'De bezem door stelsel toelaten geneesmiddel' Nog maar 25 procent van Nederland wil overstappen ECONOMIE 23 EU traag met medicijnen ook minder voorraad over.'' Edouard Vermeulen is niet de enige ontwerper die wil minde ren. Zo komt Gucci voortaan nog maar twee keer per jaar met een nieuwe collectie. Ook andere mo dehuizen beperken het aantal shows tot twee. Alle pre-collecties, tussenseizoenen en andere shows worden geschrapt. Oude gewoonten Of de modewereld nS de corona crisis weer in oude gewoonten vervalt, is de vraag. Vermeulen: ,,Er moet geld worden verdiend, het gaat om veel banen. Toch denk ik dat de pandemie structureel iets heeft veranderd. De meeste men sen in dit vak willen dat mode De jonge generaties denken bewuster na over de kleding die ze kopen weer bijzonder wordt en niet na een paar keer dragen wordt weg gegooid. Als dat kan door duurza mere collecties en zonder de stress van bij wijze van spreken tien shows per jaar, dan hebben we al veel gewonnen.'' Of hij al een tipje van de sluier kan oplichten van zijn show in Amsterdam? „Vrouwelijkheid staat centraal in de ontwerpen. Een vrouwelijke snit met mini malistische uitstraling, dat past bij deze tijd.'' MSxima en ook de Belgische koningin Mathilde zullen onge twijfeld weer de weg naar het Natan-atelier in Brussel weten te vinden. Ook hun dochters kleden zich tijdens bijzondere gelegen heden graag in het werk van Ver meulen. Voorbeeld is de kleur rijke zijden jurk die Amalia vorig jaar tijdens Koningsdag in Amersfoort liet zien. ,,Amalia is al een paar keer langs geweest. Een bijzondere jongedame die bezig is haar eigen stijl te ontwik kelen.'' Volgens de Rotterdamse onder zoeker Carin Uyl-de Groot is dat vooral het gevolg van de werk wijze van het Europees Genees middelen Agentschap en het Zorginstituut Nederland. Het Eu ropees Geneesmiddelen Agent schap (EMA) blijkt trager met het registreren van nieuwe medicij nen dan zijn Amerikaanse even knie, de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA). In Europa duurt het gemiddeld 403 dagen voordat een kankermedi cijn op de markt komt, in de Ver enigde Staten gebeurt dat al na 161 dagen. Schouw zegt desgevraagd dat 'we toe zijn aan een grondige her ijking van het toelatingssysteem voor nieuwe geneesmiddelen'. ,,Niet de prijs is in Nederland het probleem, maar de bureaucratie. Er is bij ons een heel systeem op getuigd met allerlei commissies die zich buigen over de prijs en de toepasbaarheid. Wij pleiten er voor dat een geneesmiddel eerst beschikbaar komt voor de patiënt en dat de prijs vervolgens wordt gebaseerd op de effecten van het geneesmiddel." Schouw stelt dat het hervormen van het Nederlandse systeem, voor de goedkeuring van nieuwe medicijnen bovenaan het lijstje van een nieuw kabinet moet staan. ,,Dit onderzoek van Uyl-de Groot is wat ons betreft een enorme wake-upcall. Het huidige systeem waarbij we procedure op procedure stapelen, is failliet. Er moet in Nederland een bezem door alle commissies en procedu res, want hier gaan mensenlevens door verloren." Uyl-de Groot onderzocht de toegang van twaalf kankermedi cijnen tot de Europese markt in de periode 2011-2018. Zij becijferde dat in die tijd 11.184 huidkanker- Niet de prijs is in Nederland het probleem, maar de bureaucratie patiënten en 55.853 prostaatkan kerpatiënten niet - of pas veel la ter - met Amerikaanse medicij nen konden worden behandeld. Hierdoor stierven in Europa meer dan 30.000 kankerpatienten voor tijdig, aldus Uyl-de Groot. In Ne derland gingen er bijna 1300 le vensjaren verloren. Gaf vorig jaar nog 30 procent van de consumenten aan dat ze van plan waren over te stappen, nu vindt nog 25 pro cent van de consumenten het interessant om actie te onder nemen. Het fenomeen over stappen, dat al jaren gepropa geerd wordt door uiteenlo pende bewindslieden, lijkt daarmee op zijn retour. Overi gens is een op de vijf Neder landers nog nooit overgestapt naar een ander telecombedrijf of andere verzekeraar, meldt Pricewise. Onzekerheid Hans de Kok, directeur van Pricewise, denkt dat de onze kerheid rond de coronacrisis mogelijke zorgoverstappen parten speelt: ,,De zorgsector heeft te kampen met extra druk door de crisis en er zijn signalen dat mensen zorg ver mijden of eind dit jaar niet durven overstappen naar een beter passende verzekering." De Kok voegt daar aan toe dat het nog steeds niet zeker is dat de zorgpremie met gemiddeld zes tientjes omhoog zal gaan. ,,De stijging van de basiszorg premie is een indicatie van de overheid, uiteindelijk bepaalt een zorgverzekeraar wat de premie wordt van de verzeke ringen.'' woensdag 16 september 2020 —Ontwerper Edouard Vermeulen Het toelatingssysteem voor nieuwe geneesmiddelen tot de Europese - en dus Neder landse markt - is 'failliet'. Die boude uitspraak doet directeur Gerard Schouw van de Vereni ging Innovatieve Geneesmid delen (VIG) als reactie op het nieuws dat kankerpatiënten in de EU veel langer op levens reddende medicijnen moeten wachten dan in de VS. Irene van den Berg Rotterdam —Gerard Schouw, directeur VIG te gaan voor extrava gante shows is voorbij. Hoogste tijd dat we te rugkeren naar minder voor meer. Terug naar vakmanschap met een hoofdletter V. Ik denk dan altijd aan de bank van mijn oma. Die bank was er altijd, die was zo sterk dat-ie mijn ogen niet kapot kon. Als ont werpers teruggaan naar die hoogstaande kwali teit en minder stuntprij zen vragen, dan ben ik ervan overtuigd dat er een verdienmodel moge lijk blijft.'' De AFW-direc- teur is daarnaast voor stander van de see now Haute-couturemondkapjes. foto marijke aerden buy now-tactiek. ,,Dat je meteen een kledingstuk kunt kopen na een show, collecties met een 'be perkte oplage'. Zo be perken we ook het over schot aan kleding.'' Wereldwijd belanden door overconsumptie miljoenen kledingstuk ken in de shredder of in de verbrandingsoven. Het Britse modehuis Burberry, bekend van de geruite sjaals, ver brandde een paar jaar geleden voor ruim 30 miljoen aan kleding. Het bedrijf hoopte zijn onver kochte spullen zo uit handen te houden van vervalsers die de kunst willen afkijken. Na de ophef beloofde Burberry te stoppen met het ver nietigen. Bles: „Corona is verschrikkelijk, maar als hierdoor de afvalberg van textiel en schoenen afneemt, is dat alleen maar mooi meegeno men.'' Amsterdam Fashion Week is van morgen tot en met zaterdag. De animo onder Neder landse consumenten om vol gend jaar over te stappen naar een andere zorgverze keraar, een andere telecom- provider of een ander ener giebedrijf omdat er een prijs voordeel is te halen, is vol gens prijsvergelijker Price- wise gedaald. Economieredactie niet meer t M Tijdens Karl Lagerfelds mode show met de voorjaarscollectie van 2019 werd de catwalk omge bouwd tot een strand. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23