Er komen nog meer fouten 15.000euro nodig voor beeld Hans Lipperhey Veel belangstelling voor tien tiny houses in Goes Stemmig ff 2 Niet aan de lopende band pinten tappen, geen carnavals menu's uitser- veren, geen goedmakertje voor de slappere wintermaanden in Hulst. GEEN CARNAVAL REACTIES A Commentaar De aanpak van corona loopt hier en daar een beetje uit de hand. Het lukt niet Nederlanders massaal te testen. En het begin van het schoolseizoen is rommelig. Zijn dit onvermijdelijke uitwassen van de crisis of kan het beter? De laboratoria kunnen het niet aan. De teststraten zetten mensen in de wachtrij omdat het geen zin heeft monsters af te nemen die pas dagen later worden bekeken. Het gevolg is frus tratie. Want de oproep van de regering is juist testen-testen- testen. Nu dat praktisch onmogelijk blijkt, ligt het voor de hand voorlopig een selectie toe te passen. Dus voorrang voor cruci ale beroepen. Ook de opstart van de scholen gaat niet goed. Ouders hou den hun kinderen thuis uit angst voor besmetting. Of scholen weren leerlingen bij het eerste kuchje. Schooldirecties sturen hele klassen naar huis. Allemaal goed bedoeld maar niet altijd terecht. Het blijkt steeds opnieuw lastig de juiste keuzes te maken. Je kunt 'beslisbomen' tekenen, maar lang niet iedereen kan die rationeel toepassen. Het zal dus nog wel even blijven piepen en kraken. Nog meer frustratie. Veel Nederlanders raken wat geïrriteerd door de missers en de onverwachte complicaties. Dat is niet erg. Als het hen maar niet verhindert hun verstand te gebruiken. Het aantal besmet tingen loopt op. Binnenkort zijn er wellicht extra maatregelen nodig. Je kunt erop wachten dat daarbij opnieuw fouten wor den gemaakt. Het is geen reden om corona dan maar wat min der serieus te nemen. Missers in coronabeleid en onverwachte complicaties zijn onvermijdelijk Het bestuur van de stichting Volks sterrenwacht Philippus Lansbergen is al geruime tijd bezig om de Zeeuwse uitvinder van de tele scoop met een manshoog beeld te eren. Dat moet komen te staan in de kruidentuin van de Abdij in Mid delburg. De provincie heeft al ingestemd met die locatie. Het is de bedoeling dat één van de bankjes in de tuin wordt vervangen door het beeld. Voor de kruidentuin is gekozen omdat het een beschutte plek is, ALMANAK Die Vlissingse voortuin werd ge renoveerd. Wat de buxus-staket- sels van na de rupsenplaag aan nieuwe blaadjes hadden, was deze zomer geroosterd door de zon. De boel werd gerooid en na een bezoekje aan de lokale steen - en splithandel was het de buurt duidelijk dat de voortuin geen waar veel toeristen komen. Boven dien heeft Lipperhey (ca. 1570-1619) er vlakbij gewoond. In het Abdij complex was in zijn tijd ook een sterrenkundig observatorium. De kunstenaar die het beeld gaat maken is Joop van Nugteren uit Burgh-Haamstede. Het ontwerp laat een zittende Lipperhey zien, die zo wordt geplaatst dat hij zijn telescoop op de Lange Jan richt. Zeeuwse uitvinder van de telescoop met een manshoog beeld eren Meer informatie staat op gofundme.com/f/een-standbeeld- voor-hans-lipperhey. groene oase zou worden. Op een vlak van wit natuursteen ver scheen een rechthoek van zwarte steen met een uitsparing voor een heester. De heer des huizes stond het geheel tevreden te bewonderen, toen het buur jongetje langsfietste. Die vroeg: ,,Wie heb je daar begraven?" Revant zoekt oud-patiënten KRO zendt uit vanuit basiliek De KRO komt voor het derde jaar op rij naar de Basiliek van Hulst voor de rechtstreekse uitzending van de eucharistieviering. Zondag wordt de viering om 10.00 uur recht streeks uitgezonden op NPO2. Wekelijks stem men 100.000 kijkers af op deze uitzendingen. Voorganger is Wiel Wiertz, pastoor van Zeeuws-Vlaanderen. Voorafgaand aan de vie ring wordt om 09.45 uur het geloofsgesprek met hem uitgezonden, met presentator Leo Feijen. De viering wordt muzi kaal opgeluisterd. Bij de horeca in de gemeente Hulst is het nieuws dat carnaval is afge last, en er