Rommelroute met coronaregels 'Dubbele rijbanen op rotondes nu nodig' II 7 VLINDERTUIN GEOPEND DOOR KLEUTERS Brandnetels kennen de kleuters van de Veerse basisschool Magdalon wel. ,,Die prikken", weet Noah. Wel vreemd dat sommige vlinders brandnetels juist lekker vinden. De veertien kleuters van groep i en 2 heb ben de eer om samen met Pieter Wisse, kernwethouder Veere, de Vlinder-Idylle te ope nen. De idylle is een lusthof op het braakliggende grasveld aan Bas tion waar veel vlinders een prach tige broedplek én hun favoriete nectar vinden. Naast brandnetels staan in de Vlinder-Idylle planten als kamille, kattestaart, teunis bloem, koolzaad en akkerdistel. De kleuters van Magdalon gin gen twee aan twee in de begin dit jaar aangelegde perkjes op zoek naar kamille, kattestaart en brand netel. Bij de gevonden planten moesten ze een bordje plaatsen van de vlinder die specifiek voor keur heeft voor zo'n exemplaar: een kleine vos bij de brandnetel, een koolwitje bij de kattestaart en een - hoe kan het ook anders - ka millevlinder bij de kamille. Door de tuinen fladderen Om zich nog beter in te kunnen leven, konden kleuters zich tot vlinder laten schminken. De meeste kinderen fladderden dan ook binnen de kortste keren vro lijk door de Vlinder-Idylle. Juf Irene gaat er al vanuit dat de kers verse leerlingen nog heel wat ke ren terugkomen tijdens hun schoolcarrière. Net zo enthousiast als haar leerlingen: ,,De kinderen Op meer dan 210 adressen zitten zaterdag 19 december verkopers om spullen te verkopen. En om een praatje te maken met buren en onbekende plaatsgenoten. Initia tiefneemster Mary-Jane Barri is blij dat de zevende editie door kan gaan. Ze had een paar weken gele den even het idee dat ze de rom- melroute - waar veel bezoekers uit de buurt, maar ook van heinde en verre op af komen - moest afbla zen. De vergunningaanvraag was geen probleem. Maar Barri moest de gemeente Vlissingen wel een coronaprotocol laten zien, waarbij duidelijk werd dat verkopers en snuffelaars en bezoekers onderling coronaregels respecteren. ,,Wat De zevende editie van de rommelroute in Oost-Souburg gaat door overdreven vond ik, omdat het in andere gemeenten ook niet hoeft. Maar goed, ik heb met behulp van detailhandelsregels een aantal ei sen opgesteld en die aan de verko pers doorgegeven. Met wat aan- dacht voor elkaar en een beetje ge duld moet het toch een leuk kun nen blijven." Behalve afstand houden - 'niet meer dan drie mensen tegelijk in je voortuin toelaten bijvoorbeeld' - heeft Barri nog wat tips gegeven om coronaproof te kunnen hande len. ,,Geld op een schoteltje doen in plaats van overhandigen. Of een tikkie sturen natuurlijk, dat is voor veel mensen ook al routine." Een bandje treedt de hele dag op in een schuur aan de Kromme Nieuw- straat. Gistermiddag had Barri 210 deelnemers ingeschreven. Ver kopers die ook op het platte- grondje van de rommelroute wil len komen, kunnen zich tot en met middernacht nog opgeven: rommelroute@zeelandnet.nl Dat de doorstroming op de N57 niet optimaal is, weet Rijkswaterstaat. De aanpak van de rotonde bij Se rooskerke staat op de rol voor 2024. ,,Te laat. Verdubbeling van het ver keersplein is nu nodig." Dat vindt de Veerse oppositie partij SGP-ChristenUnie. De partij constateert dat aanschuiven op de N57 van Middelburg richting Noord-Beveland en Oosterschelde- kering niet beperkt blijft tot het hoogseizoen. Ook in voor- en na seizoen is het vaak filerij den en kan het even duren voor je Serooskerke in of uit kan rijden. Dat kost onder meer ondernemers op bedrijven terrein De Zompe, naast ergernis, veel tijd en dus ook geld. Dat de rotonde bij het Texaco- tankstation een flessenhals is, waar vaak verkeersopstoppingen ont staan, stelde Rijkswaterstaat begin dit jaar ook vast. Het idee om het aantal rijbanen op die rotonde te verdubbelen, juicht SGP-ChristenUnie toe. Maar wachten tot 2024 is voor de partij 'geen optie'. ,,Haal de wegverbete- ring naar voren en pak ook de ro tonde bij de Wilgenhoek (aan de andere kant van het tankstation, vlak bij toegang tot dorp en bedrij venterrein, red.) aan", stelt de grootste Veerse fractie voor. n.- vinden het fantastisch om hier de omgeving te verkennen. Behalve de bloemen en de vlinders zagen ze bijvoorbeeld al lieveheersbeest jes, bijen, hommels en padden stoelen. Het zou natuurlijk prach tig zijn om de seizoenen te volgen om te kijken wat er telkens veran dert in de tuin." Wethouder Wisse hoort het met genoegen aan. De gemeente Veere ging graag in op het landelijke ver zoek van de Vlinderstichting om meer bloemstroken in te zaaien. ,,We waren al bezig om te kijken hoe we de insectenrijkdom, vooral ook bijen, meer tegemoet konden komen en hebben in samenwer- We waren al bezig om te kijken hoe we de insectenrijkdom meer tegemoet konden komen king met leden van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland deze Vlinder-Idylle ingericht. We ho pen de komende jaren in meer stadjes en dorpen in onze ge meente gelijkaardige tuinen aan te leggen." De Vlinder-Idylle is ove rigens niet alleen een sprookjesbos voor vlinders en andere insecten. Ook mensen - inwoners van Veere én bezoekers - kunnen genieten in de tuin en mogen zelfs, naast de bramen aan de rand, een bosje vrolijke veldbloemen plukken. Wel met mate om iedereen de kans te gunnen én om natuurlijk om genoeg bloemen voor de vlin ders, bijen, hommels en andere in secten te laten staan, onderstreept Peter Geene van de werkgroep. Geene is heel blij dat de Vlin der-Idylle volgend jaar wordt uit gebreid met wat af te plaggen veldjes en een poel die libellen aantrekt. Zelfs de betonnen trapjes op de Veerse wallen komen vlin ders ten goede. ,,Dat is een ideale plek voor een aantal vlinders om op te warmen." Geene heeft de af gelopen maanden al vijftien soor ten dagvlinders en tientallen soor ten nachtvlinders gezien. Onder de beestjes nog geen zeldzame. Die heeft hij ook niet op zijn ver langlijst staan. ,,Het is natuurlijk mooi als de Idylle bijzondere soor ten trekt, maar het gaat er vooral om de inheemse exemplaren leef ruimte te bieden. Ik verwacht hier overigens wel snel wat landkaart jes, want voor die vlinders zijn de omstandigheden nu al perfect." zaterdag 12 september 2020 Veere is nu ook voor vlinders idyllisch René Hoonhorst Veere Het hardnekkige coronavirus leek even roet in het eten te gooien, maar de zevende rom melroute in Oost-Souburg gaat door. René Hoonhorst Oost-Souburg René Hoonhorst Serooskerke ;r t. f V* 'riff Wethouder Pieter Wisse helpt Melle en Emilia (rechts) om de foto van een koolwitje tussen een stel kattestaarten in de (harde) grond te prikken. foto dirk-jan gjeltema - Wethouder Pieter Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130