Lachwekkend 0) MEDIA CULTUUR 25 ANGELA KIJKT TV Eigenlijk is het mijn eer te na om hier een letter te spenderen aan Dit vindt Nederland van SBS 6. Ie dereen ziet binnen een minuut dat het format aan alle kanten rammelt. Geloof me, nog een paar weken stuiptrekken en dan krijgt ook dit een plekje op het Talpa-kerkhof tussen 6Inside, Sportj en NSE. John de Mol en journalistiek zijn nu eenmaal geen gelukkige combinatie. Hij maakt keer op keer dezelfde denkfouten. Niemand zet de tv aan voor de volstrekt oninteressante én fei- tenvrije mening van vier al even oninte ressante 'BN'ers'. Als kijkers er al in geïnteresseerd zijn dat actrice Carly Wijs vindt dat Rutte er niks van bakt of een Limburgse zanger ook een mening heeft over de Haagse politiek - ik zeg als - dan kijken ze wel op Twitter. Je kunt hooghartig blijven denken dat je pu bliek te dom is om te poepen, maar zelf de meest ongeletterde SBS-kijker proest het uit als een verslaggever van Het Pa rool doodserieus oppert dat koning Wil- lem-Alexander zich eens uit moet spre ken voor of tegen mondkapjes. Het programma wordt gepresenteerd door de advocaat die zich behendig in de kijker speelde met de racismespecial van Vl. Pittig wijffie, dat levert span nende tv op. Zo denkt John. En hoor ik daar iemand 'Divibokaal' roepen? Ze is ongetwijfeld een kei in haar vak, maar van presenteren heeft ze weinig kaas gegeten. Haar grootste handicap is dat ze met zo'n woeste blik in de camera kijkt, alsof ze Johan Derksen weer over tafel trekt, dat je als kijker spontaan de rillingen over je rug voelt lopen. Want woensdagavond was het heel even dolkomisch. Het toonde namelijk weer eens haarfijn aan hoe groot de kloof is tussen de media en de gewone man. Zelfs bij een zender die het van die gewone man moet hebben. Er was een stelling over de vijfhonderd weeskinde ren op Lesbos die Nederland niet wil opnemen. Drie van de vier panelleden aan de desk gingen vol op het politiek correcte orgel hoe onmenselijk dat is. Wierd Duk van De Telegraaf fungeerde als het bekende schaamlapje van de re dactie: hij liet als enige een tegengeluid horen. Maar het werd pas echt gênant toen Mart Grol, een soort Leontine Ruiters maar dan zonder de bordjes, de uitslag gaf van een gekwalificeerde steekproef onder het Nederlandse volk. Dat hoort namelijk ook bij het format. Daaruit bleek dat 52 procent het eens is met het kabinet. Daar waren onze BN'ers even stil van, zeg. Daar snapten ze helemaal niks van. Het moet voor deze panelleden een enorme opluchting zijn dat dit pro gramma al lang ter ziele is bij de vol gende Tweede Kamerverkiezingen. Net als voor de kijker. BZV-koppel voor altaar De Leeuw verlaat RTL 'GIJP EN DERKSEN HEBBEN NU DE MACHT OVER GENEE' erst nog even terug naar Hotel Van der Valk in Zwolle, an derhalve maand ge leden. Met bedrukte gezichten dalen Wilfred Genee, René van der Gijp en Johan Derksen de trap af. Een laatste verzoeningsge- sprek is op niets uitgelopen. Genee wil verder, 'Gijp' twijfelt, maar Derksen is er klaar mee. Het bestaan van Veronica Inside (Vl) hangt aan een zijden draad. De drie liggen overhoop na de 'racisme- uitzending'op 22 juni. Daartoe wordt besloten omdat de heren bedolven worden onder kritiek na een ver keerd gevallen Zwarte Piet-grap van Johan Derksen over rapper Akwasi. Oud-voetballer Dries Boussatta en advocaat Natacha Harlequin schui ven aan voor een debat. Het pro gramma trekt een recordaantal kij kers (1,7 miljoen), maar achter de schermen gaat het helemaal mis. Derksen is na de uitzending furi eus over de manier waarop Genee hem aanpakt. 'Gijp' kiest de kant van Derksen en het grootste conflict in de geschiedenis van het voetbal praatprogramma is geboren. Toch zitten ze vanavond 'gewoon' weer met z'n drieën aan tafel. Dank zij grote baas John de Mol, die een dag na Zwolle in actie komt. De me- diatycoon mailt en belt met Derksen om hem aan zijn contract (voor twee jaar) te houden. ,,Een breuk zou ver gaande consequenties hebben'', stelt De Mol. Derksen: ,,Daarmee be doelde hij dat ik een claim aan mijn broek zou krijgen.'' Derksen wil niet als geldwolf gezien worden, en schenkt de helft van zijn jaarsalaris aan goede doelen, zo'n drie ton. Of de kwestie vanavond nog wordt aan gehaald, is de vraag. Interessant wordt het sowieso. Zijn ze nog ge loofwaardig? Is de magie niet ver dwenen? Zijn veel kijkers afgehaakt? Politicus KLAAS DIJKHOFF in elk ge val niet. ,,Ik ga niet minder kijken dan eerst Ik heb be hoefte aan kroegpraat, gezever over de nieuwe bondscoach en wat de heren vinden van de nieuwe linksback van PSV'', aldus de VVD- voorman die gelooft dat de chemie intact is gebleven. ,,Je