NIEUWS 3 Kamer wil snel uitleg over crisis teststraten TESTSTRAAT BEZOEK Sta je met je verkouden hoofd bij een teststraat, duikt ineens de koning op om er een kijkje te nemen. Het overkwam een aantal mensen in Leiderdorp. WACHTTIJD Of Maaike wil meedoen aan een persmoment bij de teststraat in Leiderdorp. Ja, hoor. Terwijl ze wacht in haar kleine zwarte auto, ziet ze ineens een veel groter exemplaar opdoemen. En wie stapt er uit die Audi? Daar is Wil lem-Alexander. Nou ja! De koning kijkt even later op ge paste afstand en met mondkapje toe, terwijl een medewerker van de teststraat een wattenstaaf in Maaikes neus steekt. Een stukje, nog een stukje, tot het extra lange ding eng ver lijkt te gaan. Bijzon der wel, vertelt Maaike. ,,Dit had ik natuurlijk niet verwacht.'' Oorspronkelijk was het konink lijk bezoek gepland om de aan dacht van Nederland te richten op het belang van testen en om mensen te stimuleren toch vooral naar een teststraat te gaan. Dat die aanleiding wat achterhaald is, constateert de koning even later droogjes op het kantoor van de GGD Hollands Midden in Leiden. Inmiddels is bekend dat 86 van de 100 testposten in Nederland over belast zijn: de laboratoria kunnen de testen niet verwerken. In Lei den, op de afdeling infectieziekte- bestrijding, zijn ze ondertussen onverminderd druk met wat er na zo'n onderzoek volgt. Vanuit hier krijgen mensen hun uitslagen en worden contactonderzoeken ge daan. Dat vereist zo veel extra inzet, dat binnenkort aan de overkant van de straat een nieuw kantoor wordt geopend. Daar zullen alle coronawerkzaamheden plaats vinden, want het huidige GGD- kantoor barst vrijwel uit zijn voe gen. ,,We bouwen nog steeds door aan onze organisatie'', zegt Dennis Christmas, interim-directeur bij de Regionale Dienst Openbare Gezondheidszorg Hollands Mid den, en verantwoordelijk voor het uit de grond stampen van de com pleet nieuwe tak van de GGD. Koning Willem-Alexander is benieuwd of het een populaire bijbaan voor studenten is om hier te werken. Ja, dat is het. Om hen en het andere personeel dat nodig is voor corona-onderzoeken op te leiden, zijn er naast de teststraten ook opleidingsstraten geopend. Onderduikers In het gebouw van de GGD weten de medewerkers dat ze voor een monsteropgave staan. Allemaal zien ze volle intensive cares als het ultieme doembeeld dat ze willen voorkomen. Daarom wordt er hard gewerkt, elke dag van acht uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. Er wordt soms ook tandenknar send toegezien hoeveel contacten Sommige mensen willen niet meewerken aan het bron- en contactonderzoek sommige mensen erop na blijken te houden, en hoe de 1,5 meter af stand niet wordt nageleefd. En er zijn de 'onderduikers', vertelt arts Nikita van den Berge. „Sommige mensen nemen nadat ze de uitslag hebben gekregen niet meer op, omdat ze niet willen meewerken aan het bron- en contactonderzoek.'' Dan wordt er nog meer gebeld, gemaild, en het is zelfs voorge komen dat artsen zelf maar bij huizen in de buurt langsgaan om ervoor te zorgen dat de brief met daarin de aanbevelingen voor de komende tijd - binnen blijven! - toch echt aankomt. Soms zijn de gesprekken ook emotioneel, vertellen de mede werkers van de GGD aan de ko ning. ,,Er zijn mensen die zich schamen, omdat ze te dichtbij zijn geweest. Anderen maken zich zorgen omdat ze zelf tot de risicogroep behoren of omdat ze iemand kennen met verhoogd risico. We voeren een soort slechtnieuwsgesprekken met mensen die positief getest zijn. Elk verhaal is anders.'' En elk verhaal moet zorgvuldig worden behandeld. De medewer kers zouden willen dat de mensen die zich laten testen er compleet van doordrongen zijn hoezeer de GGD daar zijn best voor doet, opgejaagd door een totaal onvoor spelbaar virus. Bijspringen Het is onder meer de bedoeling dat GGD's in regio's waar minder besmettingen zijn - zoals in Lei den - bijspringen op plekken waar er meer zijn. In Leiden kunnen dankzij het computersysteem moeiteloos bron- en contacton- derzoeken worden uitgevoerd voor bijvoorbeeld Amsterdam en Rotterdam. Dan moet de man kracht er wel zijn. ,,Volgende week gaan we bespreken hoe we dat kunnen doen'', zegt Christmas. Maar vandaag is er het bezoek van de koning. Een hart onder de riem, waardering voor het harde werk, zo zien ze het hier. Dat werk gaat gewoon door als Willem- Alexander is vertrokken, ook in de teststraat in Leiderdorp. Al wordt er nog wel met een beetje buikpijn teruggedacht aan Marit de Boer, die met de fiets door de teststraat wilde terwijl de koning toekeek. Haar gegevens stonden niet in het systeem. Heb ik weer, dacht de leerling-verpleegkundige die klaarstond. ,,Hadden we beter moeten checken'', verzucht een medewerker van de teststraat, die ervan baalt dat het niet vlekkeloos verliep, net toen de koning er was. Maar de rij is lang, de mensen wachten, de wattenstaafjes staan klaar. Het werk gaat door. vrijdag 11 september 2020 GO Koning Willem-Alexander kijkt op gepaste afstand toe terwijl Maaike de corona test ondergaat. Minister Hugo de Jonge moet de Tweede Kamer zo snel mogelijk laten weten wat hij gaat doen om de wacht tijden voor de coro- natesten weg te werken. Gisteren bleek dat 86 van de 100 testlocaties in Nederland overbe last zijn. ,,De minis ter is gevraagd met spoed de Kamer te informeren over de actuele situatie'', meldt VVD-Kamerlid Hayke Veldman. Het was gisteren bij ver uit de meeste test straten niet meer mogelijk om binnen 48 uur een afspraak te maken. Volgens de GGD-GHOR heeft dat te maken met het gebrek aan capaciteit bij de la boratoria die de tes ten verwerken. Door alle telefoontjes raakt ook het call- center overbelast. Maaike krijgt haar coronatest met een koninklijk tintje Carla van der Wal Leiden - Nikita van den Berge, arts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3