OZCAN AKYOL EU-landen vangen kinderen uit Moria op II 6 HALFJAAR LOCKDOWN JAAP VAN DISSEL A Een tijd lang was hij de onbetwiste bestrijder van het coronavirus, maar de verdeeldheid over de aanpak neemt toe. En dat voelt ook RIVM-directeur Jaap van Dissel. Afstand houden, thuisblijven bij klachten, dat lukt mensen blijkbaar niet Column Een uitgekiend een-tweetje tussen het Openbaar Minis terie en de vermaarde B- rapper Akwasi zorgde gistermid dag voor een merkwaardig bericht: er zijn door laatstgenoemde straf bare teksten gebezigd, maar omdat hij spijt betuigt, levert deze uitglij der geen vervolging op. Dit nieuws werkte als een rode lap op een stier: hordes boze bur gers lieten met een hoop kracht termen weten dat er niets van onze democratie klopte, aange moedigd door PVV-leider Geert Wilders, die de rechtstaat zelfs 'failliet' verklaarde en de regering 'corrupt' noemde. persoon wéér het mikpunt werd van een ziedende meute, die ter loops een hele beweging die tegen discriminatie en achterstelling vecht andermaal probeerde te dis kwalificeren. En dat is doodzonde. Ik heb de afgelopen vijfjaar, met het verhevigen van de debatten, ontzettend veel mensen zien ko men en gaan in het aanhangig ma ken van maatschappelijke mis standen ten aanzien van migran- ten(kinderen) en mensen van kleur. Activisme kent vele gedaanten: sommige groe pen kiezen voor de soft approach en betonen be grip voor de bezwaren van degenen die ze willen overtuigen. Anderen gaan voor de mindere subtiele aanpak en maken alles en iedereen uit voor racist. Of het nu leuk wordt gevonden of niet, die laatste methode gaat in Nederland nooit werken. gevoeligheden van het debat niet begrijpt en in ieder geval strate gisch tekortschiet om daadwerke lijk iets te betekenen voor de anti- racismebeweging. Als hij goede mensen om zich heen had verza meld, zouden zij nu tegen hem zeggen dat hij een stapje terug moet doen, omdat hij de zaak fei telijk meer schade berokkent dan dat hij daadwerkelijk deze samen leving een mooiere plek maakt. De polarisatie die nu ontstaat, is absoluut niet zijn schuld - twee strijd was er altijd - maar hij heeft die groepen niet dichter bij elkaar gebracht. Het tegenovergestelde is eerder het geval. Terwijl iedereen elkaar weer voor rotte vis loopt uit te maken, denk ik vooral dat de actievoerders betere boegbeelden verdienen. Om dat te bewerkstelligen is er een sterk zelfreinigend vermogen nodig. Dat blijkt vooralsnog te ontbreken. Om die reden kan een brokkenpiloot als Akwasi het de bat kapen en het zorgvuldig opge bouwde werk van anderen teniet doen. Het is te hopen dat binnenkort iemand anders opstaat en ervoor zorgt dat gesprekken weer con structief gevoerd worden, zonder de belofte dat een Zwarte Piet in november in zijn gezicht wordt getrapt. Dat was namelijk van een bedenkelijk niveau. De actievoerders verdienen betere boegbeelden BRUSSEL Zeker tien Europese landen hebben samen afgespro ken om vierhonderd migranten kinderen van het eiland Lesbos op te vangen. De Europese Commissie belooft actie. Frankrijk en Duitsland, de twee belangrijkste landen in de EU, gaan elk tussen de 100 en 150 alleen staande kinderen uit het dinsdag nacht uitgebrande Griekse vluchte lingenkamp Moria opnemen. Dat maakte de Duitse minister van Bin nenlandse Zaken Horst Seehofer gisteren bekend. Hij zei verder dat nog zeker acht andere EU-lidstaten dergelijke hulp hebben toegezegd. Van Nederland is al bekend dat het vijftig kinderen gaat opvangen. Het zou verder gaan om Finland, Zwitserland, Portugal, Slovenië, Kroatië, België en Luxem burg. Vierhonderd kinderen zijn al vanaf Lesbos naar het Griekse vas teland gebracht. Daar wordt beke ken naar welk land ze reizen. Vicepresident van de Europese Commissie Margaritas Schinas, op bezoek op Lesbos, zei dat het vluch telingenkamp 'Europa eraan blijft herinneren dat we moeten veran deren'. Hij kondigde aan dat het nieuwe EU-Migratiepact, dat eind september gepresenteerd wordt, een eind zal maken 'aan deze onac ceptabele situatie'. Verder zei hij dat het niet langer zo kan zijn dat sommige lidstaten namens alle andere een veel te grote last moeten dragen. Jaap van Dissel (1957) mag zijn witte jas weer eens aan. Een dag per week, als hoofd van de poli kliniek voor af- weerstoornissen van het LUMC. Collega's daar moesten de RIVM- directeur maandenlang missen - te druk - maar nu is hij er weer en ziet hij patiënten die er al jaren komen, vaak mensen die kampen met zeldzame problemen, die ernstig ziek worden van een voor anderen vaak onschuldig virusje of bacterie: ,,Je zoekt dan naar een puzzelstukje, iets