kunt de heren veel ver wijten, maar niet dat ze zichzelf al te serieus nemen. Gelukkig maar. We zijn een zomer, een bruiloft, uren bluesmuziek luisteren en een paar haarverfbeurten verder. Ik neem aan dat het wel gezakt is.'' Cabaretier martijn koning ('Ik ga zeker kijken') twijfelt. ,,Ik denk wel dat er iets veranderd is. René van der Gijp en Johan Derksen zullen zich anders gaan gedra gen naar Wilfred Ge- nee toe. Het zal zakelij ker zijn. Of op een an dere manier grappig. Ze hebben meer macht over Wilfred. Diens positie is veran derd. Ze hebben nu een grotere stok om mee te slaan, dan alleen zijn haar en dat hij een gluiperd is. Ze hebben ook het gegeven dat hij - als het er echt op aankomt - iedereen laat val len en voor zichzelf gaat.'' HUGO BORST, schrijver en radiopre sentator, is blij dat het programma doorgaat: „VI is mijn guilty pleasure. Er zijn maar weinig mensen om wie ik meer moet lachen dan om Johan Derksen. En ik hou van de originele voetbalvi sie van René van der Gijp. In mijn boek over Louis van Gaal voorspelde ik in 2014 al dat VI zichzelf uiteindelijk met een grote knal zou opblazen. Dat was een passend einde geweest. Wat mij verbaasde, was de rol van Wilfred Genee. Ik weet dat hij enorm op het geld is - daarmee is niets mis - maar hij schrok wel heel erg toen hij zijn nering in gevaar zag komen. ik vond dat hij Gijp en Derksen verloo chende in die thema-uitzending over racisme. Jarenlang gaf hij be wust de laffe voorzetjes op Derksen en toen het escaleerde, plaatste hij ineens kanttekeningen. Dus ik snapte hun woede wel. Die rel vond ik verder hilarisch. Het heeft toch ook niets om het lijf?'' ,,Ik hoop wel dat ze dezelfde vibe houden'', stelt televisiemaker, co lumnist en vaste kijker ÖZCAN AKYOL. „Eerlijk gezegd had ik ge dacht dat het echt afgelopen was. Maar ze zitten er toch weer. Van Johan Derk- sen had ik dat niet ver wacht. Het zou voor de poen zijn. Hij zou geen ruggengraat hebben. Nou, de slavernij is al een tijdje afgeschaft. Als je echt wil stoppen, dan ga je een rechtszaak aan. Goed, dan verlies je, maar ben je toch een man van principes. Nu ben je een man van het geld en angst. Als advo caat van de duivel zou je kunnen zeggen: je bent toch tegen autoriteit? Dan moet je je kont tegen de krib gooien. In die zin heeft hij geen beste beurt gemaakt. Volgens mij voelen veel kijkers dat ook, maar ik denk niet dat het veel invloed heeft op de kijkcijfers.'' Koning vond 'de grapjes van Derk- sen sleets worden'. Flauw. Zo'n ho mograpje, 'Nou, als je maar niet ach ter hem gaat staan'. Kom op zeg, dat kan origineler. Hij weet donders goed wat zijn kracht is. Hij doet het erom'', aldus Koning, die nooit ge loofde dat Derksen écht wilde stop pen. ,,Nee joh, dit programma is zijn viagra. Deze aandacht, dat vindt hij veel te mooi. Dat merk je aan alles.'' Borst: ,,Er komt vast weer een clash. Misschien gaat het wel tot in het oneindige zo door, sterven ze aan die tafel. Ik was in 1999 eindredac teur van de vroegste versie van de show, Sport aan tafel, die Derksen voor het eerst een talkshowplek bood. Hij bleek goed in dat werk. Derksen is een character. Voor mij de voorwaarde voor goede televisie.'' Hadden ze moeten stoppen? Wel nee, stelt Dijkhoff. ,,Als je iedere keer als het op je werk knalt er meteen de brui aan geeft, dan was het Binnen hof al lang leeg en verlaten geweest.'' Met medewerking van Stefan Raatgever vrijdag 11 september 2020 Maar er is een reden dat ik vandaag toch over Dit vindt Nederland begin. TELEVISIE Michelle van As- seldonk, beter bekend als boe rin Michelle van Boer zoekt Vrouw uit 2018, gaat trouwen. Maarten Bos, de man die zij destijds koos, heeft haar vo rige week tij dens hun vakan tie ten huwelijk gevraagd. TELEVISIE Paul de Leeuw en RTL gaan uit elkaar. Op initia tief van de tele visiemaker wordt zijn con tract aan staande maan dag ontbonden. De Leeuw wil minder verplich tingen en zegt blij te zijn dat RTL hem de ruimte gunt. 3 ■u VI begint vanavond weer, Johan Derksen laat weten zich niet in te houden en alles te blijven zeggen: ,,We hebben geen contact meer gehad, maar een apart gesprek is niet nodig. We gaan gewoon weer zitten." FOTO'S ANP, PIM RAS, GUUS SCHOONEWILLE, DANIEL COHEN VI 'gewoon' terug Ze zijn vanavond terug na hun erg ste rel ooit: Genee, Van der Gijp en Derksen voor een nieuw seizoen Veronica Inside. De grote vraag: zal het aan tafel nog hetzelfde zijn? Bekende kijkers Hugo Borst, Martijn Koning, Klaas Dijkhoff en Özcan Akyol spreken zich uit. Dennis Jansen VI, vanaf vandaag elke vrijdag en maandag om 20.30 uur bij Veronica.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25