WEER EVEN THUIS II 16 ZEELAND Met Emma Brand, die graag knutselt en droomt van reizen, zijn we weer even thuis in Oostkapelle. Zij had best wel astronaut willen worden. Dit was lang voordat ik geboren werd hoor", wuift Emma Brand (1987) weg. Ze staat voor een wandplaat aan het begin van haar vroegere straat, de Johan de Pourckstraat, in Oostka pelle. Emma wijst op de foto een oude boerderij aan die ooit in het midden van het Walcherse bad plaatsje stond, vlak naast de kerk- ring. 'Het Hof Oostkapelle, beho rende bij het Huis Oostkapelle' staat er in een toelichting. ,,Mijn overgrootouders Brand wa ren de laatste bewoners. Ik herinner mijn overgrootmoeder nog een beetje. Vooral dan haar klederdracht. Maar de boerderij is al lang geleden, nog voordat ik bestond, afgebroken. In de jaren 60. Op de grond van de boerderij is de Pourckstraat gebouwd waar ik geboren ben in de slaapka mer van m'n ouders in de zomer van 1987." ,,Mooi dorpje hè", glimlacht Emma. ,,Al is Oostkapelle ook niet meer dan een supermarkt en drie kerken. Ik zou er niet meer willen wonen. In de zomer stikt het hier van de Duitsers. Alhoewel, niet bij ons in de Pourckstraat. Daar rijden ze alleen doorheen.'' „Vroeger was er achter ons huis ook nog geen bebouwing. We noem den het daar 'de grote tuin'. Pas later zijn daar ook huizen gebouwd. Daar zijn mijn andere opa en oma uit Elle- meet gaan wonen. Bijna iedereen van mijn familie woont op Walcheren.'' Juf Leida ,,Ik ging hier vroeger naar de Regen- boogschool. Een klein schooltje met een hechte klas. Knutselen vond ik het allerleukste daar. Dat heb ik altijd al graag gedaan. We hadden op de la gere school les van juf Leida. Zij kwam twee keer per week langs om handvaardigheid te geven. Ik weet het nog zo goed, we maakten met vilt knuffeltjes en poppetjes van ma- cramé. Het mooiste wat we gedaan hebben waren de T-shirts die we mochten beschilderen met textiel verf. Een paar dagen later hadden we schoolkamp en iedereen had hem aan." Emma heeft het T-shirt na 25 jaar nog steeds. ,,Het ligt in de Pourckstraat, waar mijn ouders nog steeds wonen. Mijn moeder heeft veel knutsels bewaard.'' „Daarna ging ik naar de CSW. Ie dereen verzamelden 's ochtend bij de kerk. Als ons clubje compleet was gingen we met zware boekentas ach terop de fiets, via Grijpskerke, naar Middelburg. Dat fietspad met beton nen platen is trouwens ook perfect om te rolschaatsen." Astronaut ,,Het was leuk om in Middelburg naar school te gaan. Als we vrij wa ren gingen we naar Bar American, knutsel nog altijd, zeker ook in de winkel. Van bijna alle materialen die we verkopen weet ik hoe het werkt en hoe het moet. Als er nieuwe rages zijn dan probeer ik die altijd gelijk uit. Het is heel leuk om dat te probe ren. Dat we willen weten hoe een rage werkt gebruik ik eigenlijk als smoes." Quilten „Thuis quilt ik momenteel. Ik ben het meest trots op mijn quilt met pa troon, een lap van 2 bij 2 meter in roze, paars en groen en alle kleuren van de regenboog. Ik woon nu al ja ren in Middelburg met mijn grote liefde. We wonen in een soort Pourckstraat in een buitenwijk van de stad, in Dauwendaele. Middel burg is eigenlijk ook een soort dorp, alhoewel met stadsrechten van 800 jaar oud en een supermarkt die na 20u nog open is. ,,Weet je waar ik echt zou willen wonen? Ik zou willen reizen, overal naartoe. Ik zat pas nog te denken: als ze morgen bij me komen en zeggen dat ze nog iemand zoeken die mee gaat naar Mars dan doe ik dat. Dat lijkt me zo geweldig. Tenminste, als ik nog terug kan naar mijn familie. Want dat is toch het allerbelangrijk ste, belangrijker dan een dorp of huis.'' waar we metal luisterden. Op de havo deed ik niets. Ik denk we- leens, misschien had ik wel as tronaut kunnen worden als ik wel wat had gedaan. Maar ik werk nu bij de Pipoos in Middel burg." Emma ging van de havo naar de mavo en daarna volgde ze de opleiding 'manager/onderne mer detailhandel' op het ROC. Mijn zus had een hanekam en ik werd gothic met zwarte lipstick ,,Ik vond het leuk om in een winkel te werken en heb mijn middenstandsdiploma gehaald." ,,Met mijn vader vroeger naar Middelburg boodschappen doen vond ik geweldig. Naar speel goedwinkels. We gingen ook al tijd naar de Pipoos, dat was het einde. We parkeerde de auto achter de V&D, nu de Hema. En dan gingen we goede knutsel- spullen halen. We hadden thuis meestal alleen prutpapier en prutlijm omdat alles op was. En dan kocht mijn vader goed ma teriaal. Ik vond dat geweldig." Roze haar In huize Brand knutselde ieder een. ,,Mijn ouders knutselden graag. Ja, ook mijn vader, hij maakt native American knutsels. En mijn broer en zus, mijn broer kan echt geweldig tekenen. Thuis kan echt heel veel. We mochten vroeger laat thuisko men en experimenteren met van alles en nog wat. Hutten bouwen onder tafel. We moch ten schminken wat we wilden. Toen we ouder werden waren we volgens mij ook de weirdo's van het dorp. Mijn zus had een hanekam en ik werd gothic met zwarte lipstick en later roze haar. Ik neig nog steeds naar zwart en experimenteer nog steeds graag met mijn haar. Het mooiste en belangrijkste wat ik heb meegekregen van thuis is: normaal en fatsoenlijk doen te gen mensen." ,,Ik ben nu filiaalmanager van de Pipoos in Middelburg en vrijdag 11 september 2020 Knutselend naar Mars Liesbeth Labeur Emma op Koninginnedag 1994 in Oostkapelle. FOTO PRIVÉCOLLECTIE Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Emma Brand voor haar ouderlijk huis in Oostkapelle. foto dirkjan gjeltema - Emma Brand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44