Discussie Zanddijk lijkt van toverbal veranderd in zuurtje Ook Zeeuwse stikstofruimte straks te koop Analyse 4 LOSKADE BOULEVARD VAN SCHOONHEID EN TROOST De Loskade in Middelburg is omgetoverd tot een Boulevard van Schoonheid en Troost. Er zijn gisteren 25 nieuwe verkeersborden geplaatst. Niet met pijlen of verboden, maar met werken van Zeeuwse kunstenaars. A Van een afstandje bekeken heeft de discussie over de aanpak van de Zanddijk tussen de A58 en Yerseke een bizar verloop. Twee jaar geleden presen teerde de provincie vier mogelijk heden: de poldertracés rood en groen - nieuwe wegen waarbij de A58 ook een nieuwe afslag zou krijgen - en bruin en roze/zwart - beide grotendeels gebaseerd op een verbetering van de huidige route. De voorkeur ging uit naar groen (het minst dure poldertracé) of bruin. Nu de besluitvorming na dert, gaat het debat alleen nog over rood en roze/zwart. Zere been Aangezien het Rijk niet wilde bijdragen aan een poldertracé, koos de provincie vorig jaar voor bruin. Maar dat zagen de bewo ners van het buurtschap Kaasgat niet zitten, omdat er dan een nieuw stuk weg langs hun huizen zou komen. De weerstand was zo groot, dat provincie en gemeente toegaven. Ze vielen terug op een verbe terde versie van roze/zwart: de verbreding van de huidige Zand dijk en Molendijk, en een grotere rotonde direct na de afslag Yerseke op de A58. Dat was tegen het zere been van met name de onderne mers in Reimerswaal, die altijd een poldertracé wilden, het liefst rood. Toeters en bellen Het provinciebestuur lijkt zorg vuldig alle mogelijkheden te heb ben verkend en gaandeweg is de ene na de andere variant wegge streept, omdat-ie te duur is of geen draagvlak heeft. Een meer derheid van de Staten lijkt daar begrip voor te hebben en acht roze/zwart, eventueel met nog wat extra toeters en bellen, onver mijdelijk. Forum voor Democratie niet. De partij heeft zich in het dossier vastgebeten en stelde deze week weer een reeks kritische vragen. Je kunt wel op een toverbal zuigen tot er één kleur overblijft, maar niet als de inwoners van Yerseke daar een zure smaak van in de mond krijgen, redeneren Statenle den Martin Bos en Fred Walra- vens. Ze willen niet nu één tracé kie zen en dat verder uitwerken, een werkwijze die in bestuurlijk Ne derland heel gebruikelijk is, maar ook beide poldertracés dooront wikkelen en dan pas kiezen. On der aan de streep zouden die wel eens goedkoper kunnen blijken, denken ze. Of misschien is er in de tussentijd wel geld voor te vinden, bij de ondernemers in Reimers- waal of in het Wopke-Wiebes- fonds. Halsstarrig Forum houdt halsstarrig vast aan een eerder afgeschoten tracé dat in hun ogen zelfs nooit serieus is ge nomen. Je kunt de partij dat moei lijk kwalijk nemen. Ook de pro vincie is terug gekomen op een eerder opzij gelegde variant, zij het dat die nu is opgekalefaterd. Als een opzichter loopt de Middelburgse kunstenaar Ramon de Nennie langs het Kanaal door Walche ren. ,,Hop, hop", maant hij. ,,De volgende staat al te wachten." Zijn collega's Hans Bommeljé en Cor de Lange hebben net een kunstwerk van Leni van den Berge aan een lantaarnpaal ge schroefd. Het is een afbeelding op een verkeersbord van 45 bij 30 centimeter. Ze hebben nog 24 lantaarnpalen te gaan. De Nennie is een onvermoei bare pleitbezorger van de Zeeuwse kunst. Jarenlang gaf hij decreet uit, een tijdschrift en kunstwerk ineen. Na vijftien af leveringen was de rek eruit, maar toen hij twee jaar geleden een groepstentoonstelling organi seerde in en rond zijn toenmalige atelier aan de Herengracht in Middelburg, ontstond het idee om er toch nog een te maken. De gemeente verleende een subsidie, maar het plan verdween vorig jaar in de ijskast omdat ineens tal Kunstwerken willen naar buiten, gezien worden van kunstbroeders rondom De Nennie overleden. Dan maar in 2020, dacht hij. Dat jaar pakte zo mogelijk nog gekker uit. De coronacrisis maakte het kunstenaars vrijwel onmogelijk om te exposeren. ,,We zijn in een bizarre wereld terecht gekomen, waarin we elkaar maar tot 1,5 me ter mogen benaderen en kunst opgesloten ligt in musea en ate liers en alleen nog maar virtueel bekeken kan worden", stelt De Nennie. ,,Maar kunstwerken wil len naar buiten, gezien worden. Een lantaarnpaal is een prachtig podium." Catalogus Dus is het nieuwe decreet - naar analogie van het nieuwe normaal - een catalogus geworden bij ex posities