'Huiseigenaar gaat in2021 veel meer ozb betalen' McDonald's doet plastic rietjes en deksels in de ban 4 NAZORG KLACHTEN Bijna een miljoen Nederlanders die zijn behandeld voor kanker leven met klachten. Velen krijgen hiervoor niet de juiste zorg. Drie van hen vertellen hun verhaal. René Landman (62) ,,De waardestijging van woningen is op zichzelf niet verrassend'', stelt Hans André de la Porte van Vereni ging Eigen Huis (VEH). ,,De WOZ- waarden volgen immers de ont wikkelingen op de woningmarkt, waar de prijzen enorm zijn opgelo pen.'' De WOZ wordt enkel als verdeelsleutel gebruikt voor het bepalen van de hoogte van belas tingen per huis, maar VEH maakt zich ernstig zorgen. Gemeenten gebruiken de WOZ- waarde als basis voor de onroeren- dezaakbelasting (ozb), een van hun belangrijke inkomstenbronnen. Tot nu toe ging dat meestal goed, stelt VEH. „Nederland kent een tradi tioneel gematigd lokaal belasting beleid. Bij een stijging van de WOZ-waarde daalt meestal het ozb-tarief, waardoor lokale belas tingen alleen met de inflatie of hoogstens gematigd stijgen.'' Dit jaar lijkt sprake van een trendbreuk. ,,Veel gemeenten heb ben het moeilijk. Ze kampen met forse tekorten doordat de jeugd- en ouderenzorg duurder uitpakt dan gedacht. En dan is er nog de corona crisis.'' Het kabinet komt met extra coronasteun, maar die vinden ge meenten onvoldoende. ,,Wij zien al veel gemeenten die de lokale belas tingen flink willen verhogen.'' Meest in het oog springende voorbeeld is Amsterdam, waar het college van B&W komend jaar 36 miljoen euro extra wil ophalen bij huizenbezitters, 20 procent meer dan dit jaar. Door het wegblij ven van buitenlandse bezoekers zijn de inkomsten uit de toeristen belasting en het dividend van Schiphol enorm gekelderd en loopt het Amsterdamse begrotingstekort op tot 200 miljoen euro per jaar. 28 procent De begrotingsproblemen in Am sterdam mogen uitzonderlijk zijn, de hoofdstad is bepaald niet de enige gemeente waar burgers de dupe zijn. In Hoogeveen, dat 8 mil joen per jaar moet bezuinigen, dreigt een ozb-verhoging van 28 procent. Een inwoner met een wo ning van 200.000 euro is dan vol gend jaar 96 euro meer kwijt. Veel gemeenten hebben het zwaar, ze kampen met forse financiële tekorten In Duiven, dat eveneens met mil joenentekorten kampt, stijgt de ozb komend jaar met bijna 14 procent. Dat is te danken aan de gemeente raad, want als het aan het college had gelegen zou er een verhoging van 17 procent komen. Ook in tal van andere gemeenten dreigen flinke ozb-verhogingen, zoals in Alphen aan den Rijn, Leudal en Middelburg. Ook dit jaar is de onroerende- zaakbelasting relatief flink geste gen. Uit een steekproef van Vereni ging Eigen Huis onder 113 gemeen ten bleek vorig jaar december dat woningbezitters in 2020 4 procent meer ozb zouden gaan betalen. Dat is twee keer zoveel als vorig jaar en ruim boven de verwachte inflatie. Prostaatkanker Landman werd geopereerd, omdat dat de minste kans op uitzaaiingen zou geven. Toch was het daarna nog steeds mis. ,,Ik moest nog 35 keer bestraald worden. Fysiek was het op zich best te doen, maar mentaal viel het me zwaar.'' Toch was hij er zelfs toen nog niet vanaf. Na nog meer bestralingen en slopende maanden van wach ten kon hij in januari vorig jaar pas zeggen dat hij weer in de veilige zone zit. Landman wil dat er meer aandacht komt voor nazorg bij oud-kankerpatiënten. ,,Ik was altijd een vrij rationeel en za kelijk persoon, maar dat heeft Ik was vrij rationeel en zakelijk, maar dat heeft wel een knauw gekregen wel een knauw