Marjan Berk Razzia NIEUWS 19 Het spande erom: zou de voorstel ling van het theaterspektakel Razzia doorgaan? Maar na inten sief overleg met de veiligheidsregio kwam het verlossende woord. Razzia mocht per voorstelling 425 toeschou wers binnenlaten. Zo liep de toegestane groep publiek het park binnen, waar de stoelen op corona-afstand van elkaar stonden opgesteld. Het was een wonderschone zomeravond met als extra theatraal decorstuk de allergrootste volle maan die beschikbaar was! Wij zagen en hoorden Razzia, het oor logsverhaal geschreven door Jan Blei en van muziek voorzien door Barbara Lok en Wim Rebergen, terwijl filmer Klaas Eissens en Anca Blok (beeldende kunst) visueel ondersteuning verleenden. In een strak geregisseerde voorstel ling (Mitchell ten Hove) is Razzia een eerbetoon aan verzetsgroep 'Ome Willem' en verzetsman Harmen Visser. Het stuk geeft inzicht in wat er in die ellendige periode van de oorlog in Vollenhove aan goed en kwaad de partijen verdeelde. Wij bevinden ons deze avond in een van geschiedenis doordrenkt landschap Ongelofelijk hoeveel lokaal en regionaal talent hier volkomen geloofwaardig een meeslepende voorstelling liet zien, die volop ontroering en betrokkenheid bij het publiek teweegbracht. De voorstelling werd zonder pauze gespeeld, hetgeen de spankracht alleen maar ten goede kwam. Ik luisterde naar het prachtige orkest, dat de voorstelling heerlijk begeleidde. Het dramatische einde van dit muzikale verslag is treu rig. Op de dag van de bevrijding is per ongeluk de oude held neergeschoten. Wij bevinden ons deze avond in een van geschiedenis doordrenkt land schap, waar de bisschoppen van Vollen- hove vroeger de scepter zwaaiden. Er is mij verteld, dat de oorspronkelijke be woners van Kalenberg bestonden uit de vrijgelaten lijfeigenen van die bisschop pen. Dit alles speelde zich af in de vroege middeleeuwen. historisch materiaal bestaat, waaruit creatieve bewoners naar hartenlust de mooiste en spannendste verhalen kun nen peuren? Zelf heb ik samen met mijn kinderen in Vollenhove lang geleden bij het voor malige Stadhuis een moerbeiboom gevonden. Volgens mij een boom die uitsluitend in sprookjes voorkomt! Ik hoop, dat deze mooie voorstelling wordt opgevolgd door meer kleurrijke stukken, waarin al dat talent zich weer kan manifesteren. Wij komen wel kijken! Honderden exclusieve figuurtjes, dekbed overtrekken, strijkpa- tronen, drinkbekers, truien en zelfs een gi gantische Bowser - de aartsvijand van Mario - ter waarde van 1100 euro. Peter Borghouts (60) heeft alles van Mario. ,,Een nogal uit de hand gelopen hobby'', zegt de Limburger. ,,Ik was 25 toen Mario zijn eerste spel kreeg en sindsdien is hij een belangrijk onderdeel van mijn le ven. Ik ben eigenlijk samen met Ma rio oud geworden.'' Voor tientallen miljoenen mensen over de hele wereld is de mascotte van Nintendo een jeugdicoon. Zijn eerste optreden als Mario (in Donkey Kong heette hij nog 'Jumpman') was in Super Mario Bros., samen met zijn broer Luigi. Dat kwam uit in septem ber 1985. Of je nu het klassieke Nin tendo Entertainment System uit de jaren 80 in huis had, de blokkerige Nintendo 64 van de jaren 90 of de revolutionaire Wii uit 2006, de vro lijke, bovenmenselijk sterke loodgie ter heeft een rol in elke generatie en is tot op de dag van vandaag het belangrijk ste uithang bord van de Japanse spel let jesboer. Waar bijna alle klas sieke game- personages zijn ver vallen tot jeugdsentiment, heeft Mario eeuwigheidswaarde, zegt gamejournalist Ron Vorster- mans. ,,Mario heeft de game-indu strie veranderd en