'Ik geef meteen een winstwaarschuwing af: dat gaat ook zo 14 Onder druk knikt driftig. ,,Dat is nou mooi!'' Kareem ziet dat en zegt dan haastig: ,,Het spijt me wel het te moeten zeggen, maar daar is dus zo op bezui nigd dat die aanpak er niet meer is." Of de medewerker van het team Landelijke Faciliteit Ontmantelen (LFO), die wekelijks vijf tot acht drugslabs moet ontmantelen. ,,Ik maak weken van 80 uur", vertelt hij de minister, tij dens een bezoek in Brabant. Het aantal col lega's dat de politiespecialist heeft: zeven. Het aantal drugssyndicaten waar ze het tegen op moeten nemen: dat tellen ze al niet meer. ,,We dweilen slim, maar wel nog steeds met de kraan open." Opschrijfboekje Op die momenten pakt Grapperhaus een klein, groen opschrijfboekje uit de binnenzak. ,,Wat zou u willen, als u zoals in een sprookje drie wensen zou mogen doen?" Hij noteert dan zonder spot. Of zegt soms ronduit: ,,Dat is moeilijk, ik ga dat niet ontkennen." Als in Tilburg een agent vertelt hoe Mexi caanse en Colombiaanse drugskartels steeds vaker de weg naar de Nederlandse markt weten te vinden, maakt de minister eerst nog een grap. ,,Dan tref je dus sombrero's aan?" Maar dan serieus: ,,Als we hier niet keihard tegenin gaan, worden we qua drugs het afvoer- putje van de wereld." Op zijn rondgang hoort de minister dat de 100 miljoen euro die is uitgetrokken in de strijd te gen de ondermijnende criminaliteit is gewaar deerd. Maar er moeten grotere bedragen bij. We verliezen de strijd anders, klinkt het in koor. Op die momenten knikt Grapperhaus in stemmend. ,,Maar we hebben ook corona. En weer een duur pensioenakkoord. We willen KLM redden. Ik ben helaas niet de enige die zijn hand ophoudt bij de minister van Finan ciën." Wel weet hij in het na- en voorjaar veel geld los te krijgen. 150 miljoen zelfs, ieder jaar weer voor de komende jaren. Ook om vaker en betere bewaking te kunnen bieden aan be dreigde personen. Verslechterd Tegelijk is er weinig hoop dat sinds zijn aantre den, laat staan het laatste jaar, de georgani seerde criminaliteit grotere slagen is toege bracht. Een politiespecialist van de Brabantse eenheid vertelt de minister juist hoe Neder land al een exportland was in xtc, speed, hen nep en GHB, maar dat daar cocaïne, heroïne, en crystal meth zijn bijgekomen de 'afgelopen drie jaar'. ,,De volumes zijn in die jaren om hoog geschoten. We treffen complete fabrieken aan, j e weet niet wat j e ziet. Laatst nog een be drijfje dat 30.000 liter aan gevaarlijke chemica liën had staan. Midden in een woonwijk." Grapperhaus peinst. ,,De laatste drie jaar? Dat valt pijnlijk genoeg net samen met mijn aan treden dan.'' Om agenten te leren die drugsfabrieken te herkennen, zijn op een speciale locatie drugs labs nagebouwd. De dienders komen daar langs om te leren die plekken te herkennen; de loca tie moet geheim blijven. De specialist: ,,Dat zijn goede stappen geweest." Grapperhaus verhaalt hoe hij in januari nog moest toezien hoe nota bene coalitiegenoot D66 de discussie startte om harddrugs als coke en GHB te legaliseren. ,,Ik snap daar niets van, maar dat moet ik in Den Haag steeds weer uit leggen." In één van die nep-drugsruimtes vol met grote stookketels, vertelt een specialist van het team Landelijke Faciliteit Ontmantelen (LFO) dat hij het somber inziet. Zo vonden agenten bouwtekeningen van Colombiaanse drugslabs, loosd. Hebben het laten woekeren. Daar is deze moord een extreme uitwas van." Zijn beleid staat nu ineens vol in de wind. Maar tegelijk gaat de minister door onder zijn oude motto. 'Voorkomen, oprollen, afpakken'. Grapperhaus nu, een jaar later: ,,In feite bleef dat de koers." Dus trekt hij in de maanden na de moord op Wiersum het land in om de vin ger aan de pols te houden als het gaat om mis daadbestrijding. Van Utrecht naar Tilburg, van Nieuwegein naar Amsterdam. Hij hoort er naar tevredenheid dat gemeenten en politie vaker zijn gaan samenwerken, de afgelopen jaren. Om Brabantse misdaadfamilies op het rechte pad te krijgen, bijvoorbeeld, worden steeds va ker vrouwen van misdaadkopstukken bena derd. Precies als hun man op 'zakenreis' is, of even in de cel zit. ,,Dan horen we dat zij ook doodmoe zijn om steeds maar over de schou der te moeten kijken'', vertelt een medewerker van de gemeente Tilburg hem in juli. ,,Zo pro beren we hen langzaam tot een ander leven te sturen." Grapperhaus losjes: ,,Ja, zij weten ook wel dat na Godfather 1,2 en 3 niets van die fami lie over was." Bij de politie maken agenten sinds enige maanden een sterkere vuist tegen drugscrimi nelen, vertelt een rechercheur van de politie Zeeland-West Brabant tijdens een werkbezoek in de zomer. „Vroeger kwamen we niet verder dan een pillenfabriek of wietzolder ruimen." Onder meer dankzij extra geld 'uit Den Haag' is er meer ruimte voor onderzoeken. En op de Maaspleinschool in Utrecht in juni maakt directrice Malouk Schopman er geen ge heim van dat leraren tegenwoordig 'achter de voordeur' komen om ouders betrokken te krij gen bij de school. ,,We bellen gewoon aan." Kritiek Toch slaan agenten, burgemeesters en jonge renwerkers hem geregeld om de oren met kri tiek. Wat er aan geld en middelen uit Den Haag komt is te weinig, te traag of reeds kapot bezui nigd. In Tilburg begon het welzijnswerk al letter lijk op het consultatiebureau met voorlichting aan toekomstige ouders om later hun kroost op het rechte pad te houden. Jongerenwerker Ka- reem verhaalt enthousiast hoe dat een kwets bare Tilburgse wijk kan redden. De minister ZATERDAG 12 SEPTEMBER 2020 GO Grapperhaus wordt bijgepraat in een testdrugs- lab van de politie. foto koen verheijden VERVOLG VAN PAGINA 13 Om de vinger aan de pols van de samenleving te houden, praat Grapperhaus onder meer met ouders van middel bare scholeiren, zoals hier op het Bindelmeercollege in Diemen. foto pim ras Op 18 september 2019 wordt Derk Wiersum bij zijn huis in Amsterdam neergeschoten. Hij staat op dat moment Nabil B. bij, kroongetuige in de zaak tegen de dan nog voortvluch tige Ridouan Taghi. Het Open baar Ministerie denkt dat Wiersum slachtoffer werd vanwege deze relatie. De kroongetuige zou op deze manier onder druk worden gezet om niet langer te ver klaren tegen de politie over zijn criminele partners. In juni van dit jaar werd Taghi gear resteerd in Dubai. Na de schietpartij aan de Imstenrade in Buitenvel- dert, waarbij advocaat Derk Wiersum werd doodge schoten, vluchtte de dader te voet. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62