Zijn 'patriottische plicht' kost Trumpfan fikse coronaboete NIEUWS 17 HITTE EXTREMEN Weerrecords 2020 Temperatuurverloop Meteorologen en weerliefhebbers speculeerden er afgelopen week al over: gaat het septemberrecord van 34,2 graden van 4 september 1929 er aan? Het antwoord luidt bevesti gend: in Gilze-Rijen tikte het kwik gistermiddag 35,1 graden aan. Op het KNMI-hoofdstation in De Bilt werd met ruim 30 graden ook een officiële tropische dag geregis treerd. Al met al was het de warm ste 15 september en de heetste Prinsjesdag sinds de start van de metingen in 1901. De hittegolf van vorige maand verpulverde diverse records: het was de warmste week ooit in De Bilt. Acht dagen aaneen doorbrak het kwik de 30 graden. Tussen 6 en 13 augustus bedroeg de gemiddelde maximumtemperatuur zelfs 33,1 graden, ruim een graad boven het oude record uit 1975. De totale hit- teduur (een officiële hittegolfis vijf dagen achtereen temperaturen bo ven de 25 graden Celsius, waarvan drie dagen boven de 30 graden, red.) kwam op dertien dagen uit. Niet eerder kende augustus een zo lange warme periode. In die bijna twee weken vielen negen tropische da gen, normaal telt augustus er slechts één. In het voorjaar registreerde het KNMI in De Bilt 792 zonuren, ge middeld voor maart, april en mei is 502 uur. Dit voorjaar was daarmee zonniger dan vrijwel alle zomers. Zo telden de extreem warme zo mers van vorig jaar en 2018 respec tievelijk 756 en 765 uren zon. Ge middeld is 608 zonuren. Met de klimaatopwarming voor- spelden weermannen en -vrouwen het afgelopen decennium al: het uit 1944 stammende hitterecord van 38,6 graden gaat er snel aan. Vorig jaar juli was het zover. Nadat Eind hoven op 24 juli al 39,3 graden no teerde, haalde Gilze-Rijen een dag later 40,7 graden. Het record was het hoogtepunt van drie snikhete dagen met temperaturen boven de 35 graden. Oké, een kouderecordje dan. Want hoewel steeds zeldzamer, blijven extremen mogelijk. Op 6 oktober 2019 werd het in De Bilt 9,6 graden. Het oude dagrecord be droeg 10,1 graden in 1936. Regionaal boekte Noord-Nederland op 9 juli 2019 overigens wél een koudere- cord. Zo werd het op Vlieland slechts 13,7 graden, het oude record stond op 16,2 graden. Wen er maar aan, zegt weerman en meteoroloog Gerrit Hiemstra. ,,Die warmterecords blijven voorlo pig sneuvelen. Wat veel Nederlan ders als extreem beschouwen, is straks misschien een doodgewone zomer." Hij wijst op de klimaatop- warming. ,,Misschien zou 30 gra den later in september ook zonder opwarming van de aarde mogelijk zijn. Alles bij elkaar kan het echter bijna niet anders dan dat dit er mee te maken heeft. Broeikasgassen KNMI-klimaatonderzoeker Geert Jan van Oldenborgh is eveneens duidelijk. ,,De oorzaak achter deze records is de uitstoot van koolstof dioxide en andere broeikasgassen. De aarde en ook Nederland wor den hierdoor warmer, met deze extremen tot gevolg." Tegelijk is Van Oldenborgh wel degelijk enigszins verbaasd. De klimaat modellen missen een goede ver klaring voor de recente zomer-hit- tegolven. ,,Als je me vier jaar terug had gevraagd of drie van dergelijke zomers op een rij nu al mogelijk waren - 2018 was extreem droog en warm, 2019 brak het tempera- tuurrecord en dit jaar hadden we de grote hittegolf - had ik nee ge zegd." Zijn de Hollandse winter, lente en zomer al flink opgewarmd, tot nu toe viel dat met de herfst mee. Van Oldenborgh: ,,We zitten 1,6 graden hoger dan in 