II PZC/Drvkkery-lezing met Vlaamse auteur Chris de Stoop ZEELAND 13 HERINNERINGSDOOS HELPT KINDEREN NA VERLIES VAN EEN OUDER^ Kinderen op weg helpen na het verlies van een ouder. Dat kan met een doos vol herinneringen die de ouder zelf heeft gevuld. Je bent een vader of een moeder en je bent ziek, ongeneeslijk ziek. Daar over praten met je kinde ren is lastig, bijna een ta boe. Zeker over hoe het zal zijn als je er straks niet meer bent. De Stichting Zeeuws Verlies wil va ders en moeders en hun kinderen in zo'n situatie helpen. Daarvoor brengen ze een boekje uit waarin tips staan voor het maken van een 'herinneringsdoos', een doos of een tas die kan worden gevuld met 'liefde'. Het boekje heeft e omschreven doel groep: het is be doeld voor mensen die ernstig ziek zijn en weten dat ze het leven moe ten loslaten, en die kinderen hebben in de leeftijd tot een jaar of achttien. Met de tips kunnen ou ders een doos met persoonlijke voor werpen vullen. Fen foto, een sieraad, een stukje stof, met steeds daarbij een briefje waarin wordt verteld waarom het voorwerp betekenis heeft. In de voorbeelddoos die de stichting heeft samengesteld, zit onder andere een scheerkwast met een stukje scheerzeep. Het begeleidende briefje zegt: Lieve zoon, in dit doosje is de geur van mijn favoriete scheerzeep opgesloten. Je weet dat ik mij altijd scheer met een mes en een kwast gebruik om me in te zepen. Dat heb ik dan weer gehad van mijn vader Anja Ganzeboom (1956) en Gerda van Leeuwen (1948) van de Stichting Zeeuws Verlies denken met hun boek een waardevolle handreiking te bieden voor ernstig Voor kinderen is het belangrijk dat je ze het gevoel geeft dat ze gezien worden tijdens een rouwproces TIPS Rouwen is een normaal iets, dat geldt voor zeker 95 procent van de mensen." zieke ouders en hun kinderen. Gerda: „Het idee komt van een televisieprogramma van Leo- niek van der Maarel, negen jaar geleden. Daarin werd een doos gemaakt voor ouders die gin gen sterven. Bij onze stichting kwamen ook vragen binnen in opa's en oma's die wisten dat één van hun kinderen ging overlij den en die vroegen of we konden helpen om een herinneringsdoos te maken. Dat idee zijn we uit gaan werken." Anja: ,,We hebben nu een voorbeelddoos. Maar het kan ook een mand zijn, of een sporttas, helemaal afhankelijk van de per soonlijke voorkeuren." Je kunt als ouder de doos zelf aankleden en vullen. Als de kinde ren oud genoeg zijn, kun je dat ook samen met hen doen. De doos ver sieren, samen knutselen. ,,En", zegt Anja, ,,het hoeft niet alleen over het verleden te gaan. Je kunt ook naar de toekomst kijken. Je weet dat je kinderen straks een schooldiploma of een rijbewijs halen. of dat er een kleinkind ge boren gaat worden. Daar kun je met briefjes op inspelen." Gerda: ,,We bieden mensen hiermee een steuntje, zodat ze verder kunnen met hun leven. Voor kinderen is het belangrijk dat je ze het gevoel geeft dat ze gezien worden tijdens een rouwproces." Volgens Anja kan de doos lang meegaan: ,,Als de kinderen later zelf kinderen krij gen, missen ze hun ouder of ou ders heel erg. Zit het oude boekje van het consultatiebureau of een verhaaltje over de geboorte van de vader of moeder erin, dan kan dat waardevol zijn." Rouwen is normaal Gerda: ,,Het belangrijkste wat wij uitdragen is dat rouwen géén ziekte is en dat je niet meteen psy chologische ondersteuning nodig hebt als je een tijd verdrietig bent. Door de coronacrisis kwam het hele lezin gencircuit sinds maart vrijwel volledig stil te liggen. Deze maand worden er weer voor- zichtig bijeenkomsten gepland. Voorzichtig, het aantal beschikbare kaarten blijft beperkt, bij de plaatsing van het publiek wordt er re kening gehouden met de anderhalvemeter- regel. Chris de Stoop (1958) is een Vlaamse schrijver, hij werkte zo'n dertig jaar voor het weekblad Knack. Hij debuteerde in 1992 met Ze zijn zo lief meneer, een boek waarin hij de internationale vrouwenhandel van binnen uit beschreef. In 2015 publiceerde hij Dit is mijn hof, een persoonlijk relaas over de teloor gang van de traditionele landbouw in Vlaan deren en Zeeuws-Vlaanderen. Voor dat boek ontving hij de eerste Confituur Boekhan- delsprijs en de Zeeuwse Boekenprijs. In 2016 schreef hij het geschenk voor de Week van het Zeeuwse Boek: Het vierde gewas. In Het boek Daniel draait het om zijn oom, boer Daniel Maroy in de Belgische gemeente Evernijs in de buurt van het Franse industrie stadje Roubaix. In maart 2014 wordt de 84-ja- rige, vereenzaamde man op zijn boerderij overvallen en vermoord. Een week later ko men de jonge daders terug en steken de boer derij in brand om zo hun sporen uit te wis- sen. Uiteindelijk komt de zaak voor de rech ter. De Stoop doet het woord namens de fa milie als 'burgerlijke partij'. Later spreekt hij met een aantal van de veroordeelde daders. vrijdag 11 september 2020 GO 'We bieden hiermee een steuntje' Kijk op de site bij /video Dankzij 'liefdesdoos' blijft overleden ouder toch dichtbij tic/O's-, HBww Jan van Damme Middelburg - Gerda van Leeuwen, Stichting Zeeuws Verlies Tips voor het maken van een herinneringsdoos zijn te lezen in het boekje Liefde in een doos. Enkele voorbeelden: - Maak de doos persoonlijk door die samen met je kinde ren te beschilderen - Plak er foto's op, plak er een veertje of een hartje op - Maak troostpopjes met een klein briefje erin. - Leg er een USB-stick in met foto's en filmpjes - Schrijf op een kaartje waarom persoonlijke spulle tjes betekenisvol zijn Wie ondersteuning nodig heeft bij het vullen van de doos, kan een beroep doen op Zeeuws Verlies: zeeuwsverlies.nl. Gerda van Leeuwen (links) en Anja Ganzeboom met een voor beelddoos. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA De Vlaamse succesauteur Chris de Stoop komt vrijdag 2 oktober naar Mid delburg voor de herfsteditie van de PZC/Drvkkery-lezing. In boekhandel de Drvkkery gaat hij met PZC-verslaggever Jan van Damme in gesprek over zijn nieuwste boek: Het boek Daniel. Middelburg PZC/Drvkkery-lezing Chris de Stoop: vrijdag 2 oktober, boekhandel de Drvkkery Middel burg, aanvang 19.30 uur. Er is plaats voor maximaal vijftig bezoekers. Tickets zijn al leen verkrijgbaar in de voorverkoop via druk- kerij.nl. Toegang 7,50 euro. PZC-abonnees kunnen online een ticket kopen voor 3,50 euro als ze de code pzc-destoop invoeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41