LINDA AKKERMANS Gastdocent Rutte 'spijbelde' online tijdens coronacrisis Tot een maand schorsing bij overtreding 6 Column De foto's van al die mensen in kamp Moria op de vlucht voor het vuur. Het Wereld Natuur Fonds dat meldt dat het aantal dieren wereldwijd drastisch daalt. Het dreigende te kort aan personeel op intensive ca res. ik de krant gisteren bij het oud papier, reed naar de redactie en klapte mijn laptop open. Het eer ste nieuwsbericht dat ik vervol gens las, ging over de kosten van thuiswerken. Dat schijnt nogal een ding te zijn. Het Nibud becijferde eerder al dat het gemiddeld 1,99 euro per dag kost om thuis te werken. Dat zit 'm in de afschrijving van meubilair, maar ook in extra stroomverbruik. En zijn wc-papier en koffie op kantoor gratis, thuis kost dat toch zeker een paar centen per eh.'ronde'. Vakbond FNV wil daarom een vergoeding. Dat is natuur lijk prima als het voor het in richten van een arbotechnisch verantwoorde thuiswerkplek is. Maar sorry hoor, van dat gezever over stroom en koffie krijg ik dus echt bultjes. Daar komt de ware aard van al die kren terige Nederlanders naar boven: bang zijn dat ze financieel iets mislopen, ook al gaat het maar om een paar eurootjes. Het zijn dezelfde types die zeuren als de reiskostenver goeding geschrapt wordt. Ja nogal wiedes hè, als je niet meer naar kantoor hoeft! Wees trouwens blij dat je überhaupt nog werk hebt in deze wiebelige tijd! Heel gek, maar deze mensen hoor je er dan weer mét over dat ze de tijd van de baas ook gebruiken voor eigen gewin: de was doen, hun hond uitlaten of snel naar de bakker voor vers brood. Eén voordeel: dit soort zeur pieten zit nu natuurlijk niet op kantoor, dus ik hoor ze bij het koffieapparaat niet mekkeren over hun 'leed'. Heb je de krant wel gelezen? had ik anders gezegd: ddt zijn zaken waar je je beter druk over kunt maken. Wees blij dat je nog werk hebt in deze wiebelige tijd Inmiddels staat Rutte weer voor de klas in de Haagse Schilderswijk. ,,Eerst in een vrij lege klas, maar nu is de klas weer vol." Na de zomer vakantie mogen ook middelbare scholieren weer volledig naar school. Zij hoeven onderling geen 1,5 meter afstand te houden. Hele maal als vanouds is het niet, consta teerde Rutte. ,,De leerlingen mogen elkaar weer knuffelen, maar de do cent moet in het vakje staan.'' Rutte kreeg bij de opening, die via een livestream was te zien, ook de vraag welke mbo-opleiding hij had gekozen als hij kon teruggaan in de tijd. De minister-president heeft geschiedenis gestudeerd aan de Universiteit Leiden. Zou restaurateur monumenten wellicht een passende opleiding zijn, wilde de presentator weten. ,,Nou, het Binnenhof staat wel op instorten'', grapte Rutte. Het mo numentale complex wacht een grootscheepse renovatie, die jaren gaat duren. ,,Het gaat in elk geval niet geweldig met het Torentje.'' De VVD-leider stelt dat hij in de voorloper van het mbo, het oude gilde-systeem, wel had willen mee bouwen aan kathedralen en kaste len. ,,Als leerling, gezel en meester. Dat is eigenlijk hetzelfde als het mbo nu.'' Rutte sprak zijn waardering uit voor mbo'ers. Volgens hem heeft de coronacrisis meer dan ooit hun waarde laten zien. ,,Ik ben overal op bezoek geweest en Nederland drijft op de kurk van mensen die een vak hebben geleerd." De premier noemde de zorg, de politie, de boa's en beveiligers als voorbeelden. Ook noemde hij het belang van kappers, een sector die hij pas écht ging waarderen toen hij 'met een ont ploft' kapsel zat. ,,We hebben alle maal met onze handen in te veel haar gezeten!'' Dat Tweede Kamerleden regelma tig in opspraak komen, is niks nieuws. Zo lag D66'er Alexander Pechtold onder vuur toen bleek dat hij een appartement had ge kregen, en dat niet had opgegeven in het geschenkenregister. Thierry Baudet (Forum voor Democratie) gaf reisjes met een privéjet niet op. En Isabelle Diks van GroenLinks