1900. Dat re sulteert in meer extreem warme dagen in september." Of de zomer en najaarshitte zoals zijn collega Hiemstra voorspelt het nieuwe normaal wordt, hangt ervan af of we de uitstoot terug weten te drin gen. ,,Anders wordt het nog veel er ger", zegt Van Oldenborgh. HENDERSON De ondernemer die de Amerikaanse president Donald Trump toestond zondag in Henderson (Nevada) een grote verkiezingsbijeenkomst in zijn pakhuis te houden, krijgt een coro naboete van de gemeente. De cam pagnerally vond binnen plaats en er werd nauwelijks afstand gehouden. Ook waren amper mondkapjes te zien. Het bedrijf, Xtreme Manufactu ring genaamd, werd voorafgaand aan de bijeenkomst zondag al door de gemeente geïnformeerd dat het zich aan de coronarichtlijnen van de staat Nevada moest houden. Die houden in dat minder dan vijftig personen een bijeenkomst mogen bijwonen, dat zij afstand moeten houden en dat zij hun gezicht moe ten bedekken. „Tijdens het evenement heeft een handhaver zes overtredingen ge zien", aldus een gemeentewoord voerder van de stad Henderson. De gemeente heeft daarop besloten een boete van 3000 dollar op te leggen. Bedrijfseigenaar Don Ahern zei dat hij het als zijn patriottische plicht beschouwde om zijn pakhuis als locatie te verlenen aan de Trump- rally. Hij weigerde op de boete in te gaan. ,,We hebben respect voor ie ders mening in deze situatie", aldus Ahern. Het evenement trok zondag dui zenden Trump-aanhangers. Trump verdedigde zijn keuze tegenover lo kale media door te zeggen dat hij zelf niet in gevaar was geweest. ,,Ik sta op een podium, en dat is ver weg", zei hij. ,,Dus ik ben helemaal niet be zorgd." Trump repte met geen woord over de veiligheid van de vele volgelingen die de rally bijwoonden. Volgens zijn campagneteam is van elke aan wezige de temperatuur gemeten en heeft iedereen desinfecterende handgel en een mondmasker gekre gen. Op videobeelden is te zien dat slechts een enkeling een mondkapje of -masker droeg. De Democratische gouverneur van Nevada, Steve Sisolak, haalde fel uit naar Trump en noemde hem 'roekeloos en egoïstisch'. Volgens Si solak heeft de president zijn aanhan gers in gevaar gebracht. De VS zijn tot dusver van alle lan den het hardst getroffen door de pandemie. Bij meer dan 6,5 miljoen personen in de VS is een besmetting vastgesteld, van wie er ruim 194.000 zijn overleden. woensdag 16 september 2020 ♦A* De hoogste temperatuur ♦V» ooit in september gemeten: 4 gisteren, yt in Gilze-Rijen *Q* De langste hittegolf in augustus sinds 1901 ■JO." De warmste week ooit gemeten in De Bilt (8 dagen 30C) ■O, De zonnigste lente sinds de metingen. Deze telde 792 zonuren. De Bilt, september 2020 Maandgemiddelde: 15,5° (normaal 14,5°) 15 sep sep max. temp. gem. temp. 10 14 sep sep - min. temp. 5-daagse norm De gemiddelde temperatuur per 5 dagen over de jaren 1981 tot en met 2010; de 30-jarige periode die volgens afspraak nu als 'norm' wordt gehanteerd. BRON: KNMI Het regent weerrecords De weergoden blijven met re cords strooien. Gisteren no teerde het KNMI met 35,1 gra den de warmste septemberdag in de historie. Eerder boekten we al de zonnigste lente en een unieke augustushittegolf. Alle recente weerrecords op een rij. David Bremmer De Bilt Noodweer in Hengelo. FOTO GINOPRESS Prinsjesdag 2020: mensen zoeken verkoeling aan het Sche veningse strand. foto qphoto Campagnerally van Trump in Henderson. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17