II EUWS 11 Interview De verschillen in de samenleving worden groter door de coronacrisis. Aan wat knoppen draaien om de koopkracht van kwetsbaren op peil te houden, is straks niet meer voldoende, waarschuwt minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken. De coronacrisis pakt uit als de grote ongelijkmaker. Minister van Soci ale Zaken Wouter Koolmees ziet dat met eigen ogen in zijn omgeving. Je hebt mensen, zoals hijzelf, die elke maand nog netjes hun salaris krijgen overgemaakt. Aan wie de crisis in financiële zin voorbij lijkt te gaan. Tegelijkertijd heeft hij vrienden met een eigen bedrijfje, actiefin de evenementen branche. ,,Zij hebben opeens hele maal geen werk meer, en vragen zich af: wanneer wordt het weer normaal?'' En dan zijn er ook nog de flexwer- kers die hun tijdelijke contract niet verlengd zien, zzp'ers die zonder opdrachten zitten, arbeidsgehan dicapten die nog moeilijker aan een baan komen. En soms werkt onge lijkheid ook subtieler, stelt Kool mees, denk aan kinderen die een half jaar niet naar school zijn ge weest. ,,Juist voor kinderen die al meer hulp nodig hadden is het lasti ger om weer aan te klampen.'' ,,Dat is een terechte vraag. Ik zie nu alweer een rituele discussie over 0,1 procentpunt verschil in koop kracht, terwijl we het gewoon niet weten. Koopkrachtplaatjes zijn als voorspeller niet geschikt. Ze zijn wel nuttig om terug te kijken hoe inko mens zich in de afgelopen jaren heb ben ontwikkeld. Dan zie je dat we er in zijn geslaagd de verschillen te dempen, door aan allerlei knoppen te draaien, van toeslagen en kind regelingen tot inkomensafhankelijke belastingkortingen. Daardoor heb ben mensen in de bijstand en met een uitkering ook geprofiteerd van economische voorspoed. Dat is wel iswaar goed, maar mijn zorgen gaan meer uit naar kansenongelijkheid dan naar inkomensongelijkheid.'' ,,Je wilt in de eerste plaats dat men sen hun eigen inkomen kunnen verdienen. De eerste vraag is in hoe verre mensen gelijke kansen hebben als ze op de arbeidsmarkt terecht komen. Zijn ze goed voorbereid in het onderwijs? Hebben ze uitzicht op een vaste baan of gaan ze van flexcontract naar flexcontract? Welke zekerheid hebben ze? Dat is het echte zorgpunt voor de politiek en daarom investeren we in kansen gelijkheid, zoals vroeg- en voor schoolse educatie voor kinderen en taalonderwijs voor migranten. Als je dat nalaat, moet je steeds meer herverdelen achteraf.'' ,,Dat kan consequenties hebben voor de arbeidsmarkt, omdat mensen van die herverdeling afhankelijk worden in plaats van dat ze meedoen. We moeten oppassen dat we niet de ver keerde weg inslaan.'' ,,Bij de steunpakketten hebben we vanaf dag één de strategie gehad om We moeten voorkomen dat er structurele, menselijke schade ontstaat de klap op te vangen en mensen hun baan te laten behouden. We zijn zes maanden verder en gaan helpen met herstel door naast steun ook 1,4 mil jard euro te investeren in scho ling en begeleiding naar werk. We moeten voorkomen dat er structurele, menselijke schade ontstaat. Dat mensen langdu rig niet aan de slag komen.'' Diplomatiek: ,,Ik heb het gelezen. Ik heb er goede ervaringen mee om geen commentaar te geven op de onderhandelingsinzet van werkge- ,,We moeten onderscheid maken tussen de inzet van de vakbond, ver sus wat er uitkomt en wat dat bete kent voor de publieke sector. Daar zitten nog wel vier, vijf stappen tussen.'' ,,Nee, zo liggen de verhoudingen niet in Nederland. De discussie over loonsverhogingen is dit jaar ingewikkelder, omdat er sectoren zijn die het goed doen en die het slecht doen. Vakbonden mogen een inzet hebben. We hebben een ver antwoordelijke polder, het helpt niet als ik daar als minister van Sociale Zaken doorheen tamboereer." woensdag 16 september 2020 GO 'We moeten oppassen dat we niet de verkeerde weg inslaan' Laurens Kok Als minister van Sociale Zaken bent u er verantwoordelijk voor dat de ongelijkheid niet te ver oploopt. Waarom krijgen mensen die een baan hebben extra lastenverlich ting en mensen zonder baan niet? ,,Dat is niet het hele verhaal. Gepen sioneerden krijgen een hogere oude- renkorting en uitkeringsgerechtig den profiteren eveneens mee van de verlaging van het onderste belas tingtarief. Tegelijkertijd hebben we in het regeerakkoord eerder afge sproken dat werk moet lonen. Las tenverlichting is een manier om dat te bewerkstelligen.'' Wat hebben we nog aan koop krachtplaatjes in een crisis waarvan het verloop zich zo moeilijk laat voorspellen? Wat gaat er mis? Wat is daarvan het gevaar? In de crisis is het alle hens aan dek. -Wouter Koolmees, minister Wouter Koolmees was niet aan wezig bij de troonrede, hij zou de 'designated survivor' zijn, die in geval van een aanslag het lands bestuur overneemt. foto pim ras De vakbond eist voor 'vitale beroepen' en voor personeel in sectoren waar het goed gaat een loonsverhoging van 5 procent. Is dat realistisch? vers en werknemers in de polder.'' De overheid is ook werkgever. Het kabinet wil niet aan een structurele loonsverhoging voor zorgperso- neel. Betekent dit dat de bond die 5 procent voor 'vitale beroepen' wel op zijn buik kan schrijven? Dat klinkt als: dat gaan we niet doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11