zal daarom nooit uit de gratie vallen. De werelden in zijn games zijn koddig en spreken tot de verbeelding, Mario en zijn vriend jes zijn herkenbaar en schattig en de muziekjes blijven voor altijd in je hoofd zitten. Allemaal perfecte in grediënten voor de jonge speler, maar door de moeilijkheidsgraad vinden ook veel volwassenen de games nog interessant. Het is de perfecte mix.'' In tijden waarin moderne video games steeds meer fotorealisme lijken te benaderen, houdt Nintendo stug vast aan het eigen stramien: creativiteit en leuke concepten. ,,Nintendo heeft destijds ook een Doorgaan, doorgaan doorgaan, tot het een keer lukt MARIO VERJAARDAG/^ briljante move gemaakt door Mario in allerlei variaties terug te laten komen", zegt Vorstermans. Zo kunnen gamers met Mario niet alleen de ontvoerde prinses Peach uit de klauwen van opperschurk Bowser bevrijden, wie van racen houdt kan terecht bij Mario Kart, voor levelontwerpers is er het razend populaire Mario Maker. Sport liefhebbers komen aan hun trekken in Mario Tennis, Soccer en Golf. Superfan Peter: ,,Dat schieten op soldaten en tanks in al die geweld dadige games, dat gaat toch een keer vervelen? Mario blijft leuk omdat je de drang blijft houden om door te gaan. Om toch nog die ene ster te verzamelen of die ene geheime ka mer uit te pluizen. Ik kan mij een tijd herinneren waarin ik dagen achter elkaar Mario speelde, omdat we toen onze voortgang nog niet konden opslaan. Doorgaan, doorgaan en nog eens doorgaan, tot het een keer lukt. Ik ben blij dat hij er nog is, en dat ik mijn liefde voor die games nu kan overdragen aan mijn kinderen.'' Driedimensionaal Aankomende vrijdag 18 september lanceert Nintendo in het kader van het 35-jarig jubileum een collectie van drie klassieke driedimensionale Mario-games voor de Nintendo Switch. Voor de oudere fans nostal gisch en voor de nieuwkomers een mooie manier om Mario's onweer staanbare werelden alsnog te ont dekken. Wat er ook aan zit te komen is Mario Kart Live: een racespel waar bij de spelers hun Nintendo Switch gebruiken om een radiografisch bestuurbaar autootje door hun eigen woonkamer te laten racen. De auto's racen via augmented reality ook op het scherm van de Switch. Hiermee laat Nintendo zien ook innovatief te zijn, zegt Vorstermans. Toch is er ook kritiek. ,,Die collectie die vrijdag uitkomt is weer typisch zo'n voorbeeld dat Nintendo vreselijk eigenwijs en onlogisch is gebleven'', zegt hij. ,,Ze presenteren het als iets geweldigs, maar het is eigenlijk een vrij weinig bijzondere verzameling waarin amper iets gedaan is om ze nog enigszins te moderniseren. Bovendien is een van de spellen een stuk slechter dan de andere twee en is de collectie slechts tijdelijk verkrijgbaar. Ik vind het krankzinnig dat je je fans als het ware verplicht om snel even 60 euro te investeren. Er is dus hier en daar nog wel ruimte voor verbetering.'' De besnorde Mario is 35 jaar na zijn debuut nog altijd een icoon. En dat viert Nintendo met drie speciale spellen. Peter Borghouts uit Maastricht groeide op met de Italiaanse loodgieter: „Mario is mijn held, ik heb alles van hem." woensdag 16 september 2020 GO Is het niet heerlijk, dat er nog zoveel Sebastiaan Quekel Maastricht MHRIO WORLD TIME OOOOOO »xOO 1-1 913 IS M HMSHMMMiMitfil M MllBfl HHjB •4 Een deel van de collectie van Peter Borg houts. - Peter Borghouts 'Die gekke loodgieter hoort bij mijn leven'M -4 T Mario bleef door de jaren heen een vaste waarde in de spel len van Nintendo. FOTO'S SHUTTERSTOCK, NINTENDO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19