In de du C02-heff ing industrie valt slecht in Zeeland Kazerne: check. Cultuur: check. Hoe zit het met de bussen? 2 JAN VAN DAMME Column Het sluimerde al jaren. Sinds de berichten kwamen over watertekort, wateroverlast, wateropvang borrelde het in mijn achterhoofd. jaar geleden settelden we ons aan de Middelburgse Noordweg. Op het tuinterras stond in de hoek een opgemetselde regenbak. Na een voorzichtige inspectie - geen water te zien - constateerden we dat dat niets was voor ons. Met de kinderen op komst dachten we voor veiligheid te kiezen en lieten een bijna bejaarde metselaar het hele spulletje afbreken en afdek ken. Jan Aake, zo, die hadden we mooi in het pak genaaid. Kinderen vliegen uit. En het kli maat verandert. Steeds vaker ko men er waarschuwingen voor ver zengende zonnen en zomers die van geen ophouden weten. We hebben weken waarin we de tuinsproeier avond na avond met leidingwater moeten laten zwen ken om nog een beetje groen over te houden. Ruim dertig graden half septem ber. Wie had dat ooit gedacht? Kijk, aan onze voortuin kunnen we niet veel doen want die is niet van ons, de gemeente heeft er een stevig pakket grijze stoeptegels gelegd. De achtertuin is een ander verhaal. En zo kwam de waterput terug in beeld. Begeleid door enige scepsis van mijn anders zo enthousiaste geliefde ging ik op zoek. Na het lichten van twee ter rastegels stuitte ik op een zware betonnen plaat. Daaronder bleek de waterput nog volledig intact. En meer dan dat. Aansluitend op de regenbak troffen we onder het grasveld een gemetseld reservoir aan van zo'n anderhalf bij drie meter. Meer dan genoeg om dui zenden liters regenwater voor de tuin in op te slaan. erin af te dalen. Erin zal nog wel lukken. Om eruit te geraken moet je je in bochten wringen waarvoor een jonger en soepeler lijf beno digd is. Het gaat me toch niet ge beuren dat er straks een nood kreet bij de alarmcentrale binnen komt: help, Jan zit in de put. Met de kinderen op komst dachten we voor veiligheid te kiezen DE STELLING Vandaag: Van mij mag de kerncentrale langer openblijven Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters 6EBARENT0LK BIJ DEBAT KAMER OVER PRINSJESDAG Zwemmer in de problemen Scootmobieler onderkoeld na val in sloot MIDDELBURG Drugswoning drie maanden dicht Het kabinet wil vanaf volgend jaar de industrie belasten met een CO2- heffing, blijkt uit de Miljoenennota. De heffing is nodig om klimaatdoe len te halen. Een verkeerd signaal aan de Zeeuwse industrie die door de coronacrisis fors wordt geraakt, vindt voorzitter Eric de Ruijsscher van de Economic Board Zeeland. ,,Deze heffing komt zeer ongele gen." Zeeland en Limburg maken al langer bezwaar tegen een landelijke CO2-heffing. Beter is het per indu strieel gebied een CO2-prijs te vra gen om zo omschakeling van fos siele naar duurzame grond- en brandstoffen aan te jagen. Maar nu gaat het kabinet per januari 2021 toch landelijk de CO2-heffing in voeren. Te beginnen met 30 euro per ton CO2 tot 125-150 euro in 2030. Die komt bovenop de prijs van het Europese emissiehandels systeem (ETS). ,,We begrijpen dat de industrie moet verduurzamen. Het vergt wel miljarden euro's en we zitten nu in een crisis. Bedrijven hebben het moeilijk, dan ga je geen heffing op leggen", zegt De Ruijsser. Hij en ook gedeputeerde Jo-Annes de Bat vrezen dat er door de heffing een ongelijk speelveld binnen Europa ontstaat, met het risico dat bedrij ven investeringen eerder in buiten landse vestigingen doen of zelfs uit Zeeland vertrekken. Komt het zo ver dan gaan veel Zeeuwse banen verloren. Het kabinet denkt dat duurzaam heidssubsidies voor bedrijven die vergroenen de CO2-heffing groten deels opheffen. Maar of er vol doende subsidie is, is onzeker, stelt het Planbureau voor de Leefomge ving. Het risico op 'weglek van in vesteringen' blijft aanwezig. Gede puteerde De Bat hoopt dan ook dat de Tweede Kamer nog eens goed de nadelen van de CO2-heffing be kijkt. ,,Je kunt beter de omschake ling naar groene grondstoffen sti muleren dan CO2-uitstoot bestraf fen." Van onze verslaggevers In voorgaande jaren was het zoeken naar centen voor Zeeland in de Mil joenennota, nu gaat de geldkraan wijd open. Weinig verrassingen: de compensatie voor