dat verklaart waarom zij zo geraakt worden door een infectie die anderen moeiteloos de baas worden. Welk genetisch afweerdefect speelt er?" zegt de directeur van het Cen trum Infectieziektebestrijding op zijn kantoor in het RIVM-ge- bouw, de man die zich ontpopte tot nationale crisis-dokter. Het raam van de werkkamer staat wagenwijd open, op de deur hangen coronawaarschuwingen, in de hoek staat een museumzuil met verzamelde parafernalia die herinneren aan historische figu ren als 'typhoid Mary' (tyfus Mary) en epidemieën in de VS en Nederland. Voor het eerst maakt de hoogleraar zo'n ingrijpende uitbraak zelf mee, vanaf de eerste rang. ,,Ik kan niet ontkennen dat het vakmatig heel interessant is: zo'n infectiecrisis meemaken, le ren over hoe het virus zich ge draagt in een lichaam, in een maatschappij, zien hoeveel ver schil ons gedrag maakt bij de be strijding. Maar tegelijkertijd is er ook veel leed door het virus." ,,Dat is semantiek. In de zieken huizen is het tamelijk stabiel, daar zie je geen golf, maar de besmet- tingen nemen wel weer snel toe, dus daar zie je dan wel een golfbe weging omhoog. Maar waar het om gaat: we willen de versprei ding zo laag mogelijk houden, dan moet je wel zorgen dat het niet uit de hand loopt. Dat kan als we de basisregels in acht nemen. Afstand houden, thuisblijven bij klachten. Maar dat lukt mensen blijkbaar niet. In ons gedrags onderzoek zien we dat negen op de tien mensen met klachten nog naar buiten gaat, een grote groep ziet ook nog familie en vrienden. Dat is riskant. Er zijn nu clusters rond studenten, en daar moet je echt op terug stampen: dit kan even niet. Algemene maatregelen kunnen zijn: studentensociëtei ten en horeca 's avonds laat dicht, beperking van het aantal sociale contacten: zulke maatregelen hebben dan effect. Maar dat is aan de steden en de regio's om te be sluiten." ,,Je wil zulke ingrepen landelijk juist voorkomen. We staan er ook beter voor dan dit voorjaar. We kunnen voor 90 procent van de mensen bron- en contactonder- zoek doen, zien in ziekenhuizen een stabiel beeld met een beperkt aantal opnames. We testen meer. We hebben beter zich op het virus. In het voorjaar ontbrak dat, toen hadden we geen grip op die grote groep twintigers en derti gers die we nu wel op de radar hebben. Maar tegelijkertijd geldt ook dat dit virus de perfecte op lichter van de maatschappij is: het zoekt zijn weg en dat lukt uitste kend. Je had in het begin van de uitbraak de beroemde grafiek in een wetenschappelijk artikel over 'de hamer en de dans': dat je de eerste golf liefst neerslaat met een hamer, dat was dit voorjaar, en dat je vervolgens gaat zien dat de curve doorgolft, dan weer wat hoger, dan weer lager na extra maatregelen. In die fase zitten we nu." ,,Daar gaan de regio's over: de GGD's kunnen duiden waar de lokale toename vooral zit, de Vei ligheidsregio's kunnen gerichte maatregelen nemen. Liever kom je er met basisregels. Maar als veel mensen die niet meer volgen, moet je teruggrijpen op forsere maatregelen, maar die raken dan een boel mensen die er niet ver antwoordelijk voor zijn. Ik zie bij voorbeeld ook dat het weer erg druk is op de weg. Is thuiswerken niet meer zo makkelijk vol te houden? Dan moeten we het met communicatie en maatregelen ook mogelijk maken dat mensen erin slagen zich aan de adviezen te houden. Thuiswerken wordt ook eenvoudiger als je bijvoor beeld dat snelle internet hebt, en 5G. Dat kan ook helpen." Dan breekt de woordvoerder gek scherend in: ,,Dat is niet zo'n fijne om te noemen Jaap, 5G." Online gaan de wildste complottheo rieën rond over een mogelijk ver band tussen de uitrol van het su persnelle internet via 5G en het coronavirus. Van Dissel verbaasd: ,,Echt? Nou ja, ik ben niet zo van de complottheorieën." ,,Ja, er is een kanteling gekomen. zaterdag 12 september 2020 'We vragen veel offers van mensen' y @OzcanAkyol Akwasi Wat mij vooral opviel, was dat één -V ■f ros? Akwasi heeft bewezen dat hij de Niels Klaassen Bilthoven Het is deze week een half jaar nadat Nederland 'intelligent' op slot ging. Het aantal besmettin gen stijgt weer snel. Zitten we in de tweede golf? Zijn de cijfers nu zo zorgwek kend dat een lockdown te ver wachten valt? Wat is dan het moment om in te grijpen? Testcapaciteit is over vraagd. Jullie 'signaalwaarden' op het dashboard zijn in steden al overschreden. Nieuwe maatregelen nemen zal niet makkelijk zijn. Het vertrou wen in het virusbeleid daalt, ook groeit de polarisatie. Een groep eist meer vrijheid, anderen wil len juist een hardere aanpak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6