die op straat zijn te zien. De Nennie omschrijft het als 'ge woon zichtbaar maken wat de (beeldende) kunstenaars in Zee land creëren. Niets meer en niets minder. Eigenlijk het oorspron kelijke idee achter decreet-tijd schrift in den beginne, maar nu dan in zijn puurste vorm: alleen het beeld, waarbij je iedere keer als je een bladzij omslaat in een andere wereld belandt'. Buitenproject De Nennie heeft Zeeuwse kun stenaars dezelfde vraag gesteld als Wim Kayser twintig jaar geleden in zijn beroemde televisiepro gramma Van de Schoonheid en de Troost: Wat maakt het leven de moeite waard? Behalve op papier zijn hun antwoorden ook te zien in Zeeuwse straten. Te beginnen in Middelburg, maar er zijn plan nen voor Vlissingen, Terneuzen, Zierikzee en Domburg. ,,Van- wege corona wilde ik een buiten project. Ik dacht als eerste aan verkeersborden in het centrum, maar dat vond de gemeente Mid delburg erg verwarrend. Ik was ook in gesprek met Vlissingen. 'Daar moet het op de Boulevard', zei Hans Bommeljé. Zo kwam ik In vaktermen heet dit 'extern salde ren'. In Limburg kan het al een jaar. Zeeland en Noord-Brabant gaan het per half september doen. An dere provincies volgen weldra. Wie zijn bedrijf wil vergroten, een weg aanleggen of woningen wil bouwen en daarmee voor stik stofneerslag zorgt, heeft een na tuurvergunning nodig. Die wordt alleen afgegeven als de totale stik stofbelasting van de natuur gelijk blijft of daalt. In het voorjaar leidde dat tot problemen in Zeeland. Zo ging onder meer de Kop van Schou wen op slot voor nieuwe woning bouwprojecten omdat de bouw daarvan de natuur te veel zouden belasten. De stikstofneerslag is daar al te hoog, waardoor de natuur ver armt. Door de maximumsnelheid op de A58 te verlagen konden stil liggende bouwprojecten worden hervat. De stikstofwinst die dat op levert, mag namelijk overal in Zee land worden gebruikt. Door extern salderen van stik stofuitstoot kunnen nu meer be- Als het uit de hand loopt, wordt de regeling stopgezet drijven uitbreiden. Er zijn enkele ondernemers, ook agrarische, die op deze manier hun bedrijf vooruit willen helpen, meldt de provincie. Een ondernemer mag maar 70 pro cent van de overgenomen stikstof- ruimte gebruiken. De rest moet ten goede komen aan de natuur. Landbouworganisatie ZLTO re ageert kritisch. Ze snapt dat de pro vincie bedrijven ruimte wil geven zich te ontwikkelen. Ook voor landbouwbedrijven is dat belang rijk. Tegelijkertijd moet de provin cie kien zijn op misstanden, zegt de ZLTO. Voorkomen moet worden dat kapitaalkrachtige bedrijven en overheden van buiten Zeeland hier veehouderijen opkopen om in hun eigen gebied projecten te realiseren. Zeeland telt al weinig veeteelt. De bedrijven die er zijn, zijn hard no dig om duurzame kringloopland- bouw mogelijk te maken. De pro vincie zegt daar scherp op toe te zien. Gedeputeerde Anita Pijpelink: ,,Als het uit de hand loopt, wordt de regeling stopgezet. Ik vertrouw er op dat dat niet gaat gebeuren, want in Zeeland voeren we dit met alle sectoren in nauw overleg uit." Zeeland deed daar eind mei een nare ervaring mee op. Er ontstond een stikstofrel toen de provincie Noord-Brabant zonder ruggespraak met en tot woede van Zeeland een boerderij in Kerkwerve kocht. Noord-Brabant hamsterde overal in Nederland stikstofruimte. Die stik stofrechten wil de buurprovincie gebruiken om een bedrijventerrein in Moerdijk aan te leggen. Noord Brabant maakte excuses voor het kapen van stikstofrechten. Zeeland voerde met de buurprovincie 'ste vige, maar goede gesprekken' over de spelregels. Pijpelink voorziet dan ook geen nieuwe incidenten. vrijdag 11 september 2020 'Een lantaarnpaal is een prachtig podium' Het debat over de Zanddijk lijkt wel een toverbal, zo vaak is het voorkeurstracé van kleur veranderd. Voor Forum voor Democratie is het hui dige voorstel eerder een bek kentrekker. Ernst Jan Rozendaal Yerseke Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Ramon de Nennie, kunstenaar De provincie verandert per 15 september de stikstofregels, zo dat er meer ruimte is voor uit breidingen van bedrijven. Het wordt mogelijk stikstofruimte el ders te kopen of zelfs te leasen. Bijvoorbeeld door leegstaande veestallen op te kopen waar stikstofrechten op rusten, of de rechten tijdelijk over te dragen. Frank Balkenende Middelburg - Anita Pijpelink, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32