ELD OED Scherp en supersnel Hoe kun je je huis verkopen of schenken? 26 GOEIEKOOP Budgetlaptop wr~~ Je overweegt kleiner te gaan wonen en een van je kinderen wil graag het ouderlijk huis kopen. Hoe kun je als ouder je kind helpen bij de aanschaf? En kun je je huis ook alvast aan je kinderen schenken? We zetten de mogelijkheden op een rijtje. Lenovo IdeaPad 3 14ARE05 (81W30033MH) ca. €570 HP Pavilion X360 14-DW0805ND ca. €550 Medion Akoya P6645 (30026189 ca. €499 f EÈë 1 - ."7*1 KAJ VAN ARKEL OPTIE 1 Vriendenprijsje mag niet, (deels) schenken wel Als ouder wil je het liefst je huis voor een voordelige prijs aan je kind verkopen, maar daar gaat de Belastingdienst niet mee akkoord. ,,Je dient de woning te verkopen tegen de waarde in het eco nomische verkeer, ofwel tegen een prijs die er op dat moment voor een dergelijke woning op de hui zenmarkt wordt betaald'', zegt financieel adviseur en estateplanner Iris Brik. Verkoop je de woning voor een lagere prijs dan de waarde in het economisch verkeer, dan is er vol gens de fiscus 'Vaak is huur van 6 procenteen te grote aanslag op het inkomen en vermogen van de ouders' sprake van een gift, waarover je kind schenkbelasting moet betalen (10 procent tot 126.722 euro, daarboven 20 procent). Stel, je huis heeft een waarde van 250.000 euro, maar je ver koopt het voor 200.000 euro, dan wordt het verschil van 50.000 euro tussen verkoopprijs en werkelijke waarde ge zien als een schenking. Als ouder kun je dat voorkomen door gebruik te maken van de eenmalige schenkingsvrijstelling ei gen woning. Dit bedrag is voor 2020 vastgesteld op maximaal 102.643 euro en mag belastingvrij wor den geschonken aan kinderen tussen de 18 en 40 jaar oud. Overige voorwaarden voor de vrijstelling zijn dat het bedrag wordt gebruikt voor het kopen of verbouwen van een eigen woning, aflossen of kwijtschelden van een eigenwoninglening of de afkoop van een erfpachtcanon. Het vrijstellingsbe drag hoeft niet in één keer geschonken te worden, maar mag over drie jaar worden verspreid. Wel moet het kind in alle drie jaren tussen de 18 en 40 jaar oud zijn. Door de schenkingsvrijstelling te benutten, kun je je kind dus toch financieel behoorlijk tegemoet komen bij de aankoop. Bij de overdracht van een huis van ouder op kind gelden verder dezelfde voorwaarden als bij de verkoop aan een vreemde. Je stelt een prijs vast, tekent het koopcontract en vervolgens vraagt je kind een hypotheek aan en laat de woning bij de notaris op zijn of haar naam overschrijven. OPTIE 2 Verkoop je huis en huur het terug Blijf je liever zitten waar je zit, maar wil je de wo ning wel alvast van de hand doen? Dan kun je de woning aan je kind verkopen en vervolgens terug- huren. De fiscus eist dan wel dat je een zakelijke huur van 6 procent van de WOZ-waarde betaalt. Bij een woning van drie ton komt dat neer op 1500 euro huur per maand. ,,In veel gevallen is een huur van 6 procent een te grote aanslag op het inkomen en vermogen van de ouders'', concludeert Brik. ,,Maar voor ouders die over meer middelen beschikken, is het een mooie manier om vermogen bij de kinderen te krijgen zonder dat die hierover schenkbelasting betalen.'' Volgens financieel adviseur en hypothecair plan ner Alex Erlings kleeft er nog een nadeel aan ver kopen en terughuren, met name voor ouders die hun kind willen helpen bij de aanschaf. ,,De schenkingsvrijstelling eigen woning van maxi maal 102.643 euro is alleen van toepassing als het kind zelf in de woning gaat wonen.'' Dat zal bij aankoop dus het volle pond moeten betalen als de ouders er blijven wonen. OPTIE 3 Leen het geld aan je kind Een andere optie om je kind toch financieel te on dersteunen is om het een lening te verstrekken, gesteld dat je voldoende spaargeld hebt. Het kind leent de koopsom of een deel hiervan bij de ouders en betaalt daarover rente en aflossing. De lasten van zoon of dochter kunnen (deels) weer worden terug geschonken door gebruik te maken van de jaarlijkse vrijstelling van 5515 euro. Bovendien kan in het geval van verkoop en te- rughuur de door de ouders betaalde huur door de woensdag 16 september 2020 &E GO Als scholier en student kun je bijna niet meer zonder een laptop. Maar op die leeftijd heb je vaak nog geen ge spekte portemonnee en ook aan het budget van de ouders zit meestal wel een grens. Tweakers is daarom in de budgetlaptops, rond 500 euro, gedoken. Waar het voorheen in deze prijsklasse nog zoeken was naar een laptop met een scherp IPS- scherm en een supersnelle SSD, is die zoektocht tegen woordig een stuk gemakkelij ker. Er komen zelfs laptops met een krachtige quadcore- processor binnen het bereik van deze prijscategorie. Hierbij de drie interessantste laptops. O Heeft een krach tige processor van AMD's nieuwste generatie. Die is een stuk vlotter dan de 'dualcores' die je in de meeste laptops terugvindt. O Het 14 inch- scherm heeft een resolutie van 1920x1080 pixels. O Van de 8GB werk geheugen is de helft vast gesol deerd, maar de tweede 4GB-mo- dule kun je upgra den, de SSD is 512GB groot. O De kleurweergave is niet bijzonder. O Het scherm is convertible, de touchscreen is om de behuizing heen te klappen. O Werkgeheugen is eenvoudig uit te breiden en ook de SSD is vervangbaar. O Voorzien van een vingerafdrukscan ner, wat niet stan daard is in deze prijsklasse O Verkrijgbaar in zilverkleurige én goudkleurige versie. O Heeft wat tragere componenten dan de Ideapad. O Snelle quadcore- scherm is de lap- i5-processor en top een maatje een videokaart groter dan de bo van Nvidia. venstaande opties O Het werkgeheu maar de resolutie gen is 8GB groot is hetzelfde en en de SSD heeft ook hier is sprake een capaciteit van van een IPS- 256GB. scherm. O Is sneller dan veel O Enigszins ver laptops in deze ouderde prijscategorie. hard- O Met een 15 inch- ware. 'Het huis is voor de kinderen' Meer informatie op hardware.info

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26