IN DE REGIO weggeven. Of een 'Ik voel me nog alsof ik 99 ben' 6 OOSTERSCHELDE CARAVAN^ Alsof ze gratis schepijs nieuwe Zeeuwse borrel schenken. Het loopt storm bij de Deltawagen van Natuurmonumen ten die aan de voet van de Plompe Toren bij Burghsluis staat. MIJN DORP, MIJN STAD Deze week staat de Deltawa gen er voor het laatst. Dan zit de derde succesvolle zomer voor de beschilderde cara van erop. Ze hebben zich suf getwijfeld bij Natuurmonumenten. Kunnen we dit jaar wel met de Deltawa gen op pad? Vrijwillige Delta wachters uit heel het land slapen steeds een week lang in de cara van in the middle of nowhere, met de Oosterschelde aan hun voeten. Om alle mensen die langs komen te vertellen over die 1300 hectare aan robuuste, zilte natuur. Aan hen de keuze, na het nemen van een karrevracht aan coronamaatregelen. ,,We kwamen uit op een groep van zo'n 55 men sen die zin had mooie verhalen te delen in de buitenlucht", zegt boswachter Paul Begijn van Na tuurmonumenten. Als de kippen Deltawachter Heleen Verduijn-de Hullu uit Naaldwijk, geboren en getogen in het Zeeuws-Vlaamse Zuidzande, is daar één van. Ze was er drie jaar geleden, toen Na tuurmonumenten de kleurige ca ravan lanceerde, als de kippen bij. Daarna bemande ze ook mobiele informatiepunten van Natuur monumenten op Texel en op de nieuw aangelegde eilanden Mar kerwadden. Maar naar Burgh- Een groep van 55 mensen had zin om mooie verhalen te delen in buitenlucht sluis, waar de Deltawagen zo'n beetje van half juli tot half sep tember aan de voet van de Plompe Toren geparkeerd staat, keert ze elk jaar terug. ,,Dat zijn toch mijn Zeeuwse roots. Die ver loochenen zich niet. Die luchten hier. Prachtig. Ik woonde in Zuid- zande op een boerderij, maar als jong mens zie je dat nog niet." En, ook niet onbelangrijk: ,,Dit is ook nog eens een fantastische plek." De locatie zit ingeklemd tussen de Oosterschelde en de Koude- kerkse inlaag, die deel uitmaakt van het natuurgebied 'plan Ture luur'. Vallen de platen in de Oos- terschelde met laag water droog, dan gaan de vogels vanuit hun hotels in de inlagen naar de weg restaurants in de Oosterschelde, schetst Begijn het plaatje. ,,Het is geweldig", vinden ook bezoekers Jan en Jeanne van der Donk uit het Noord-Brabantse Sint-Mi chielsgestel. ,,Zeeland is onze lie velingsprovincie, maar hier waren we nog nooit geweest." Honderden mensen komen da gelijks even bij de Deltawagen buurten. Met zo'n 60 tot 70 men- sen wordt een gesprek van vijf minuten of langer gevoerd. Be gijn: ,,Mensen zien wat we hier beschermen en wat je hier kunt beleven. Die sluiten de Ooster- schelde in hun hart." Bijtanken Dat is niet heel moeilijk met vo gels die af en aan vliegen, een mosselkotter die voorbij trekt en de vele zeehondjes die lekker lui op de - afgelopen winter opge hoogde - Roggenplaat liggen. Op internationaal vlak is het een plek van grote betekenis, zegt Begijn. Waar vogels even kunnen bijtan ken tussen hun overwinterings- gebieden in West-Afrika en hun broedgebieden in het Hoge Noor den in. In 2021 is het waarschijn lijk de laatste keer dat de Deltawa gen bij de Plompe Toren staat. Ge dacht wordt over een nieuw stekje aan de Oosterschelde. ,,We willen wel blijven vernieuwen." TERNEUZEN Kwiek is ze nog, de pas honderd jaar geworden Terneu- zense Clementine Michielsen-De Bock. ,,Ik voel me alsof ik 99 ben", zegt ze met gevoel voor humor. Clementine woont tegenwoordig in een aanleunwoning in de Zout- vliet bij woonzorgcentrum De Blide in Terneuzen. Ze geniet er elke dag van. ,,Ik ga doordeweeks dagelijks naar de dagopvang. Ik heb het daar echt naar mijn zin. We doen er geza menlijk spelletjes, zingen, sjoelen ook." En heeft de uitbraak van het coronavirus nog gevolgen? ,,We zit ten enkel wat verder uit elkaar." Aan haar accent is het niet meer te horen, maar Clementine is Belgi sche van geboorte. Ze zag het le venslicht in Sint-Amandsberg bij Gent. Ook haar man, die ze al bijna dertig jaar moet missen, komt daar vandaan. ,,Toen ik 20 jaar was en ge trouwd, zijn we naar Terneuzen ge komen. Mijn man kon werk krijgen bij het waterleidingbedrijf in Ter- neuzen, dat was een goede werkge ver. Ik heb er nog altijd pensioen van." Het echtpaar kreeg twee dochters, van wie er één op Tholen en de an der in Frankrijk woont, en had vier kleinkinderen. 