Ook voor goede medewerker is het mooi geweest 27 Flat als papieren schenking Vruchtgebruik afgeschaft Waarvan akte kinderen worden gebruikt om de lening af te los sen. Maar Erlings is vanwege de complexiteit geen voorstander van zo'n constructie. „Je moet onder handelen over de verkoopprijs, een financieel ad viseur betrekken om de leenvoorwaarden te bepa len, een huurcontract opstellen, met een notaris om tafel zitten en eventueel nog de schenkingen vastleggen. Je moet je afvragen of dat de moeite waard is.'' OPTIE 4 Schenk je huis op papier weg Volgens Brik is het makkelijker om de waarde van de woning op papier te schenken. Daarbij geef je niet letterlijk een som geld, maar blijf je het ge schonken bedrag (op papier) schuldig. Je kunt dan gewoon in je huis blijven wonen en pas als je over lijdt, krijgen de kin- VOORBEELD Een schenking op papier is alleen geldig als die is vastgelegd in een notariële akte deren het geld. Op dat moment mogen ze de schenking van de erfenis aftrek ken, waardoor ze minder erfbelasting betalen. Een schenking op papier is alleen gel dig als die is vastge legd in een notari ële akte. Over deze uitgestelde schenking moet je wel jaarlijks rente betalen aan je kind. Die rente is door de fiscus vastgesteld op 6 procent. Betaal je de rente niet, of kun je niet met afschriften aantonen dat de rente betaald is, dan wordt de schenking bij je overlijden gezien als erfenis en moet je alsnog over dat bedrag erfbelasting betalen. Blijft de schenking onder de 5515 euro per jaar, dan hoeven de kinderen daarover geen schenkbe- lasting te betalen. Daarnaast kunnen de ouders ook nog gebruikmaken van de eenmalige vrijstel ling van 26.457 euro. Boven deze vrijstellingen be talen kinderen 10 procent belasting over een schenking tot 126.723 euro, daarboven 20 procent. van 5000 euro per kind binnen de jaarlijkse vrijstelling valt (€5.515), hoeven de kinderen ook geen schenkbe- lasting te beta len. Na 20 jaar is 200.000 euro via papieren schenkingen en 126.000 euro via rentebetalingen belastingvrij aan de kinderen overgeheveld. SINDS 2010 f k wens u veel personeel toe'', luidt een Joodse heilswens. Een nogal dubieuze heilswens, want als je veel personeel hebt, gaan de zaken goed. Maar personeel brengt ook zorgen en verantwoordelijkheden met zich mee en hoe meer personeel, hoe groter de verantwoordelijkhe den en zorgen. Tel uit je winst! Dat geldt ook voor een notariskantoor. Dat is namelijk ook gewoon een onderneming. Als nota ris ben je, behalve beëdigd functionaris, ook de ondernemer die de tent draaiende moet houden en geef je leiding aan alle medewerkers van het kantoor. Zoals bij elk bedrijf staat of valt het succes met hun inzet, betrokkenheid en kwaliteit. Van de receptioniste tot de secretaresse, van de notarieel medewerker tot de notarisklerk, van de admini strateur tot de kandidaat-notaris: met elkaar vor men we een hecht team. Achter elke akte die ik opmaak en elk document dat ik onder teken, gaat een goed geoliede machine schuil. Maar het notariaat is een vak vol specialisten en het valt niet altijd mee de juiste specialist te vin den. Zo heb ik lang moeten zoe ken naar iemand die de afhan deling van boedels bij erfenis sen kon verzorgen. Een specia lisme dat niet alleen veel (wets)kennis vereist, maar ook doorzettingsvermogen, nauwgezetheid, mensen kennis, tact en overredings kracht. De afhandeling van de meeste nalaten schappen verloopt rimpel Wie slaat loos, maar als het fout gaat, gaat het vaak goed fout. met de vuist op tafel als Gelukkig h?,b ik M.Zij heeft tientallen jaren in M. er straks het notariaat gewerkt, is niet meer is? een vraagbaak voor alle collega's, kent het klappen van de zweep, laat zich nimmer knollen voor citroenen verkopen en dwingt met haar levenservaring, humor en ontwa penende charme respect af. En als het moet, slaat ze met de vuist op tafel om ruziënde erfgenamen tot de orde te roepen: zo gaan we het doen! Meestal helpt dat. M. is de pensioengerechtigde leeftijd ruim schoots gepasseerd, maar doet haar werk nog steeds met veel passie en plezier. Het liefst buigt ze zich over de lastigste dossiers. Dat ze soms een beetje eigenwijs is en geen blad voor de mond neemt, ook als me dat even niet uitkomt, neem ik graag op de koop toe. Maar onlangs heeft M. laten weten dat ze zo lang zamerhand wil afbouwen. Begrijpelijk, want zelfs voor haar tikt de klok door. Ze is inmiddels een opvolgster aan het inwerken en dat doet ze met dezelfde passie als waarmee ze al die jaren haar werk doet. Met die opvolgster komt het dus wel goed. Toch weet ik nu al dat ik M. straks enorm zal missen. Want wie moet er dan af en toe met de vuist op tafel slaan? Ik wil maar zeggen: van medewerkers als zij kun je er nooit genoeg hebben. woensdag 16 september 2020 GO Hans (55) en Anja (53) bezit ten een flat ter waarde van 200.000 euro. Ze willen er nog jaren in blijven wonen, maar ook voorkomen dat hun twee kinde ren straks te veel erfbelasting be talen. Ze maken het plan om op papier de ko mende 20 jaar jaarlijks 5000 euro per kind te schenken. Hier over moeten Hans en Anja elk jaar 6 procent rente aan de kin deren betalen, wat over 20 jaar neerkomt op 126.000 euro. De kinderen hoeven geen belasting te betalen over de rente die ze ont vangen. Omdat de schenking Tot 2010 konden ouders hun wo ning in eigen dom overdragen aan hun kinde ren om zo erfbe- lasting te bespa ren. Bij die over dracht werd het huis op naam van de kinderen gezet en kregen de ouders het recht om tot aan hun dood in de woning te blijven wonen, het zoge heten vruchtge bruik. Op die ma nier hoefden kin deren geen erf- belasting te be talen over de waardestijging van de woning tussen de over dracht en het overlijden van de ouders. ,,Helaas heeft de fiscus dat voordeel in 2010 afge schaft'', zegt Er- lings. ,,Daarom is het fiscaal niet langer aantrek kelijk'' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27