WIM HOFMAN Eikels 9 Tractordealer Vervaet overgenomen door Kraakman uit Middenbeemster Door de droogte en de harde wind lijkt het hier en daar al herfst. Veel dor blad is van de bo men gewaaid en onder ei kenbomen liggen al veel ei kels, soms met napje en al. Ik herinner me nog een tijd dat we met een stel jon gens eikels gingen rapen. Je kon er geld mee verdienen voor de voetbalclub. Eigen lijk waren er twee manieren om geld te verdienen: het verzamelen van oud papier en het rapen van eikels. Zo wel het oud papier als de ei kels moesten in een houten schuurtje, dat we de JAPI- keet noemden. JAPI stond voor: Jongens, Allemaal Pa pier Inzamelen. Eikels wa ren bijzaak en het rapen er van was enkel maar in sep tember actueel. De eikels werden ver kocht aan de boeren die var kens hadden. Varkens aten blijkbaar graag eikels. Ik W/.HOWsN probeerde ook wel eens een eikeltje te eten, maar ze had den een erg bittere smaak. Grosso modo waren er in mijn ogen twee soorten ei kels: van de Hollandse en de Amerikaanse eik. Onder de laatste eik lagen dikkere ei kels De boom had ook gro- tere bladeren, die naarmate de herfst vorderde, donker rood werden. Bij het eikels rapen zat je op je hurken of je kroop rond. De eikels deed je in een emmer of doos en je maakte geen verschil tussen de eikels van de Ameri kaanse of de Hollandse eik. De varkens maakte het ook niets uit, zo vertelde men mij. Ze smaakten even bit ter. Het was eigenlijk wel een leuke bezigheid, vooral als het weer goed was en de herfstzon scheen. Met twee handen grabbelde je de ei kels bij elkaar, je gooide ze in je emmer en zo bewoog je je voort. Ik herinner me een keer dat aan het eikels rapen abrupt een eind kwam: er was opeens een flits en een schok: ik was al voortkrui pend met mijn hoofd tegen een schrikdraad gekomen. De schok heeft er natuurlijk wel aan bijgedragen dat ik het eikels rapen van toen nooit vergeten ben. Dany Dieleman, al directeur van de John Deere-filialen van Vervaet en sinds kort commercieel directeur van alle Kraakman-vestigingen in Zuidwest-Nederland, trekt een mooie vergelijking. „Vroeger had je in Biervliet verschillende bakkers. Nu is er nog één die wordt bevoor raad door een centrale bakkerij. De producten zijn er niet minder om." Maatschappelijke ontwikkelin gen staan niet stil, wil Dieleman er maar mee zeggen, dus ook niet in de wereld van de tractordealers. Ro bin en Edwin Vervaet, aandeelhou ders van het familiebedrijfVervaet, zijn eveneens aangeschoven. Om een mogelijk misverstand te voor komen: zij zijn ook de eigenaren van de fabriek in Biervliet waar de modernste bietenrooiers en hydro trikes voor het uitrijden van mest worden ontwikkeld en geprodu ceerd. Die draait gewoon vrolijk zelfstandig door. Hetzelfde personeel Met de John Deere-vestigingen van Vervaet is het eigenlijk niet veel an- ders. Vervaet werkte onder de naam Agrimachines in zuidwest Nederland samen met mede-dealer Stehouwer, gevestigd in Maasdam op de Hoeksche Waard en in Nieuwe Tonge op Goeree-Over- flakkee. Alle onderhoud- en ver kooppunten van Vervaet en Ste- houwer blijven met, zegt Diele- man, 'hetzelfde vertrouwde perso neel'. Eten of gegeten worden, dat speelt al lang in de bedrijfstak. Ed win en Robin herinneren zich nog dat er vijf John Deere-dealers wa ren in Zeeuws-Vlaanderen, tot Ver- vaet als enige overbleef. Vervaet stak ook de Westerschelde over, met de overname in 2010 van Van Weele in Wolphaartsdijk en de opening in 2011 van een filiaal in Steenbergen. Zelf verder groeien doelbewust op aangestuurd met een al in 2006 geformuleerde be- drijfsstrategie: 'the dealer of tomor row'. Het is voor een producent veel handiger zaken te doen met enkele dealers. ,,En daar komt bij", geeft Diele- man aan, ,,dat de techniek voort schrijdt. Tractoren zijn rijdende computers geworden. Dat vergt veel kennis. We zitten bovendien niet in een groeimarkt. Het aantal landbouwbedrijven daalt. Dat zien we in de verkoopcijfers terug. Je zat er niet in. Robin: ,,De andere dealers zijn al zoveel groter, dat was geen optie. Nu zijn er in heel Ne derland nog drie." Dealer van de toekomst Het van oorsprong Amerikaanse John Deere, dat voor Europa tracto ren bouwt in Mannheim en tevens maai- en graandorsers, hakselaars en grasmaaiers maakt, heeft daar Het is een logische stap en we hebben vertrouwen in Kraakman moet om klanten goed te kunnen bedienen wel voldoende massa overhouden." De overname door Kraakman was al met al onontkoombaar. Ruim een jaar is erover gesproken, waarmee voldoende tijd is geno men om aan het idee te wennen, zeggen Robin en Edwin. ,,Het is een logische stap en we hebben ver trouwen in Kraakman. Het is ten slotte ook een familiebedrijf, van de familie Kat, die sterk is in de land bouwsector en actiefis in de super marktwereld met Dekamarkt en Dirk van den Broek." vrijdag 11 september 2020 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Zelf verder groeien zat er niet in Ook in de wereld van de tractor dealers slaat de schaalvergro ting toe. John Deere-dealer Ver vaet met vestigingen in Biervliet, Wolphaartsdijk en Steenbergen is overgenomen door Kraakman uit Middenbeemster. ,,We moe ten met de tijd mee." Harmen van der Werf Biervliet jOHWDÊÊSe Vervaet - Dany Dieleman (midden) van Kraakman met vroegere eigenaren Edwin (links) en Robin Vervaet, bij het filiaal in Biervliet. foto peter nicolai - Robin en Edwin Vervaet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37