gekregen. Een oncologisch psycholoog adviseerde me mindfulness, mediteren en yoga te gaan doen. Daarmee heb ik mezelf er mentaal doorheen geloodst. En ik ben naar een seksuoloog gestapt, want het doet ook heel wat met je seksleven. Nu ben ik zelf assertief genoeg om die stap te zetten, maar ik denk dat er een grote groep mannen is met veel schaamte of angst. Het zou goed zijn als daar wat meer hulp voor zou zijn. Er is leven na kanker, maar dat moet je wel eerst leren accepteren.'' De maatregel scheelt op jaarbasis 100 miljoen rietjes, 17 miljoen McFlurry-deksels en in totaal 72.000 kilo plastic. McDonald's onderzoekt verder hoe het in de toekomst helemaal geen rietjes meer hoeft uit te delen bij frisdran ken. ,,We werken op het moment aan een deksel van geperste vezels met een speciale drinkopening'', zegt algemeen directeur Erwin Dito. Hij beklemtoont dat het papier en karton dat het bedrijf gebruikt volledig recyclebaar is. Met de maatregel zegt McDo nald's als grootste horecaketen in Nederland zijn verantwoordelijk heid te nemen voor een schoner en duurzamer beleid. ,,Onze gas ten vragen daarom, maar onze eigen medewerkers ook. De jonge generatie is kritisch, tijdens solli citaties krijgen we veelvuldig de vraag wat wij zelf aan duurzaam heid doen.'' Volgens Dito worden de plastic rietjes en deksels vervangen om dat die het vaakst buiten worden weggegooid en in het milieu be landen. Het is de bedoeling om ook het gebruik van andere plastic materialen langs de meetlat te leggen. ,,Ons doel is evenveel kilo's afval in te zamelen als we uitgeven'', stelt Dito. Inmiddels is 85 procent van alle verpakkingen die gasten meekrijgen vervaardigd van hernieuwbaar of gerecycled materiaal. Dito erkent dat een papieren rietje minder prettig drinkt dan een plastic exemplaar. ,,Wij den ken echter dat onze gasten dat voor lief nemen, omdat het zoveel beter is voor het milieu.'' Biodiesel Ook op andere terreinen werkt McDonald's aan meer duurzaam heid. Zo rijden alle vrachtwagens die de restaurants bevoorraden sinds begin dit jaar op biodiesel op basis van frituurolie uit de eigen keukens. Ruim een miljoen liter plantaardige frituurolie per jaar wordt in de Rotterdamse raffina derij van Neste omgezet in bio diesel. Dat scheelt bijna 90 procent CO2 per liter brandstof, claimt McDonald's. De Amerikaanse keten wil ver der de hoeveelheid geconsumeerd rundvlees in ons land de komende jaren aanzienlijk terugdringen. In 2022 moet de helft van de proteïnen in Nederlandse McDonald's-pro- ducten niet uit rundvlees komen. In de afgelopen twee jaar is de ver koop van vegetarische burgers en snacks zoals veganuggets al verdrievoudigd. vrijdag 11 september 2020 GO Veel gemeenten zullen de fors gestegen WOZ-waarden van woningen komend jaar niet com penseren met een lager belastingtarief, verwacht Vereni ging Eigen Huis. Woningbezit ters zouden met een hogere ozb opdraaien voor de benarde financiële positie van hun ge meente. David Bremmer Amersfoort - Hans André de la Porte, VEH 'Leven na kanker Karolien Koolhof Rotterdam René Landman uit Alkmaar kwam er in 2015 achter dat hij prostaatkanker had. ,,Ik had nergens last van, maar de huisarts vond het verstandig om het toch mee te nemen in het bloedonderzoek. Dat was maar goed ook.'' McDonald's Nederland geeft vanaf volgende maand papieren rietjes bij de frisdrank. Ook de plastic deksels van de ijsjes ver dwijnen in alle 254 restaurants. David Bremmer Leidschendam Elk jaar 100 miljoen plastic rietjes. foto shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4