de marinierska zerne was eerder afgesproken en ex tra geld voor cultuur uitgelekt. Maar kunnen alle bussen in Zeeland blij ven rijden? Zelden wordt Zeeland apart ge noemd in de Miljoenennota. Dit keer wel, als een van de grote kos tenposten. Met een kleine verras sing. Het is al maanden bekend dat het kabinet de komende tien jaar 650 miljoen euro uitgeeft om het mislopen van de marinierskazerne te compenseren. De zwaar bevei ligde gevangenis en rechtbank, het kenniscentrum, extra intercity's, een huisartsenopleiding; het staat allemaal tot in detail op de begro ting van Binnenlandse Zaken. Al leen is het totaalbedrag 652 miljoen euro. Wat blijkt? Er wordt ook 2,2 miljoen euro uitgegeven aan een rechtbank in Noord-Oost Neder land die de huidige bunker in Am sterdam Nieuw-West gaat vervan gen. En dat onder het kopje Zeeland. Het kabinet trekt 2 miljoen euro uit om de cultuur buiten de Rand stad te versterken. Voor Zeeland komt dat neer op ruim 3 ton per jaar. De regeling moet nog samen met de regio's worden uitgewerkt. Gedeputeerde Anita Pijpelink vindt het geld een enorme opsteker. Zij denkt voor de besteding vooral aan het plan Nieuw Zeeuws Peil. Onder die naam willen zes instel lingen, onder aanvoering van CBK Zeeland, gezamenlijk projecten op zetten. Voor het Zeeland Nazomer festival is de Miljoenennota de be vestiging dat het de komende jaren alsnog op rijksgeld kan rekenen, waarschijnlijk zes ton per jaar. Of er volgend jaar evenveel bus sen in Zeeland zullen rijden is nog even afwachten. Door corona stap pen veel minder mensen in de bus. Het Rijk vergoedt dit jaar 93 procent van de gederfde inkomsten. Zo hoeft vervoerder Connexxion niet in de dienstregeling te snijden. De bedoeling is dat die bijdrage tot 1 juli 2021 wordt verlengd en voor de rest van het jaar zijn nadere afspraken nodig. ,,Het goede nieuws is dat in de Troonrede is gezegd dat het openbaar vervoer ook na 2020 finan cieel zal worden gesteund", reageert gedeputeerde Harry van der Maas. ,,Maar in de Miljoenennota vind ik dat niet concreet terug. Het blijft spannend." Hij wil snel met het Rijk om de tafel. ,,Eigenlijk moeten we voor 1 oktober weten hoeveel het Rijk volgend jaar aan steun gaat ge ven. Dat is nodig voor de nieuwe dienstregeling.'' woensdag 16 september 2020 Een eeuwigheid van ruim dertig Ik heb het nog niet gewaagd om Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik vind het prima dat de NV Wes- terscheldetunnel evenementen sponsort 3435 stemmen WEMELDINGE Een zwemmer is gister middag in de problemen geraakt in de Ooster- schelde bij Wemeldinge. De man is met een speed boot naar de haven van Wemeldinge gebracht. Rond drie uur kwam bij de hulpdiensten een melding binnen dat bij de Juliana- haven in Yerseke een zwemmer in problemen zou zijn geraakt. Dat bleek echter bij Wemeldinge te zijn. De hulpdiensten arri veerden kort voor 15.30 uur bij het vaartuig. Twee bemanningsleden van brandweerboot Stave- nisse gingen aan boord en stabiliseerden het slacht offer. De gewonde is in de haven van Wemeldinge van boord gehaald en naar het ziekenhuis ge bracht. ZIERIKZEE Een man is gisterochtend met zijn scootmobiel in een sloot langs de Boe- renweg in Zierikzee gere den. Het eenzijdige onge val gebeurde rond 10.40 uur. De man raakte on derkoeld door zijn verblijf in de sloot en werd daarom een tijd lang be handeld in een ambu lance die naar de plaats van het ongeluk was ge stuurd. Uiteindelijk werd hij per ambulance naar huis gebracht. Waardoor het ongeval gebeurde, is niet bekend; de bestuur der van de scootmobiel schrok mogelijk van een voorbijrijdende tractor. Een woning aan de Nieuwepoortstraat in Middelburg is op bevel van burgemeester Ha- rald Bergmann voor drie maanden afgesloten. Enkele maanden gele den, op 17 juni, werd in de woning een handels- hoeveelheid harddrugs gevonden. Het is gebruikelijk dat burgemeesters een wo ning waarin drugs wor den gevonden, voor drie maanden afsluiten; zo wil de overheid de pro ductie van en handel in drugs ontmoedigen. De deuren en de ramen van het huis zijn verze geld. Frank Balkenende Middelburg WILtoERS IS AAM HET WOOR& WEER EEN MltitsEl-VINSER EN NOS EEN f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2