'Had', want helaas is er één op 40-jarige leeftijd overle den, vertelt Clementine. Ze is er ver drietig over. ,,Als je zo oud word als ik, maak je van alles mee." Af en toe een glaasje 'Goed gezond', noemt Clementine zichzelf nog. ,,Ik mankeer niets." Het zal te danken zijn aan haar li chamelijke gestel en ook haar le vensstijl. Roken of (veel) drinken heeft ze nooit gedaan. Alhoewel: ,,Af en toe een glaasje kan wel, toch?" O ja, ze kan minder goed uit de voeten en loopt daarom met een rollator. ,,Op mijn leeftijd mag dat, vind ik." Causerie over vrouwelijke kunstenaars Activiteiten tijdens Monumentendag vrijdag 11 september 2020 Deltawagen is populair Ronnie Verrijzer in gesprek met boswachter Paul Begijn en Deltawachter Heleen Verduijn-de Hullu. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Esme Soesman Burghsluis - Paul Begijn RETRANCHEMENT Kunsthistorica Christi- ane Struyven houdt za terdag een causerie in d' Ouwe Kerke in Retran- chement. Struyven spreekt over vrouwelijke kunstenaars in Parijs in de periode 1850-1900. In 1868 en 1870 openen in Parijs twee privé-aca- demies voor vrouwen: 'L'académie Colarossi' en 'L'Académie Julian'. Vrouwelijke artiesten komen daar naar toe om er hun artistieke talen ten te ontplooien. Ze overwinnen bijzonder veel obstakels in een tijd waarin vrouwen nog een chaperon nodig hebben om buitenshuis te komen. Aanvang om 18.00 uur. Entree be draagt 15,00 euro. Aanmelden kan door te mailen naar architec- tuur.pauldirks@hetnet.nl. BIERVLIET De hervormde kerk in Biervliet is zaterdag tij dens de Monumenten dag geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Een gids is de hele dag aanwezig om informatie te vertel len over de drie ge brandschilderde ramen, die omstreeks 1660 De kerk van Biervliet. foto peter nicolai door de Middelburgse glazenier Cornelis van Barlaer zijn vervaardigd. Tevens zijn er regelma tig rondleidingen door het oude vestingstadje. Deze beginnen ook van uit de kerk. In de Maquettezaal is het verkleind Biervliet te bewonderen. De Ma quette is drie bij vier meter en interactief te bedienen. Ook bij dit bouwwerk is deskun dige uitleg. Toegang vrij. AARDENBURG Ar cheologisch Mu seum, 10.00-17.00 uur: Open, expositie Samenkamer, 10.30 - 11.30 uur: Taalcafé; Het Lam, 20.00 uur: Stiltemoment; AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 17.00 uur: Open, ex positie; Gregorius- centrum, 13.00 uur: Biljarten; EEDE Nieuweweg2, 10.00-18.00 uur: Pluk- tuin blauwe bessen; HULST 's Landshuis, 11.00-15.30 uur: Open, expositie schil derijen; De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; Jongeren centrum Komma, 15.00 uur: Open (12 23 jaar); SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open, expositie; St. Albert, 13.30 uur: Bil jarten, bridge; SCHOONDIJKE Het Klinket, 11.00-18.00 uur: Maisdoolhof; SINT -JANSTEEN De Warande, 09.00 12.00 uur: Tekenen/ schilderen; 13.00 uur: Biljarten; Café Ambi ance, 20.00 uur: Bingo; SLUIS Molen, 10.00 17.00 uur: Open; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum geopend; 13.00 en 15.00 uur: Rondleiding en rond vaart; Lokaal 54 aan de Nieuwstraat, 13.00-18.00 uur: Open met expositie; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open; Jeugdgebouw, 19.30 uur: Lezing 'Neder landse en Spaanse vestingbouw opti maal' door Piet Lom- baerde. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53