TOLVRIJE ZATERDAG Culitruck Drive-in op het laatste moment afgelast 7 MEETSTATION SLUISKIL Sluiskil krijgt als eerste kern een meetstation voor de luchtkwaliteit. De leefbaarheid in de Kanaalzone wordt eindelijk onder de loep genomen. Axel herdenkt bevrijding in kleine kring Geen sprake van 'onstuimige kap' DUS... DAGJE Het is eind 2018. De Terneuzense raadsleden Ernst Jonker (Groen Links) en Peter de Kraker (D66) dienen een voorstel in om een net werk van snuffelpalen in de Ka naalzone te krijgen. En zowaar, de voltallige gemeenteraad steunt hun initiatief. Wethouder Ben van Ascche gaat ermee aan de slag. Hij moet bij de provincie als milieu handhaver te rade. De bestuurlijke en ambtelijke molens komen op gang. Al te veel wil D66'er De Kraker niet meer achterom kijken, maar 'het is allemaal erg traag gegaan', constateert hij nog wel. Niet ge treurd evenwel. Dat er eind dit jaar in Sluiskil een meetstation moet zijn, noemt hij voorzichtigheids halve 'een goed begin'. „Keulen en Aken zijn tenslotte ook niet in één dag gebouwd." Wat hij bovendien opvallend vindt, dat er eerst ge klaagd moest worden, voordat er iets gebeurde. Toename klachten Klachten zijn er zeker, met name uit Sluiskil en ook uit de Terneu- zense wijk Oude Vaart. Sophie Guiljam van de Zeeuwse milieu dienst RUD vertelde daar deze week over op een informatieavond voor de Terneuzense gemeente raad. Kwamen er in 2018 zo'n hon derd klachten uit Sluiskil over ge luid-, stof- en stankoverlast, in 2019 steeg dat aantal opeens tot ruim driehonderd. De in Sluiskil opgerichte, kort geleden opgeheven Stichting Ka naalzone Gewoon Schoon speelde daarin een belangrijke rol. Die gaf als stichting geregeld klachten door, maar niet als enige, aldus Guiljam. Overlastmeldingen uit Sluiskil kwamen in 2019 van twin tig verschillende personen. Nog niet heel veel, maar wel een teken aan de wand. Vanuit Sas van Gent bijvoorbeeld wordt ook regelmatig geklaagd over geluid- en geurover- last van de zetmeelfabriek van Cargill. ,,Maar dat betreft twee kla- Als we weten wat er speelt kunnen we vervolgstappen zetten. gers die praktisch wekelijks bel len", zei RUD-medewerkster Guiljam. Naar aanleiding daarvan wordt naar Cargill gekeken, maar het accent van het project om de leefbaarheid in de Kanaalzone in kaart te brengen, ligt eerst op Sluiskil. In Sluiskil moet eind dit jaar een meetstation staan, waar mee fijnstof, totaalstof en stikstof dioxide zal worden gemeten. Een locatie moet nog worden gekozen. Berend Hoekstra, luchtkwali- teitsdeskundige bij ingenieursbu reau Tauw, die ook deze week op de raadsinformatiebijeenkomst sprak, zette daar overigens vraag tekens bij. Op basis van modelbe rekeningen is de luchtkwaliteit in de Kanaalzone volgens hem best goed. Hij wees ook op resultaten van een meetstation dat tot 2012 bij Axel stond. Die waren evenmin slecht. Dat meetpunt was wel een paar kilometer van Sluiskil. Meten is weten 'Meten is weten', daar gaat het om. Het meetstation in Sluiskil blijft vijf jaar. Bewoners zullen worden gevraagd hoe zij de omgeving be leven. Ook wordt (nog) beter in kaart gebracht wat bedrijven alle maal uitstoten. Wethouder Van Assche (milieu) ziet het evenals D66'er De Kraker als een begin. ,,Als we weten wat er speelt, kun nen we vervolgstappen zetten om gericht de leefbaarheid te verbete ren." AXEL De bevrijding van Axel wordt 18 september altijd groots gevierd, maar dit jaar zal dat door de coronapandemie ook anders zijn. De herdenking gaat volgende week vrijdag wel door. De orga niserende werkgroep bevrijding 1944 heeft besloten dat te doen met een kleine groep; enkele vrijwilligers, vier scholieren (van elke Axelse basisschool één) en burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. De plechtigheid wordt opge nomen op video. Wie hiervoor interesse heeft, kan zich aanmel den bij bevrijdingsmuseum Gdynia in Axel. SAS VAN GENT Wegens een tegenvallende kaartverkoop is Culitruck, the Drive-In Edi tion, op de valreep afgelast. Wie al kaarten had besteld voor de openluchtbioscoop met culinaire snacks komend weekeinde, krijgt zijn geld te rug. Mede-organisator Patrick Roelands baalt als een stekker. ,,Het is echt jammer. Aan ons enthousiasme, de sponsoren en iedereen die ons geholpen heeft, ligt het niet." Volgens Roelands zijn er voor de vijf drive-in voorstellingen van de kaskraker Bohemian Rhapsody op het Kanaaleiland in Sas niet genoeg kaarten verkocht om uit de kosten te komen. ,,Het aantal voorstellingen inperken tot een of twee durfden we niet, want mensen kiezen niet toevallig een dag uit. Dan kun nen ze op andere dagen vaak niet. Bovendien hadden we dan nog te weinig tijd voor de verkoop van de rest van de kaartjes." Roelands vreest dat veel mensen het, ondanks dat het evenement corona-proof was, toch niet aandurfden. ,,Omdat je toch bij elkaar in een auto zit." De organisatie kijkt uit naar volgend jaar. TERNEUZEN Van kapwoede in het buitengebied van Terneuzen is geen sprake. Waar bomen worden weggehaald, komen zoveel moge lijk nieuwe terug. Raadsleden Peter de Kraker (D66) en Laszlo van de Voorde (PvdA) trokken bij het college aan de bel vanwege de kap van 368 bo men dit najaar. De raadsleden spra ken van 'onstuimige kapwoede'. B en W van Terneuzen zien dat an ders. De bomen zijn aan vervan ging toe en verliezen veel takken. Eigenaar Waterschap Scheldestro- men plant 303 bomen terug. vrijdag 11 september 2020 VL Hoe schoon is lucht in Kanaalzone? Harmen van der Werf Sluiskil - Ben van Assche Vanuit Sluiskil kwamen in 2019 drie keer zoveel meldingen over geluids-, stof- of geuroverlast dan in 2018. foto peter nicolai GOES, WINKELHART VAN ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54