ook geen alternatieve ac tiviteiten gehouden mogen wor den, hard aangekomen. De ge meente is duidelijk: „Carnaval kun je niet een beetje vieren. Dus geen carnaval en ook geen alternatieve uitspattingen." De horeca, die het in die tijd zeker moet hebben van carnaval, reageert verslagen. Vooral dat er geen overleg is geweest, doet zeer. ,,We hebben alternatieven ge geven die wél veilig zouden kun nen, maar de gemeente wil niet." Grote Markt Eduard van de Wiele van café 't An ker in Hulst had het een mooi alter natief gevonden voor de toch al zo getroffen horeca: carnaval in de open lucht vieren, op de Grote Markt. ,,We hebben het voorge steld, maar Hulst wilde er niks van weten. Misschien komt er dit jaar al een vaccin, dan zou het toch kun nen?" Larissa In de Wei van het Hulster café Boozz vindt het ook triest dat er helemaal niks mag. ,,Mijn baas weet overal een feestje van te maken, dus we hadden heus wel iets passends kunnen beden ken." Van de Wiele vindt dat de ge meente ver vooruit regeert. ,,Ik zou hun glazen bol wel willen hebben." Voor de horeca is het afgelasten van carnaval een ramp. ,,Weg goedma- kertje van de wintermaanden." Zijn collega Marc van Calster van café 't Karrewiel in Vogelwaarde is het roerend met hem eens. ,,Ver- schrikkelijk, een zware aderlating. Aan de Tiendendreef in Goes ko men ongeveer tien tiny houses. De gemeente wil meewerken aan de komst van deze minihuisjes. De locatie - naast basisschool Auris De Kring - is al wat langer in beeld. De afgelopen tijd is volgens wethouder Joost de Goffau geble ken dat er echt geïnteresseerden zijn om een kavel van de gemeente af te nemen om een tiny house op te bouwen. Deze mensen hebben samen een initiatiefgroep gevormd. ,,De komende periode gaan we met deze groep het plan verder vormgeven'', zegt de wethouder. ,,Dan bekijken we onder meer hoe we de kavels precies gaan indelen en hoe de huisjes er mogen uit zien.'' Duidelijk is al dat de mini- huisjes een maximaal woonopper- vlak van 50 vierkante meter mogen hebben. Procedure De Goffau verwacht dat de schop voor het eerste huisje op z'n vroegst in de tweede helft van volgend jaar de grond ingaat. Er moet onder meer nog een procedure worden gevolgd om het bestemmingsplan te veranderen. De verwachting is dat er ruimte is voor tien tot twaalf minihuisjes. Aan de Tiendendreef legt de ge meente binnenkort ook al een tiny forest aan, een minibos. vrijdag 11 september 2020 II De sterrenwacht in Middelburg moet 15.000 euro bij elkaar zien te krijgen om een standbeeld voor Hans Lipperhey te laten maken. Er is een digitale inza melingsactie in gang gezet. Rolf Bosboom Middelburg Tip? redactie@pzc.nl GOES Revalidatiekliniek Revant met vestigingen in Goes, Terneuzen en Vlissingen zoekt mensen die het af gelopen jaar een behan deling hebben afgerond en die graag willen mee werken aan een onder zoek naar toekomstige zorg. Ook patiënten die bijna klaar zijn, kunnen meedoen. Revant kijkt naar mogelijkheden om revalidatie op afstand mogelijk te maken. Beeldbellen is al ingebur gerd en er is ook een app beschikbaar voor consult op afstand. Deelnemers aan het onderzoek krij gen in totaal vier vragen lijsten, de laatste in 2021. HULST IJZENDIJKE Lezing over vestingbouw Professor Piet Lom- baerde geeft vandaag een lezing over de Ne derlandse en Spaanse vestingbouw. Dat doet hij in het jeugdhuis van IJzendijke, op uitnodi ging van museum Het Bolwerk. Lombaerde vertelt alles over de ves tingwerken in Sluis, IJ- zendijke en Damme die tijdens de Tachtigjarige Oorlog zijn opgetrok ken. De lezing begint om 19.30 uur, toegang kost 8 euro. Lombaerde is ook schrijver van het boek Bastions zonder gren zen dat verhaalt over het militair erfgoed. Weer klap Sheila van Doorsselaer Hulst Esther Picavet ('t Raedthuys), Eduard van de Wiele ('t Anker) en Dominique van de Voort (Boozz) zijn niet blij dat carnaval niet doorgaat. foto's peter nicolai Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30