35 Zo'n zes minuten aan speeltijd liet Ajax-keeper Andre Onana verdampen om de eerste zege van het seizoen te behalen op Het Kasteel. Of beter gezegd: scheidsrechter Jochem Kamphuis zette de poort voor hem wagenwijd open. ,,Dit gebeurt als je als leidinggevende niet het overwicht hebt." ,,Waren de ballenjongens op vakan tie", vraagt oud-scheidsrechter Ma rio van der Ende zich af bij het ho ren van de opgetelde tijd die Onana nodig had voor zijn spelhervattin gen tegen Sparta. Vanaf de ope ningstreffer van Antony, dus toen Ajax in ondertal gebaat werd bij tijdwinst, hield de keeper het spel bruto zo'n zes minuten op. Ja, bruto, want aan de korte VAR- check en een wissel van Sparta kon hij weinig doen. Bovendien kun je niet van Onana verwachten dat hij het spel alweer in gang brengt als een mislukte afstandspoging van Bart Vriends nog in de tribunes moet landen. Over een doeltrap deed Onana meestal een kleine halve minuut. Waar genoeg arbiters zo'n vertra ging zonder voorgeschreven regel straffen, liet Kamphuis een hand vol keren na een indirecte vrije trap tegen te geven toen Onana ver na de toegestane zes seconden een teamge noot zocht na een vangbal. Dat gebeurde steeds na de 87ste minuut. Toen trok de leidsman geel, omdat Onana de haas tige Tom Beugelsdijk met bal negeerde. Teke nend, stelt Van der Ende. ,,Een gewaarschuwd mens telt voor twee. De scheidsrechter heeft ge weldige kansen laten liggen voor een reprimande of gele kaart. Zo kon hij het tijdrekken minimaliseren en het kijkspel be vorderen. Negeert Onana dat, dan zijn de consequenties voor hem. Nu heeft die kaart alleen nog een admi nistratieve en geen preventieve of duidelijke waarde." Het trage optreden van Onana en het gedogen daarvan leidde tot er gernis bij Spartanen en de neutrale toeschouwer, waaronder Willem van Hanegem. De voetballegende ergerde zich aan Onana en noemde Kamphuis 'laf. ,,Als die scheids rechter nou iets had willen beteke nen voor het voetballen, had hij mi nimaal het dubbele aan blessuretijd gerekend." ,,Worden we er volgend jaar Eu- ropees kampioen mee, zegt ieder een: Goh, wat heeft onze keeper de wedstrijd goed doodgemaakt", meent Joop Hiele, voormalig Oranje-keeper en trainer. Het is maar of die keeper bij je hoort, be aamt ook Daley Blind. ,,Als tegen stander zou ik me ook ergeren, maar zo lang het in mijn team gebeurt, vind ik het prima." Trainer Erik ten Hag? ,,Kijk naar het internationale voetbal. Ik vond het niet zo opzich tig." Hiele wil niet roomser zijn dan de paus. ,,Ik rekte ook tijd als het kon. Dat is me nooit door een coach ge- 6.08 minuten Ik rekte ook tijd als het kon. De scheids bepaalt. Ik begrijp het wel, zeker als de scheids het toelaat leerd. Dat doet een keeper die een beetje na kan denken ge woon. De scheids bepaalt de bandbreedte. Die stond het toe. Ik vond wel dat Onana vroeg begon. Bijlow deed het tegen PEC ook eens. Als ze het in het buiten land doen, noemen we het professioneel maar hier wordt het meteen raar gevon den. Ik begrijp het wel, zeker als de scheids het toelaat." Verloren minuten Scheidsrechtersbaas Dick van Eg- mond wil niet op het specifieke ge val Kamphuis ingaan, maar bena drukt dat het bestrijden van tijdrek- ken prioriteit heeft bij de KNVB. ,,We willen dat het aangepakt wordt en dat de verloren minuten erbij ge trokken worden. Dat wordt niet overal goed toegepast. Daarom heeft het onze aandacht." En die zes-seconden-regel? „Las tig consequent toe te passen", stelt Van Egmond. ,,Bij 0-0 maakt geen van beide keepers vaak haast. Moet je dan de eerste meteen een indi recte vrije trap tegen geven. Dat heeft invloed op het spel en de uit slag en wordt daarom al snel als be- lachelijk gezien. Dat maakt het deli caat. Het is zoeken naar balans. Dat is niet makkelijk." Blessuretijd Van der Ende ziet een scheidsrechter liever doorpakken. ,,Dan heb ik be grip, omdat hij de regels hanteert. Maar als je gaat laveren, kom je in het riet terecht. De accuratesse en het lef bepalen de kwaliteit van een scheidsrechter. Daarom zie je in de Champions League meer minuten blessuretijd." Zowel in de eerste helft (+2), met de lange discussie over de rode kaart voor Nicolas Tagli- afico, als in het tweede bedrijf (+4) trok Kamphuis in de ogen van Van der Ende veel te weinig tijd bij. Een VAR-check, vijf wisselmomenten, drie gele kaarten en het weinige aan stalten dat vooral Onana maakte, hadden volgens de voormalige topar- biter spelregeltechnisch een dubbel aantal extra minuten gerechtvaar digd. Dat Kamphuis nalatig optrad, is voor Van der Ende klip en klaar. ,,Hij had de toon al lang kunnen en moe ten zetten. Onana maakt gebruik van het niet adequaat handelen van de arbiter. Dat gebeurt als je als leiding gevende niet het overwicht hebt." woensdag 16 september 2020 GO Doelman Onana: Koning Tijdrekken Johan Inan Amsterdam Andre Onana slaagde er zondag in om na de 0-1 van Antony ruim 6.08 mi nuten tijd te rekken. Het gaat hier wel om een 'brutotijd'. Het tijd rekken van de keeper van Ajax ging namelijk een keer samen met een wissel van Sparta. Ook was er een keer sprake van een VAR- check. -Joop Hiele (61) Andre Onana neemt alle tijd voor het nemen van een achterbal in de uitwedstrijd tegen Sparta (0-1), afgelopen zondag. foto bsr agency nrt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35