kreeg een hoge verblijfskostenver goeding omdat ze in Leeuwarden zou wonen, maar in werkelijkheid sliep ze in Den Haag. De lijst met Haagse integriteits- affaires is lang. Zo werden de voor malige VVD-Kamerleden Matthijs Huizing en Wybren van Haga be trapt met drank op achter het stuur. En VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff kwam in het nauw toen hij als Kamerlid nog wacht geld bleek te krijgen. Het zijn nu de VVD, de SGP en de PVV die zich tégen een strengere gedrags code keren. Want het bestuur van de Tweede Kamer, onder leiding van Kamervoorzitter Khadija Arib, vindt het hoog tijd om de teugels aan te halen. ,,Het is heel normaal dat wij onszelf óók de maat ne men, net als we met anderen doen'', zei ze gisteren tijdens een debat over de gedragscode. Nu gelden er wel gedragsregels voor Kamerleden, maar er is geen 'politieagent' die toezicht houdt en straffen uitdeelt. Politieke par tijen bepalen momenteel zelf of een Kamerlid wel of geen straf krijgt. ,,Als we gedragsregels heb ben zonder toezicht en handha- Zonder toezicht en handhaving kun je gedragsregels net zo goed niet hebben ving, kunnen we net zo goed géén gedragsregels hebben'', aldus Arib. In het voorstel dat er nu ligt, kan iedereen straks een klacht over een Kamerlid indienen. Een nieuw op te richten college - met drie onaf hankelijke deskundigen - kan de klacht vervolgens onderzoeken en een sanctie voorstellen, zoals een berisping of een schorsing van maximaal een maand. De Tweede Kamer beslist daarna of die straf ook echt wordt opgelegd. ,,Ik wil dat alle volksvertegen- woordigers zich vrij voelen zonder dat ze aangeklaagd kunnen wor den door een willekeurige burger met als ultieme consequentie een maand monddood te worden ge maakt'', klaagt VVD-Kamerlid To bias van Gent. De VVD wil - net als de SGP - dat alléén Kamerleden een klacht mogen indienen. Ook wil Van Gent dat de maand schor sing van tafel gaat. Meerderheid Andere partijen vinden die straf juist wél een goed plan. Handha ving is nodig, vindt CDA-Kamer- lid Harry van der Molen. Ook co alitiepartner D66 is kritisch op het VVD-voorstel. ,,De VVD pleit voor hoger, hoger, hoger als het om straffen voor anderen gaat, maar wil dat voor het Binnenhof niet'', aldus D66-Kamerlid Joost Sneller. Eind deze maand stemt de Kamer over de gedragscode. Er lijkt een meerderheid te zijn voor het voorstel van Arib. Ook op een ander vlak gaat er wat veranderen in het parlement. Vanaf de volgende Tweede Ka merverkiezingen moeten kandi daat-bewindspersonen, op ver zoek van D66, eerst worden ge hoord in de Kamer voordat ze offi cieel worden benoemd. Het parle ment kan de aanstelling van mi nisters niet blokkeren, maar er komt dus wel eerst een 'kennisma kingsgesprek'. Dat gebeurt nu ook met bestuurders in het Europees parlement en in gemeenteraden. vrijdag 11 september 2020 GO Koffieaeld Met een zwaar gemoed gooide Premier Mark Rutte, die elke donderdag maatschappijleer geeft aan een vmbo-klas in Den Haag, gaf geen onlineles toen de scholen dicht zaten. ,,Ik heb vanaf half maart even gespij beld'', erkende Rutte bij de ope ning van het mbo-jaar in Zwolle. Hanneke Keultjes Zwolle Mark Rutte bij de opening van het mbo-jaar in Zwolle. De pre mier staat zelf ook weer voor de klas. FOTO FRANS PAALMAN Khadija Arib zat tijdens het debat over gedragsregels in de Tweede Kamer in 'vak K', en niet op de voorzittersstoel, omdat ze zelf een verandering van de gedragscode had voorgesteld. FOTO ANP Arib wil strengere gedragsregels voor Kamerleden Partijen in de Tweede Kamer ruziën over een nieuwe ge dragscode, waarin staat dat een Kamerlid een maand kan worden geschorst als integri- teitregels worden overtreden. De VVD wil dat die straf omlaag gaat, tot onvrede van andere coalitiepartijen. Peter Winterman Den Haag - Khadija Arib, Kamervoorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6