Danie Bles: 'We moeten mode net zo duurzaam maken als de bank van mijn oma' 22 ECONOMIE Kort Luchtvaartbaas pleit voor nog meer overheidssteun De luchtvaartsector heeft op termijn (nog) meer overheidssteun nodig om de crisis door te komen. Dat heeft Ben Smith, de baas van Air France-KLM, gezegd tijdens een bij eenkomst van Europese luchtvaartmaat schappijen. De Frans-Nederlandse maat schappij heeft al miljarden euro's toegezegd gekregen van de regeringen. Volgens Smith zou de sector ook geholpen zijn met eendui dige regels als het gaat om reisbeperkingen. Nu nog gaan te veel landen uit van hun ei gen adviezen. Hij pleit ook voor verplichte coronatesten, bij voorkeur voordat passa giers vertrekken. 'Importheffingen VS illegaal' De importheffingen die de Verenigde Staten twee jaar geleden instelden op Chinese goe deren gingen tegen de internationale han- delsregels in. Dat heeft de Wereldhandelsor ganisatie (WTO) besloten. De beslissing kan door de VS nog worden aangevochten. Een Amerikaans beroep moet binnen zestig da gen worden ingediend. De VS stelden in 2018 importheffingen in op ongeveer 550 miljard dollar aan goederen die China naar de VS exporteerde. De stap was een onder deel van de handelsoorlog die de Ameri kaanse president Trump met China ontke tende. Trump vond dat de handelsbalans tussen zijn land en China te veel in het voordeel van het Aziatische land uitsloeg. Staking bij Jupiler voorbij De brouwerij van het Belgische Jupiler draait weer. Stakers legden de brouwerij in de Ardennen tien dagen lang lam omdat het personeel niet goed zou zijn beschermd te gen het coronavirus. Vakbonden legden het werk neer na een uitbraak van het virus on der werknemers van de logistieke afdeling. Bierreus AB Inbev zou hebben verzuimd het personeel meteen te waarschuwen en te be schermen. AB Inbev heeft gisteren toege zegd dat de aanpak van de uitbraak 'tegen het licht wordt gehouden'. Euro commercial Properties Galapagos AkzoNobel ABN Amro 1^ CORONACRISIS MODEWERELD FASHION WEEK Verandert corona de wereld van de haute couture voorgoed? Edouard Vermeulen, grote man van het Belgische modehuis Natan, denkt van wel. ,,De overdaad, de vele shows. Het was een onhoudbaar systeem. Too much." Vermeulen (63) staat aan de voor avond van zijn show tijdens de Amsterdam Fashion Week (AFW). In het Eye Filmmuseum presen teert de lievelingsontwerper van koningin Maxima vrijdag zijn voorjaars- en zomercollectie 2021. Een show met beperkingen, maar de hoofdontwerper van Natan is toch blij dat hij zijn nieuwste col lectie kan laten zien. ,,Het is de tweede keer dat we in Amsterdam staan. Vorig jaar wer den we er warm ontvangen, ik hou van die stad. De locaties zijn mooi, de mannequins zijn mooi, we ma ken er ondanks corona toch een feestje van.'' De modewereld wordt hard geraakt door het coro navirus. Winsten van luxemerken als Gucci, Dior en Luis Vuitton verdampten en ook Vermeulen geeft toe dat de crisis niet al te lang meer moet duren. ,,Wij hebben best wat vet op de botten, maar ik vrees dat 80 pro cent van de modebedrijven omvalt als de huidige situatie nog een halfjaar doorgaat. Ook wij merken dat de verkopen niet te vergelijken zijn met vorig jaar. Dat zie je ook terug in onze winkels in met name de grote steden, die trekken min der klandizie. En we ontwerpen fors minder trouw- en galajurken. Ik zal blij zijn als we volgend jaar een after-coronaparty kunnen ge ven.'' De coronacrisis zette ook Vermeulen aan het den ken over de toekomst van de mode-industrie. ,,De jongste generaties denken bewuster na over de kle ding die ze kopen. Zijn kritischer als het gaat om het duurzame karakter van stof. Zij hoeven niet elke maand een nieuwe outfit. Met Natan hou den wij daar ook rekening mee, we ontwerpen creaties die tijdlo- zer zijn. Ver van defastfashion. Daar is behoefte aan en ik sta ach ter die ontwikkeling. De overdaad, de vele shows met de uitzin nige decors, het was een on houdbaar systeem. We moe ten minder produceren en ook minder uitverkoop hou den. Natan kan ook overleven met een vierde van de col lectie, die tijdloos blijft en niet in de uitver koop gaat. Op die manier houden we 'MEER EENDUIDIGHEID REISREGELS' HANDELSPOLITIEK VS VEROORDEELD ANGST VOOR CORONA O woensdag 16 september 2020 Het vastgoed bedrijf kreeg een adviesver hoging van JPMorgan. <15% Het biotechnolo giebedrijf en Shell eindigden gelijk bij de hoofdfondsen. De verffabriek kreeg de handen van de beleggers niet op elkaar. Kredietbeoorde laar Fitch ver laagde zijn oor deel over de kre dietwaardigheid van de bank. a> E o De laatste editie van Amsterdam Fashion Week (AFW) was begin maart, een week later ging Nederland in (intel ligente) lockdown. Danie Bles, sinds drie jaar eige naar van AFW, moest haar oorspronkelijke plannen voor een fonkel nieuwe modeweek in september bijstellen, maar daar had ze geluk kig een half jaar de tijd voor. „Veel grote mode- evenementen in de we reld hebben de afgelo pen periode alleen een digitaal programma aan geboden. Wij hebben be wust gekozen voor een mix van digitale uitingen en presentaties op ver schillende locaties. Want het blijft het mooiste om mode van dichtbij te zien en te voelen.'' De presen taties kunnen door min der bezoekers worden bijgewoond, maar de sty- liste is erg te spreken over de locaties. ,,Mu- seum Voorlinden in Was senaar, het Eye Filmmu seum, hotel De L'Europe, normaal gesproken is het lastig dit soort gelegen heden te reserveren. Door corona is het overal minder druk en was er, gelukkig voor ons, wel ruimte.'' Niet alleen ge vestigde namen als Natan, maar ook jonge ontwerpers krijgen de ruimte hun collecties te laten zien. ,,Maar we heb ben ook een veiling van 29 haute-couturemond- kapjes, ontworpen door Ronald van der Kemp.'' Extravagant De modewereld heeft het zwaar, maar ook Danie Bles denkt dat de indu strie duurzamer wordt. ,,Met z'n allen in het vliegtuig om de hele we reld inclusief de maan af Dit zien we dus Sanne Schelfaut Brussel/Amsterdam M Ontwerper Edouard Ver meulen. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22