maat en dichter lag met de stad houderlijke troepen voor Fort Moerspui ten zuidoosten van Zuiddorpe. Het was een grote vijf hoekige schans, die nog niet eens rijkste duinovergang bij de grote parkeerplaats heel grondig aan te pakken. Deze kreeg een luxe uit straling. De duinen en het strand beginnen al op het moment dat je de auto uit stapt. Ook de andere overgangen moeten in deze sfeer worden aangepast. Het Banjaard- strand wordt een echt familie- strand. Een ander onderdeel van het plan is de bestaande slufter in het gebied inzetten als zandmotor van het strand. Het Banjaardstrand kampt met een zandprobleem om dat het afkalft. Om de zoveel tijd Banjaardgebied bij het N-Bevelandse Noordzeestrand wordt aangepakt moet er nieuw zand opgespoten worden. Door nu de slufterdyna- miek te herstellen, ontstaat er nieuwe natuur waar niet alleen dieren en planten van profiteren, maar ook de strandbezoekers. In de slufter wordt zand afgezet dat je kan gebruiken voor het behoud van het strand. Al die aanpassingen en het creë ren van nieuw landschap betekent wel dat ook het verkeer moet wor den aangepakt. Per saldo zullen er evenveel auto's kunnen staan, maar niet allemaal meer dicht bij het strand. Noord-Beveland wil stimuleren dat mensen op de fiets ofwandelend naar het strand gaan. De conceptvisie Banjaardgebied komt binnenkort ter inzage en is te vinden op de website van de ge meente Noord-Beveland. was voltooid. De Spanjaarden had den de versterking ongeveer een jaar tevoren gesticht op een hoog gedeelte in de Moerspui, een oude vaarweg tussen Gent en Axel die sterk was verbreed door inunda ties in 1586. De binnengracht van het fort was ruim 35 meter: 'Zo groot als die van Hulst,' meldde Constantijn. De borstwering stak ongeveer 7 meter boven het maai veld uit, twee dammen vormden de verbinding met de wal. Huygens was mee op veldtocht, onder meer om prinses Amalia van Solms te informeren over de matige gezondheid van haar echt genoot, stadhouder Frederik Hen drik. Het eigenlijke beleg van Moerspui vond plaats door graaf Willem Frederik van Nassau- Kun je de natuur tegelijkertijd be schermen en door mensen laten beleven? Dat is de doelstelling bij de vernieuwing van het Nationaal Park Oosterschelde en hengelt daarvoor naar geld in Den Haag en Middelburg. Op initiatief van de Tweede Ka mer ligt in Den Haag 5,45 miljoen Zeeland en Friesland gaan samen een essay schrijven over de kracht van regioprovincies. De auteurs zijn professor Caspar van den Berg van de Rijksuniversiteit Gronin gen (Campus Fryslan) en doctor Herman Lelieveldt van University College Roosevelt. Het moet een 'prettig leesbaar en wetenschappelijk onderbouwd Dietz, stadhouder van Friesland. Twaalf dagen na de capitulatie van Hulst, op 16 november, kon Huy- gens aan Amalia berichten dat ruim 350 Spaanse soldaten met drie stukken geschut Moerspui hadden verlaten. Het behoorde tot de laatste Spaanse roerselen in oostelijk Staats-Vlaanderen. De omvang van het fort liet toe dat er een geplaveide hoofdstraat met goten werd aangelegd. Iepen en wilgen werden aangeplant. Voor de nieuwe bezetting met aanhang stelde men een school meester en predikant aan. Er was sprake van een kerk, woonhuizen en een windmolen. Er kwam zelfs een vroedvrouw naar het fort. Maar na de Vrede van Munster in 1648 verminderde het belang euro klaar voor Nationale Parken nieuwe stijl. Doel is om van die parken een sterk merk van inter nationale allure te maken. Het Na tionaal Park Oosterschelde (NPO) wil graag een graantje meepikken. Daarvoor is een aantal projecten ingediend. Een ervan is het verwe ven en versterken van de land bouw en de natuur. Dat moet ook zichtbaar en beleefbaar worden gemaakt. Met andere Nationale essay' worden dat (deels) ook als opiniestuk kan worden aangebo den aan landelijke media. Het Montesquieu Instituut in Den Haag ziet het wel zitten om er een boekje van te maken dat de pro vincies ter promotie kunnen aan bieden aan relaties. Boodschap Maar er moeten ook wat noten in worden gekraakt. ,,De weten schappers gaan opschrijven wat de van Fort Moerspui. De sterke stro ming tastte het aan, in de jaren na 1682 werd het verlaten. Na een korte heropleving tijdens de Spaanse Successieoorlog (1701 1714) is Moerspui geslecht. De kleine gemeenschap leefde voort als de hervormde gemeente van het grotendeels katholieke Zuid- dorpe. Bij een archeologische verken ning in 1991 bleek dat de omwal ling tot ongeveer 1 meter boven het maaiveld bewaard was geble ven. Een vijfhoekig bosperceel geeft de contouren van het bin nenplein aan. Deze vijfhoek maakt op luchtfoto's een mysterieuze in druk. Geen wonder dat aan dit verlaten fort een volksverhaal ver bonden raakte, met bekende in- Parken wordt gewerkt aan het pro ject 'Maak trekvogels beleefbaar'. Verder zet het NPO in op duur zaam watervervoer voor toeristen en op onderzoek naar verdronken dorpen. In totaal heeft het NPO 460.000 euro nodig. Als Den Haag de helft toekent, legt de provincie de rest erbij. Gedeputeerde Anita Pijpe- link (PvdA, natuur) denkt dat de aanvraag kansrijk is. kansen zijn van regioprovincies als Friesland en Zeeland, die in veel opzichten op elkaar lijken", zegt commissaris van de koning Han Polman. ,,Maar het is ook een boodschap aan de rijksoverheid." Daarbij gaat het om de vraag hoe regioprovincies slimmer kunnen worden bestuurd, zowel ter plekke als vanuit Den Haag. Het essay verschijnt nog dit jaar. Zowel Friesland als Zeeland steekt er 5000 euro in. grediënten, zoals een zwarte spookhond en een koffer met goud. Zijn er werkelijk schatten verborgen op Fort Moerspui? Ze ker: die van de historie en de ver beelding. woensdag 16 september 2020 Meer natuur in gebied bij de Banjaard GO Entreepunt Nationaal Park Oosterschelde Wemeldinge. foto joeri wisse Meer natuur en een slufter die fungeert als een kleine zandmo tor. En om dit alles mogelijk te maken, wordt kleinschalige ver- blijfsrecreatie toegestaan. Het Banjaardgebied bij het Noord- Bevelandse Noordzeestrand wordt aangepakt. Melita Lanting Kamperland Jan J.B. Kuipers Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg Fort Moerspui. FOTO GOOGLE SATELLIETOPNAME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48