i I Wiebes peilt steun openhouden Borssele ZEELAND 3 Terwijl de bladeren aan de bomen al verkleuren en de eerste paddenstoelen zich al hebben laten zien, werden we getrakteerd op een tropische dag met temperaturen van boven de 30 graden. Nog even genieten, hebben veel mensen gedacht. 'Zin in de herfst, maar dit is toch wel heerlijk' Aan het Havenplein in Zie rikzee genieten Ellen Oos ting, haar driejarige zoon Siem en haar éénjarige dochter Roos van een ijsje. ,,Wij zijn vanochtend al om negen uur naar het strand gegaan", vertelt Ellen, ter wijl ze Siem aanspoort zijn ijsje rechtop te houden. ,,Dat was echt heerlijk. Het was nog niet druk en ook nog niet zo warm. Thuis is het binnen best koel, dus daar is het op een dag als deze goed uit te houden. Maar we vonden het nu wel tijd voor een ijsje. Ik hou op zich wel van alle seizoenen en ik heb momenteel best zin in de herfst, maar ik moet zeggen dat ik dit van daag toch wel heerlijk vind. En we komen vandaag alle maal bekenden tegen hier in het centrum. Dat heb je als je in Zierikzee woont. Dat is toch wel heel gezel lig." 'Eigenlijk hebben we online les' Op de Brouwersdam lopen Sam Jumelet, Nienke Stoutjesdijk en Quinty van As uit Bruinisse richting het strand. Deken on der de ene arm, koelbox in de andere hand. ,,We studeren in Rotterdam", vertelt Sam. Ze studeert Engels en Nienke volgt de horecaopleiding. ,,Eigenlijk hebben we straks online les, maar gisteravond kwam het idee op om naar het strand te gaan. Eerst hadden we gezegd dat we pas na school zouden gaan. Maar ja, het is zó lekker. We kijken er naar uit om zo het water in te gaan. Verder gaan we een beetje liggen zonnen. Nog snel een laatste kleurtje meepakken." 'Dertig graden kunnen we wel hebben hoor' Op de parkeerplaats van het transferium in Renesse zitten Riet en Rinus den Toonder uit Goes heerlijk op een stoel naast hun auto, in de schaduw van de bomen. Op tafel liggen boterhammen in aluminiumfolie. ,,We gaan zo een stuk fiet sen. Brouwersdam, Renesse, Haamstede. Een rondje van 25 kilometer of zo. Op het gemakje hoor, we hebben geen e-bi- kes. We fietsen hier zeker één keer per jaar. Gisteren zijn we naar Oostkapelle geweest. Of het niet te warm is om te fiet sen? Nee, 30 graden kunnen we wel hebben hoor. En als je fietst voel je altijd een windje he!" •"T> Zowel in de Kamer als in Zeeland bestaat een politieke meerderheid om te onderzoeken of de uit 1973 stammende kerncentrale langer open kan worden gehouden. Door de klimaatproblemen lijkt nucleaire stroom aan interesse te winnen. Ne derland loopt immers achter op zijn doel om in 2030 49 procent minder CO2 uit te stoten. Vorig jaar kwam ook nog maar 8,6 procent van de energieconsumptie uit duurzame bronnen, zoals wind molens en zonnepanelen. Borssele, de enige kerncentrale in Nederland, levert 4 procent van de elektriciteit in Nederland, maar is wel goed voor 16 procent van de CO2-vrije stroomproductie. Overigens zal dat beeld dit jaar anders zijn, omdat windpark Borssele, 23 kilometer uit de kust van Walcheren, gereed komt. Het levert groene stroom voor zo'n 1,8 miljoen huishoudens. De Tweede Kamer zette eerder al het licht op groen voor een tech nisch onderzoek. Daarvoor moet de Kernenergiewet worden gewijzigd. Een meerderheid wil dat. In Zee- land er is ook een steun voor zo'n onderzoek. Een meerderheid in de Provinciale Staten is voor. De wens om er een studie aan te spenderen, staat ook in de Regionale Energie- Doorde klimaatproblemen lijkt nucleaire stroom aan interesse te winnen strategie Zeeland. Een onderzoek moet twee vragen beantwoorden. Is het technisch mo gelijk om de kerncentrale tien of twintig jaar langer in de benen te houden? Toezichthouder ANVS zou daar een eindoordeel over moe ten vellen. De belangrijkste is vraag twee: is het bedrijfseconomisch haalbaar ofwel kunnen de kosten om Borssele te moderniseren wor den terugverdiend met de verkoop van atoomstroom? Energieprijzen Volgens exploitant EPZ en grootste aandeelhouder PZEM is het langer openhouden van Borssele technisch geen probleem. Met met enkele aanpassingen/investeringen is dat mogelijk. Maar of het gaat gebeuren, hangt af van een aantal zaken. De energieprijzen bijvoorbeeld. Door de bouw van nieuwe windparken op zee kan de komende jaren regel matig een overschot aan geprodu- ceerde stroom ontstaan. Dat kan de prijzen drukken, waardoor de kern centrale verlies zou kunnen draaien. EPZ gaf in een eerdere brief aan Wiebes al aan dat de financiële risi co's niet zijn te voorspellen, zeker niet na 2033. Daarom lijkt levens duurverlenging alleen mogelijk als het Rijk garant staat en/of subsidi eert. En dan is er nog een obstakel. Voor de investeringen in de kern centrale staan de provincie en ge meenten garant zolang ze aandeel houders zijn van PZEM, die weer de grootste aandeelhouder van EPZ is. Provincie en gemeenten willen juist van Borssele af vanwege de financi ële risico's. Zij zouden het liefst zien dat het Rijk de kerncentrale over neemt. ZEELAND 5 woensdag 16 september 2020 van late tropische dag Miriam van den Broek Renesse Ellen Oosting geniet in Zierikzee van een ijsje samen met zoon Siem en dochter Roos.. Mil'!1 Sam Jumelet, Nienke Stoutjesdijk en Quinty van As (vlnr) ver kiezen het strand boven de online les van hun opleiding. Riet en Rinus den Toonder maken zich op het transferium in Renesse op voor een fietstocht. Maar wel op het gemakje. Kan de kerncentrale in Borssele na 2033 tien of twintig jaar lan ger door draaien en is daarvoor brede steun in Zeeland? Minis ter Eric Wiebes van Economi sche Zaken gaat er met Zeeuwse bestuurders over pra ten, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43