1 7 Onder druk van de achterban haalt het kabinet alsnog kinderen naar Nederland die in het afgebrande kamp Moria zaten. Maar niemand reageert blij. Ook naar Duitsland en Frankrijk MORI A DEBAT Staatssecretaris Ankie Broekers- Knol (Asiel) was woensdagavond nog stellig. Na een verwoestende brand in kamp Moria op het Griekse eiland Lesbos, waardoor ruim 12.000 mensen ineens dakloos waren, zei ze: ,,We nemen géén vluchtelingen over.'' Maar binnen de regeringscoalitie gistte het toen al. De achterbannen van regeringspartijen CDA, D66, ChristenUnie en in mindere mate ook die van de VVD roerden zich. Een deel van die migranten in Grie kenland moest hier worden onder gebracht. Had premier Mark Rutte vorige week niet zelf in het Grap- perhaus-debat gezegd dat 'mild heid en genade' Nederlandse eigen schappen zijn? Het leidde tot koortsachtig over leg. In tegenstelling tot bij een eer dere ruzie in de coalitie over een kinderpardon, wilde de coalitie 'de pleister er dit keer snel aftrekken'. De VVD zag zich geconfronteerd met een Kamermeerderheid die het roer wilde omgooien. In ruil eiste het - net als bij het kinderpardon - een strenger asielbeleid. Afgesproken is nu dat vijftig al leenstaande kinderen jonger dan 14 jaar en vijftig kwetsbare perso nen hierheen worden gehaald. Daar staat tegenover dat Nederland hon derd asielzoekers minder via an dere regelingen binnenhaalt. Jaar lijks komen er vijfhonderd vluchte lingen op uitnodiging naar Neder land. Dat is afgesproken met de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR. De honderd die nu uit Moria ko men, worden van de vijfhonderd van die afspraak afgetrokken. Criminelen Daarnaast is afgesproken dat de asielprocedure in Nederland wordt ingekort door twee gesprekken sa men te voegen. Ook moet het mak kelijker worden om criminele vreemdelingen een verblijfsver- gunning te weigeren. En dat geldt ook voor migranten die al een ver blijfsvergunning hebben. Nu kan dat alleen als iemand is veroordeeld tot minimaal zestig maanden cel. Straks kan dat ook bij een lichter misdrijf. Geen van de regeringspartijen is echt blij met het compromis. ,,Ik zou dit zelf niet hebben verzonnen, maar ik kan het wel verdedigen'', zei VVD-Kamerlid Bente Becker gisteravond in een debat over de af spraak. Volgens haar komen er al leen migranten over die anders ook recht zouden hebben gehad op asiel. ChristenUnie-Kamerlid Joël Voordewind gaf toe dat hij liefst meer mensen die nu 'in acute nood zijn' had geholpen. ,,Maar dat we nu een stap kunnen zetten, is voor hen van levensbelang.'' Pech Maar daar denkt iedereen buiten de coalitie anders over. De linkse op positie hekelt de afspraak dat er uit eindelijk geen extra vluchtelingen komen. Volgens GroenLinks-Ka merlid Bam van Ojik is het fijn dat er honderd mensen worden gehol pen. ,,Maar in ruil halen we hon derd andere mensen niet. Kwets bare mensen die de pech hebben in Libanon of Soedan te zitten en niet op Lesbos, worden niet geholpen.'' Vluchtelingenwerk Nederland noemt de uitruil 'de schaamte voorbij'. MIGRANTEN De rechtse partijen vinden juist dat de coalitie zwicht voor 'emotionele chantage'. PVV-Kamerlid Emiel van Dijk: ,,Alsof het generaal par don en de bed-bad-broodregeling niet genoeg waren. De boodschap is: steek de boel in de fik en dan word je opgevangen. We weten dat de brand door de migranten zelf is aangestoken en de brandweer is be laagd. Misdaad loont.'' De oppositie wijst erop dat het kabinet al jaren belooft dat de asiel procedure strenger wordt en crimi nele asielzoekers eerder worden uitgezet, maar dat dat er nooit van komt. ,,Maar het imago van de rege ringspartijen moest worden gered'', sneert Denk-fractievoorzitter Farid Azarkan. vrijdag 11 september 2020 GO Cynische reacties in de Kamer na migrantendeal Hans van Soest Den Haag Migranten slapen langs de weg, nadat een brand vluchtelingenkamp Moria, het grootste van Grieken land, op Lesbos heeft ver woest. FOTO AFP Attje Kuiken (PvdA), Joël Voordewind (CU) en Bram van Ojik (GroenLinks) bij het spoedoverleg met staatssecretaris Ankie Broekers-Knol van Justitie en Veiligheid over de toe stand in Moria. foto anp Nederland is niet het enige land dat migranten uit Moria wil overnemen. De Duitse bondskanse lier Angela Merkel en de Franse presi dent Emmanuel Ma cron hebben aange geven vierhonderd onbegeleide kinde ren op te willen halen uit Grieken land. De Griekse re gering heeft die groep gisteren on dergebracht op het vasteland. Andere asielzoekers uit het verwoeste kamp zijn onder meer onder gebracht op sche pen. Volgens Griekse media zit de regering in Athene in haar maag met het aanbod van andere landen. De brand in het kamp is vermoe delijk opzettelijk aangestoken door de bewoners. Giste ren gingen ook de laatste resten van het kamp in vlam men op. De regering zou bang zijn dat er ook onrust in an dere vluchtelingen kampen ontstaan, wanneer migranten zien dat anderen ineens kunnen door reizen naar de rest van Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7