II Monique Smit maakt er een feestje van met de kinderen 5 PREVENTIECURSUS ZWEMBAD Wat doe je als je met je auto in het water belandt? Verslaggever Rachel van Westen leerde dat zaterdag in het zwembad in Heinkenszand. ,,Pas de derde keer ging het echt goed.'' Mijn handen zijn om het stuur geklemd van de auto die over een paar seconden in het water zal rij den. Nog voor ik in aanraking ben gekomen met het water, lopen er straaltjes over mijn rug. Ik besef heel goed dat de auto snel zal gaan zinken. Hoe kom ik hier zo snel mogelijk uit? Dat is precies waar het deze za terdag om draait tijdens de preven tiecursus 'auto te water' in Zwem bad Stelleplas in Heinkenszand. In de anderhalf uur durende training leer je hoe je moet handelen als je auto in het water raakt. De training is georganiseerd door verzekeraar ZLM.,,We willen hiermee een bij drage leveren aan het voorkomen van ongelukken en letsel. We kun nen er misschien wel levens mee redden", zegt Oscar Monshouwer, directeur verzekeringen. ,,In Ne derland raken jaarlijks 750 tot 800 auto's te water", vertelt trainer El- win De Vries tijdens het praktijk gedeelte van de training. ,,Zo'n zes tig van deze ongelukken hebben een dodelijke afloop.'' Na het theoretische deel begint het echte werk. De auto staat op een trailer aan de rand van het zwembad en als ik heb plaats genomen achter het stuur, wordt de auto losgekoppeld en rijdt hij met een vaartje het zwembad in. Omdat de auto via rijplaten in het zwembad terecht komt, blijft een harde klap me bespaard, maar deze geprepareerde auto zal wel een stuk sneller zinken dan een normale auto. Vooraf is me verteld dat de auto binnen vijftien secon den onder het wateroppervlak zal verdwijnen. Dat lijkt weinig, maar toch heb ik genoeg tijd om de handelingen te verrichten die me zojuist uitgelegd zijn. Het is belangrijk om de lichten van je auto aan te zetten, zodat hulpdiensten je auto snel kunnen lokaliseren als je in donker water terecht bent gekomen. Daarna moet je de ramen open draaien of kapot slaan met een veiligheidsha mer. Zorg dus dat die op een plek in je auto is gemonteerd waar je altijd bij kunt vanaf je stoel. Ik vond het superleuk om te doen, maar het is ook echt een nuttige training Tijdens deze training staan de ra men van de auto al open, dus hier hoef ik me niet druk over te maken. Dat scheelt. Daarnaast is het een hele geruststelling dat er drie ge certificeerde duikers in het zwem bad aanwezig zijn. Zodra de auto op het wateroppervlak drijft, is het een kwestie van de gordel losklikken, mijn lichaam een kwartslag draaien, de rand van het dak pakken en zo mezelf uit de auto hijsen. Ik ga op de rand van het portier zitten met mijn gezicht naar de auto, zodat ik mezelf goed kan afzetten tegen het voertuig. Want daar wil ik zo snel mogelijk vandaan. Tijdens de eerste poging beland ik nogal onhandig, in een mislukte halve koprol in het water, maar alle deelnemers mogen het drie keer proberen. De laatste keer gaat het vloeiend en be gin ik er zelfs plezier in te krijgen. Ook de 20-jarige Sander van Westen uit Goes heeft het duidelijk naar zijn zin.,,Ik vond het super leuk om te doen, maar het is ook echt een nuttige training", vindt hij. ,,Omdat ik nu weet wat ik moet doen, denk ik dat ik minder snel in paniek raak, als ik ooit met de auto in het water beland." Laten we hopen dat geen van de deelne mers de vandaag opgedane kennis ooit in de praktijk hoeft te brengen. jeugd plaats. ,,Er is de afgelopen tijd veel niet kunnen doorgaan van wege het coronavirus'', legde wet houder Jon Herselman (zaterdag middag tevens showmaster) uit. ,,Ook de festiviteiten rondom het 50-jarig bestaan van de gemeente Kapelle, waarvoor we Monique Smit ook al hadden geboekt, kon den niet doorgaan. Daarom hebben we besloten in elk geval deze leuke dag voor de kinderen te houden.'' De optredens van Monique Smit en Dax Hovius vormden de muzikale afsluiting. Eerder op de middag kon de jeugd al meedoen met allerlei (sportieve) spelletjes en activitei ten. ,,De dag is ook een beetje be doeld om Dax nog eens in het zon netje te zetten'', vertelde Hersel- man. ,,Daar was het eigenlijk nog niet van gekomen.'' Op het veld achter sportcentrum Groene Woud stormden de jon gens en meisjes bijna allemaal het podium op toen de bekende Volen- damse zangeres hen daartoe had uitgenodigd. Met haar meezingers, die de kinderen verrassend goed kenden, maakte Smit er een groot feest van. Ze ging zelfs voorop in de polonaise toen ze het Wiegelied van de 3JS zong. Even daarvoor had ook Dax Hovius de kinderen al vermaakt. De Ka- pelse winnaar van The Voice Kids blijkt al een grote ster in eigen dorp, want na zijn optreden wilden veel De dag is ook een bedoeld om Dax nog eens in het zonnetje te zetten jongens en meiden met hem op de foto of z'n handtekening bemachti gen. Rond het sportcentrum vond zater dagmiddag een door de gemeente georganiseerde middag voor de maandag 14 september 2020 Kijk op de site bij /video Zo klim je uit een auto te water Help, auto te water! Zo kom je eruit Rachel van Westen Heinkenszand Westen gaat met de auto het water in. foto marcelle davidse Verslaggever Rachel van Weste -Sander van Westen Monique Smit tijdens haar optreden in Kapelle. foto marcelle davidse 'Hé, niet allemaal het podium op! Ik wil ook nog wel wat publiek overhouden. Straks sta ik tegen een paar grassprieten te zin gen.' Monique Smit moest het enthousiasme van de Kapelse jeugd zaterdagmiddag een beetje temperen. Rob Paardekam Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52