Goederen vaker per schip naar achterland Weer Trump of toch Biden? Deskundigen blikken vooruit op verkiezingen in de VS 4 Thomas Rosenboom is jurylid bij Film by the Sea idee dat zoiets mogelijk is, werd de kiem voor de roman De rode loper, die in 2012 verscheen. ,,Toen het boek werd gepresenteerd, had de uitgever een kleine bioscoop in Amsterdam afgehuurd. Daar was die opstelling gemaakt. En inder daad zag je dat de gesprekken stil vielen als men zichzelfin beeld zag. Dat is toch die enorme ijdelheid." Monumentaal oeuvre Rosenboom bouwde sinds begin jaren 80 een monumentaal oeuvre op en mocht zelfs twee keer de Li- bris Literatuurprijs in ontvangst nemen, voor zowel Gewassen vlees (1994) als Publieke werken (1999). Inmiddels is hij schrijver in ruste. Na De rode loper werkte hij voortva rend aan een nieuw boek. Maar na dat hij zijn werkkamer bij de uitge verij kwijtraakte en te maken kreeg met gezondheidsproblemen en veranderingen in zijn privéleven, kwam alles stil te liggen. ,,Ik ben eigenlijk gestopt zonder dat ik die beslissing heb genomen", zegt Rosenboom. ,,Het heeft voor mij ook niets dramatisch. Ik ben de drang om te schrijven helemaal kwijt en ik mis het niet. Je moet ook met iets kunnen stoppen. In alle be scheidenheid: ik kijk met veel vol doening terug op de boeken die er zijn en heb het idee dat mijn hoog tepunt achter mij ligt. Dat is een ge ruststellende gedachte." Omdat hij een enorme perfectio nist is, viel het schrijven hem zwaar. ,,Ik had een nettoproductie van 100 pagina's per jaar en schreef totaal verkrampt. Ik zie mezelf ook niet als een natuurtalent. Voor mijn gevoel grijp ik altijd een beetje bo ven mijn macht. Omdat ik niet zo overtuigd ben van mijn talent, heb ik het idee dat ik beter moet zijn dan ik eigenlijk kan." Acht boekverfilmingen Als lid van de jury mag hij op deze editie van Film by the Sea acht boekverfilmingen beoordelen. In het verleden lieten jury's de oor spronkelijke boeken vaak buiten beschouwing. Rosenboom heeft de boeken waarop de films zijn geba seerd wel gelezen. ,,Je kunt tot een beter oordeel komen als je de boe- Ik heb het idee dat mijn hoogtepunt achter mij ligt. Dat is een geruststellende gedachte ken kent. Als de regisseur er op een heel originele manier een draai aan heeft gegeven, moet j e daar waarde ring voor hebben. En als er geen moeite is gedaan om een mooi ele ment uit het boek te behouden in de film, vind ik dat een minpunt." ,,Ik kijk als een schrijver naar films", zegt Rosenboom. ,,Het is een verhalende kunstvorm, net als de roman. Ik kan enorme bewonde ring hebben voor een goede ver haallijn. Als jurylid sta ik aan de kant van de maker. Ik weet hoe ver schrikkelijk het is om negatieve kri tiek te krijgen of om gepasseerd te worden. Toch kunnen we maar één film laten winnen en de andere ver liezen eigenlijk. Dat vind ik wel jammer." Wordt het toch weer Trump? Of lukt het Joe Biden om presi dent van de Verenigde Staten te worden? In de aanloop naar de verkiezingen op 3 november brengt het Roosevelt Institute for American Studies (RIAS) in Middelburg via YouTube negen wekelijkse gesprekken over Amerika en de verkiezingen. Voor de verkiezingen van vier jaar geleden organiseerde het RIAS een serie lezingen. ,,Nu dat vanwege corona niet kan, voeren we via internet gesprek- ken met Amerika-deskundigen en plaatsen die op ons You- Tube-kanaal", vertelt Cees Er is al genoeg verhit debat over Amerika Heere. Hij bedacht het idee met RIAS-collega Dario Fazzi. ,,Het zijn gesprekken van pakweg drie kwartier over the ma's als economie, sociale ont wikkelingen en over de presi dentskandidaten. In de derde aflevering, die aanstaande don derdag online komt, praten we over het buitenlandbeleid van Donald Trump", kondigt Heere aan. De videogesprekken zijn geen debatten, merkt hij op. ,,Er is al genoeg verhit debat over Amerika. We willen vooral luisteren naar de visies van des kundigen. De focus ligt ook niet op Trump; wij willen de bre dere ontwikkelingen in de VS schetsen." Frank Balkenende Terneuzen Goederen die de havens van North Sea Port verlaten, gaan voor het me rendeel per binnenvaartschip naar het achterland. Bijna 60 procent wordt vervoerd over water. In een jaar tijd is het aandeel van de binnenvaart in het vervoer met 4 procent gestegen naar in totaal 58 procent. De rest gaat vanuit Vlissin- gen, Terneuzen en Gent per vracht wagen of trein naar bestemmingen in Nederland en het buitenland. Dat blijkt uit een nieuw onderzoek van havenbedrijf North Sea Port. Vervoer over water vermindert de C02-uitstoot en beperkt files in havengebieden, al komen die in het havengebied van North Sea Port sporadisch voor. In en rond de ha ven van Antwerpen en Rotterdam is filevorming wel een probleem. Duurzaam vervoer Als haven waarin alle soorten ver voer mogelijk en te koppelen zijn, zet North Sea Port sterk in op duur zaam vervoer. Vooral vervoer over water en rails wordt gestimuleerd. Goederentransport per trein is licht gestegen naar 10 procent. Het weg vervoer is iets gedaald tot 28 pro cent. Wat ook steeds vaker plaats vindt, is het overbrengen van la ding van het ene naar het andere schip. In 2010 was hij bij de openings avond van Film by the Sea, toen The American van An ton Corbijn in première ging. In de zaal werden, in afwachting van de film, beel den van de rode loper vertoond. ,,Ik ging ervan uit dat die beelden met vertraging werden uitge zonden", zegt Thomas Rosen- boom (64). ,,Dat gaf mij een kin derlijke opwin ding: straks ko men wij in beeld!" Dat bleek een misverstand, want de beelden waren live. Maar het woensdag 16 september 2020 M Thomas Rosen boom: ,,Ik zie mezelf niet als een natuurta lent. Voor mijn gevoel grijp ik altijd een beetje boven mijn macht." FOTO LEX DE MEESTER 'Ik ben de drang om te schrijven helemaal kwijt' -Thomas Rosenboom, schrijver Maurits Sep Middelburg -Cees Heere, Roosevelt Institute for American Studies Schrijver Thomas Rosenboom is dit jaar een van de juryleden van Film by the Sea. Tien jaar gele den leidde zijn bezoek aan het festival tot het boek De rode loper. Het is zijn laatste roman geworden. ,,Je moet ook met iets kunnen stoppen." Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44