Compliment Zeewierkroket is volledig veganistisch én glutenvrij Het Melkhuis maakt zelfs ijs van kerrie Exotisch met een zoetje MARGOT M ZEELAND 11 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week. over eten en drinken in Zeeland Op een coronaproof feestje van een vrien din die een kroonjaar vierde, liep ook een 'Complimentenmeisje' rond. Die schreef voor alle aanwezigen een kaart met daarop een compliment. Voordat ze ging schrijven, hield ze het onderwerp van het compliment goed in de gaten en, heel knap, het kaartje was telkens pre cies van toepassing op diegene waarvoor ze het compliment had geschreven. Zonder dat ze een van ons ooit eerder had ontmoet of gezien. Nu doet een compliment iets met je. Het is al tijd een lovende of vleiende uitdrukking waar je toch een beetje van gaat glimmen en stralen. Het kaartje wat ze voor me schreef was inderdaad zeer vleiend; het ligt nog steeds naast mijn bed. Te horen aan de verrukte uitroepen die avond om me heen, gold dit ook voor de anderen op het feest aanwezig die een compliment ontvingen. Dat is trouwens tevens zo wanneer je een com pliment geeft, bedenk ik me nu. Daar word je zelf blij van, waarschijnlijk omdat het iets positiefs is wat totaal geen moeite of geld kost. Je ziet degene die je complimenteert meteen een paar centime ter groeien. De ochtend na het feest las ik mijn complimen tenkaartje nogmaals door en weer werkte het. Ik voelde me gezien en ik was er nog steeds een beetje van in de wolken. Heerlijk dat het zo'n po sitief effect kan hebben. Waar ik ook graag com plimenten voor krijg, is voor mijn kookkunsten. Zeker gezien het feit dat mijn Mannen nogal kri tisch zijn. Als het smaakt, dan smaakt het goed. Zo bakte ik laatst een ouderwetse gehaktbal voor bij de Zeeuwse bloemkool. Meng van 500 gr. biologisch gehakt met kruiden, een gesnipperd uitje, een ei, wat sambal en oud brood en maak 4 ballen die je rondom bakt in olijfolie met wat roomboter. Bak even eerst een uitje in de pan en kook de bloemkoolroosjes daarin mee met wat aanhangend water en nootmuskaat. Serveer met nieuwe aardappelen en jus. Dat leverde me inder daad een compliment op. Nu doet een compliment iets met je. Het is altijd een lovende of vleiende uitdrukking waar je toch een beetje van gaat glimmen en stralen ,,Het gekke is dat zeewier vaak niet zo goed smaakt. Ik maak er mayonaise mee, dat is wel erg lekker. Eerder was ik bezig met het trekken van bouillons van diverse soorten zeewier. Dat deed ik al toen ik mijn vorige res taurant nog had in Westkapelle. Die bouillon gebruikte ik bij het maken van een roux en zo raakte ik geïnspireerd tot het maken van een zeewierkroket", vertelt hij smakelijk. Vegan en glutenvrij ,,Omdat ik bij collega's in de randstad zag dat vegan en glu tenvrij eten een grote vlucht neemt, bedacht ik me dat ik deze kroket ook vegan en glutenvrij wilde gaan ontwikkelen. Dus niet met paneermeel maar met een korstje van kikkererwten en kokos. De kroket smaakt zo naar de zee met een vleugje kokos. Nu staat deze zeewierkroket niet al leen in mijn restaurant op de kaart, waar hij goed past in het plant-based menu, maar ga ik de kroket ook verkopen aan parti culieren en andere restaurants. Daar is tot nu toe veel belangstel ling voor," vervolgt hij trots. ,,Ik heb speciaal doosjes laten ontwikkelen waar ze per zes in verkocht gaan worden, en bij MEP4You in Vlissingen worden ze voor mij in grotere oplages ge maakt." ,,Weet je wat ik ook zo leuk vind? Dat mensen op deze ma nier in aanraking komen met zeewier. Dat is echt het eten van de toekomst, daar geloof ik heilig in. Het zeewier dat ik hier ge bruik zijn klappers, kombu en Japans bessenwier. Kun je voor stellen, dat groeit hier dus ge woon in zee." DE WIJNTIP vrijdag 11 september 2020 GO Cas Zwemer met zijn zeewierkroketten. foto dirkjan gjeltema Je moet er maar op komen: een zeewierkroket. Cas Zwe mer van restaurant Zeeuwse Streken uit Middelburg is al een tijdje bezig met diverse soorten zeewier. Margot Verhaagen Middelburg John van Esch bereidt een verse lading ijs. foto peter nicolai Vla, yoghurt, chocolademelk, hangop, melk en meer dan veertig verschillende soorten ijs. Het komt allemaal van de band bij Het Melkhuis in Ter hole. ,,In de coronatijd hebben we een vaste klantenkring op gebouwd." Het melkveebedrijf in de polder van Terhole is omgeven door een woud van maisvelden. Fiet sers stappen graag af voor vers ijs. Maar John en Gabri van Esch hebben meer. ,,Je kunt voor wat kleingeld rauwe melk tappen", zegt Gabri. Ook de chocolade en vanillevla, yoghurt en hangop bevallen. ,,Dit jaar zijn we met yoghurt begonnen. Die wordt gepasteuriseerd, maar toevoe gingen zitten er niet in", vertelt Gabri. John: „Onze yoghurt is ook dikker en voller van smaak. In de fabriek maken ze duizen den liters per uur, hier rijpt de yoghurt vijftien uur. De bacteriën moeten hun werk doen." Toch staat Het Melkhuis vooral bekend om het ijs. Meer dan veertig soorten worden er ge maakt. Doorgaans staat het melkveebedrijf daarmee op fes tivals als Vestrock. Het meest bijzondere ijs dat het koppel ooit bereidde? „Kerrie-ijs", zegt John. ,,Dat maakten we voor een res taurant. Basilicumijs heb ik ook al gemaakt." Als je een product vloeibaar kunt maken, kan het ijs worden. Maar sommige soorten zijn alleen voor de horeca, aldus Gabri. ,,Kerrie-ijs ligt niet in onze vitrine. Dat ga je niet uit een hoorntje eten." Toen de restaurants dicht waren, bleken meer klanten fan van hun producten. „Onze yoghurt heeft de smaak van vroeger", verklaart John. Gabri: ,,We hebben toen een vaste klantenkring opge bouwd." In de toekomst wil het koppel ook boter en karnemelk gaan verkopen. „Maar", zegt Gabri, ,,alles stap voor stap." Kerrie-ijs, dat is nogal een uitda ging voor een sommelier. Het ijs is zoet, de kerrie aromatisch en krui dig. Welke wijn kan die spagaat aan? Dat moet haast wel iets exotisch met een zoetje zijn, maar ook weer niet te zoet zoals een muskaatwijn uit Spanje of de Languedoc. Met een slag om de arm durven we het avontuur wel aan met een half droge Gewürztraminer uit de Elzas. Bijvoorbeeld die van Jean-Rémy Haeffelin. Impressies van honing, lychees en wit fruit omarmen het ijs en de flo rale tonen (rozen) en kruidigheid (koriander) sluiten aan bij de kerrie. Behoorlijk zoet nog met een olie achtig mondgevoel. Makkelijke drin ker. Alsace -J Ean-Rémt HAEFFEN GEWÜRZTRAMINER Iftïül,750 ml

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39