Meer dan een jaar wachten op reactie 7 Alsof ze gratis schepijs weggeven. Of een nieuwe Zeeuwse borrel schenken. Het loopt storm bij de Deltawagen van Natuurmonumen ten, die aan de voet van de Plompe Toren bij Burghsluis staat. Restaurant De Proeverij tijdelijk dicht door corona OOSTERSCHELDE CARAVAN Burghsluis Deze week staat de Del tawagen er voor het laatst. Dan zit de derde succesvolle zo mer voor de beschil derde caravan erop. Ze hebben zich suf getwijfeld bij Natuurmonumenten. Kunnen we dit jaar wel met de Deltawagen op pad? Vrijwillige Deltawachters uit heel het land slapen steeds een week lang in de caravan in the middle of nowhere, met de Ooster- schelde aan hun voeten. Om alle mensen die langs komen te vertel len over die 1300 hectare aan ro buuste, zilte natuur. Aan hen de keuze, na het nemen van een kar- revracht aan coronamaatregelen. ,,We kwamen uit op een groep van zo'n 55 mensen die zin had mooie verhalen te delen in de buiten lucht", zegt boswachter Paul Be gijn van Natuurmonumenten. Deltawachter Heleen Verduijn- de Hullu uit Naaldwijk, geboren en getogen in het Zeeuws- Vlaamse Zuidzande, is daar één van. Ze was er drie jaar geleden, toen Natuurmonumenten de kleurige caravan lanceerde, als de kippen bij. Daarna bemande ze ook mobiele informatiepunten van Natuurmonumenten op Texel en op de nieuw aangelegde eilan den Markerwadden. Maar naar Burghsluis, waar de Deltawagen zo'n beetje van half juli tot half september aan de voet van de Plompe Toren geparkeerd staat, keert ze elk jaar terug. ,,Dat zijn toch mijn Zeeuwse roots. Die ver loochenen zich niet. Die luchten hier. Prachtig. Ik woonde in Zuid- zande op een boerderij, maar als jong mens zie je dat nog niet." En, ook niet onbelangrijk: ,,Dit is ook nog eens een fantastische plek." De locatie zit ingeklemd tussen Een groep van 55 mensen had zin om mooie verhalen te delen in buitenlucht de Oosterschelde en de Koude- kerkse inlaag, die deel uitmaakt van het natuurgebied 'plan Ture luur'. Vallen de platen in de Oos- terschelde met laag water droog, dan gaan de vogels vanuit hun ho tels in de inlagen naar de wegres taurants in de Oosterschelde, schetst Begijn het plaatje. ,,Het is geweldig", vinden ook bezoekers Jan en Jeanne van der Donk uit het Noord-Brabantse Sint-Michielsge stel. ,,Zeeland is onze lievelings provincie, maar hier waren we nog nooit geweest." In hun hart Honderden mensen komen dage lijks even bij de Deltawagen buur ten. Met zo'n zestig tot zeventig mensen wordt een gesprek van vijf minuten of langer gevoerd. Begijn: ,,Mensen zien wat we hier be schermen en wat je hier kunt bele ven. Die sluiten de Oosterschelde in hun hart." Dat is niet heel moei- lijk met vogels die af en aan vlie gen, een mosselkotter die voorbij trekt en de vele zeehondjes die lekker lui op de - afgelopen winter opgehoogde - Roggenplaat liggen. Op internationaal vlak is het een plek van grote betekenis, zegt Be gijn. Waar vogels even kunnen bij tanken tussen hun overwinter- ingsgebieden in West-Afrika en hun broedgebieden in het Hoge Noorden in. In 2021 is het waarschijnlijk de laatste keer dat de Deltawagen bij de Plompe Toren staat. Gedacht wordt over een nieuw stekje, er gens aan de Oosterschelde. ,,We willen wel blijven vernieuwen." ZIERIKZEE Restaurant De Proeverij in Zierikzee heeft de deuren voorlopig gesloten van wege een coronabesmetting in de directe omgeving van de ei genaren. Zij hebben het restau rant voorlopig gesloten en laten alle medewerkers testen op co rona. 'We betreuren dit besluit, maar beseffen dat dit op dit mo ment de verstandigste keuze is voor u en onze gezondheid', schrijven zij op Facebook. De laatste maanden zijn al va ker restaurants en cafetaria's op Schouwen-Duiveland om deze reden tijdelijk gesloten. En dus sprak het voormalig raadslid, van de partij Alert, gisteravond zijn oud-collega's toe. ,,Ik heb aan den lijve ondervonden hoe het systeem werkt. Hoe het voelt om niet serieus genomen te worden. Ik wil jullie dan ook dringend vragen die hele veror dening op de schop te nemen." Hoeijmakers beklaagde zich eind 2018 over een akkefietje dat die zomer had plaatsgevonden. Pas eind 2019 kreeg hij antwoord. Maar inmiddels had hij over de trage afhandeling ook alweer een klacht ingediend. De ironie wil dat die klacht nog altijd in behan deling is. Over beide zaken is Hoeijma kers naar de Zeeuwse Ombudsman ge stapt. Er moet een werkgroep komen om klachten af te handelen, opperde Hoeijmakers. ,,Met daarin mensen mét verantwoordelijkheden, maar zónder dubbele petten. Een klachtencoördina tor dient onafhankelijk te zijn. De ge meente heeft juristen genoeg, klagers niet. De leden moeten tijdig reageren en goed communiceren. Nu is het to tale chaos. De ene ambtenaar weet niet Nu is het een totale chaos. De ene ambtenaar weet niet wat de andere zegt wat de andere zegt." En leer toch eens van fouten, betoogde Hoeijmakers. ,,Want ik weet als geen ander dat deze klachten telkens terugkomen." Dat gold ook voor de gemeenteraad, die zich zo ongeveer unaniem achter Hoeijmakers schaarde. Dit gaat inder daad te ver, zei Laurence Haack na mens LSD. Namens de VVD zin speelde Margo Lemsom op een plekje voor Hoeijmakers van de klachten commissie. Ten slotte zegde burge meester Jack van der Hoek interne ver beteringen toe. Hoeijmakers was verrast over zoveel bijstand. ,,Toen ik nog in de raad zat, was dit onderwerp altijd een hamer stuk. Er ging nooit iemand op in. Maar ik geloof dat er nu eindelijk écht wordt geluisterd. En dat werd tijd ook." vrijdag 11 september 2020 SD Drukke zomer voor Deltawagen Esme Soesman - Paul Begijn Jos Hoeijmakers uit Zonnemaire diende een klacht in bij de ge meente Schouwen-Duiveland en kreeg zó laat antwoord dat hij over de afhandeling nog een klacht indiende. Maar ook die af handeling laat alweer ruim een jaar op zich wachten. Wendy Wagenmakers Zierikzee - Jos Hoeijmakers Ronnie Verrijzer in gesprek met boswachter Paul Begijn en Deltawachter Heleen Verduijn-de Hullu. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50