II nationale vacaturebank aan de slag in de M.a 5 ZEELAND ACTIES VOOR KERNCENTRALES 'Alle windmolens het land uit'. Die kreet zie je volgende week zeker niet tijdens een actie voor kernenergie in Middelburg en Vlissingen. Wel lees je: 'CO2 weg ermee' en 'het klimaat is klaar voor kernenergie'. Want, vinden de actievoerders, bestaande en nieuwe kerncentrales zijn hard nodig. Om de CO2- uitstoot te verlagen en de aarde leefbaar te houden. 'Kerncentrales zijn een bewezen techniek'. De acties maken deel uit van Stand Up for Nu clear: een campagne van een internationale be weging van klimaatactivisten en natuurbeschermers. Ze komen op voor kernenergie. Het is een los netwerk van vrijwilligers, zegt woordvoerder Marco Visscher. Hij is bestuurslid van stichting Eco- modernisme, steunt de acties en publiceert onder meer over ener gie en klimaat in verschillende media. Door heel Nederland zijn van 19 tot en met 27 september acties voor kernenergie gepland. ,,Nie- mand van ons zal zeggen: bouw maar tien kerncentrales en alle zonnepanelen, windmolens moe- slaan. Het opslaan van energie met behulp van waterstof is nog nooit op grote schaal en op een betaal bare manier gedaan. Van kern energie weten we hoe het werkt. Het zal jaren duren voordat zo'n kerncentrale er staat. Er moet een publiek debat zijn; je dringt een land niet zomaar een kerncentrale op. Maar als die eenmaal staat kun je meerdere kolencentrales slui ten. Dan maak je echt stappen naar CO2-reductie." „Terecht worden hoge veiligheids eisen gesteld aan kerncentrales. Mede dankzij die eisen is kern energie volgens de beste studies de veiligste energiebron gewor den. Het afval ligt nu veilig bij Co- vra. Er zijn studies gedaan om het diep onder de grond weg te stop pen. Het bestaande afval is daar voor nog niet voldoende klaar. Maar voor het afval moet toch een oplossing worden gezocht. Dus of we een nieuwe centrale bouwen maakt wat dat betreft niet uit. Het afval kan ook als grondstof voor een kerncentrale worden gebruikt. Nee, dat gebeurt nog niet op grote schaal. Dat komt omdat uranium goedkoop is en er nog veel van is. Waarschijnlijk is het technisch nog wel iets ingewikkelder dan ik voorstel." ,,Die in Borssele behoort tot de veiligste van de wereld. Die cen trale kun je langer openhouden, als je hem maar update zodat die aan de veiligheidseisen voldoet. Op die plek kan er een centrale bij. Maar er zijn ook andere plekken, Nederland heeft ze ooit aangewe zen: Maasvlakte en Eemshaven." ten weg. Wel is het goed als een land een mix heeft van verschil lende energiebronnen. Kernener gie moet onderdeel zijn van het klimaatbeleid." ,,Kernenergie is een bewezen ma nier om de CO2-uitstoot terug te brengen. Als je een grote kerncen trale bouwt die veel energie pro duceert, kunnen centrales op ko len en gas eindelijk worden ver vangen. Het klimaatbeleid moet erop gericht zijn om de CO2-uit- stoot terug te dringen." „Kernenergie wordt door de poli tiek niet heel erg serieus genomen. Er wordt gezegd dat zich geen be- drijf meldt om een kerncentrale te bouwen. Dat is ook logisch. Het is politiek gevoelig en heel erg duur, mede omdat we centrales - terecht - heel veilig willen maken. Wind molenparken waren ooit ook heel duur, maar daarvoor is overheids steun gekomen. Die steun moet er ook komen voor kerncentrales." ,,Let wel: we zijn daar niet tegen. Maar ze zullen nooit zoveel elek triciteit opwekken als een kern centrale omdat de weersomstan digheden moeten meewerken. Een centrale - of dat er nu een op kolen, gas of op uranium is - kun je aan- en uitzetten. Dat is belang rijk. Je hebt centrales nodig; daar- Kernenergie is een bewezen manier om de CO2-uitstoot terug te brengen van is de kerncentrale verreweg de schoonste en veiligste." ,,Accu's zijn nog niet ver genoeg doorontwikkeld. Er worden vor deringen gemaakt, maar die gaan niet snel genoeg dat ze op serieuze schaal groene stroom kunnen op- vind jouw nieuwe baan op nationalevacaturebank.nl/nieuwebaan woensdag 16 september 2020 'Veilig, schoon en veel stroom' Jeffrey Kutterink Vlissingen Hoe zit het met de veiligheid en het nucleair afval? Waar zou een nieuwe kerncen trale moeten komen? De acties zijn op: zaterdag 26 september om 13.00 uur op de Markt in Middelburg. En op zon dag 27 september op de Boule vard bij het standbeeld van Mi- chiel de Ruyter in Vlissingen. Marco Visscher: ,,Als je een grote kerncentrale bouwt die veel energie produceert, kunnen centrales op kolen en gas eindelijk worden vervangen." foto rikkert harink Waarom? Is dat niet wat het kabinet wil? In plaats van meer windmolens en zonnepanelen? -Marco Visscher En accu's en waterstof?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45