2020 EUWS 11 VERENIGDE STATEN PRESIDENTSVERKIEZINGEN Het is nog 53 dagentotde Amerikaanse verkiezingen. Meestal weten we een dag later wie er heeft gewonnen. Dit jaar kan dat wel eens anders zijn. Onderzoekers zeggen: ,,Het wordt een politieke en juridische chaos.'' e willen geen paniek zaaien, benadrukken de onderzoekers voor de zekerheid. Ze wil len alleen maar zorgen dat iedereen goed is voorbereid voor wat er kan gebeuren als de presidentsverkiezingen achter de rug zijn. Maar van de uitkomsten van het Transition Integrity Pro ject (TIP) zullen heel veel mensen op zijn minst een beetje zenuw achtig worden. Het TIP werd eind vorig jaar op gericht uit bezorgdheid over een goede afloop van de Amerikaanse stembusstrijd. De groep bestaat uit meer dan honderd hoge over heidsfunctionarissen (uit deze en eerdere regeerperiodes), campag neleiders, wetenschappers, jour nalisten en opiniepeilers. En het zijn niet alleen Democraten, zoals je misschien zou verwachten, maar ook Republikeinen. De reden waarom ze bij elkaar zijn gekomen, zijn uitlatingen van Donald Trump die hij maar blijft herhalen. Hij zei het vier jaar gele den al, in een debat met Hillary Clinton, zijn tegenstander van toen: „Natuurlijk ga ik de uitslag respecteren. Tenminste, als ik de verkiezingen win." Dat de president deze houding niet heeft laten varen, bleek onder meer in juli, toen hij tijdens een interview niet wilde zeggen of hij de komende uitslag ook wilde res pecteren. Vorige maand was hij stelliger: ,,De enige manier waarop ze deze verkiezingen van ons kun nen afnemen, is door te fraude ren." Het TIP had toen net een reeks war games afgerond (realistische nabootsingen van iets wat zou kunnen gebeuren), waarvan de re sultaten door de recente uitspra- Nog 53 dagen 50% I ken van Trump alleen maar werd bevestigd. Deelnemers, onder wie dus zowel Democraten als Repu blikeinen, moesten aan de slag met vier verschillende scenario's. Wat zou er kunnen gebeuren na 1, een grote zege van Joe Biden; 2, een kleine zege van Joe Biden; 3, een kleine zege van Donald Trump en 4, een onzekere uit komst vanwege partijen die naar de rechter stappen omdat ze het niet eens zijn met de uitslag. Alarmerend De uitkomst? „Alarmerend", aldus de onderzoekers. ,,Voor alle vier de scenario's. Wij verwachten dat de verkiezingen van november zeer waarschijnlijk zullen worden ge kenmerkt door juridische en poli tieke chaos zoals de VS die nog heeft gezien. We verwachten ook dat president Trump voor hem ne gatieve resultaten met zowel le gale als niet-legale middelen zal aanvechten, in een poging om aan de macht te blijven.'' Het TIP waarschuwt verder on der meer dat er geen waarde meer moet worden gehecht aan de tra ditionele verkiezingsavond. De uitslagen die dan worden gepre senteerd, zijn niet meer accuraat en kunnen daardoor zelfs gevaar lijk zijn. Dit komt met name door de vele stemmen die gaan worden uitgebracht per post. De onderzoekers voorspellen een periode van onzekerheid die gaat duren vanaf half september, als de eerste mensen per post kun nen stemmen, tot half januari. ,,Deze periode van onzekerheid kan door kandidaten worden ge bruikt worden om twijfel te zaaien over het hele proces en een onge kende aanval uit te voeren op de uiteindelijke uitslag. Wij ver wachten rechtszaken, oorlogvoe ring in de media, pogingen om het tellen van stemmen te stoppen en protesten van mensen uit beide kampen.'' De onderzoekers trekken de ver gelijking met de onverkwikkelijke toestanden uit 2000. Toen be twistten de Republikein George Bush en de Democraat Al Gore el kaar de zege voor de rechter. Gore had Bush al gefeliciteerd met de overwinning, maar trok dat later terug vanwege het kleine verschil in de zuidelijke staat Florida en eiste een hertelling. Het Hoogge rechtshof besliste uiteindelijk, een maand na de verkiezingen, in het voordeel van Bush. Wantrouwen De omstandigheden van toen zijn totaal anders dan die van nu. Bush en Gore eindigden dan wel voor de rechter, ze bleven voor, tijdens en na de hele toestand uiterst correct tegen elkaar. De maatschappij was sowieso in goede doen. Het ging economisch geweldig en de aan vallen op de Twin Towers moesten nog gebeuren. Nu schelden de kandidaten el kaar voortdurend uit, gaan de monstranten uit beide kampen el kaar op straat te lijf, doen er de wildste complottheorieën de ronde, steken de eerste berichten over bemoeienis van Rusland en China de kop op en ligt de econo mie aan diggelen door de corona- pandemie, die ook nog eens bijna 200.000 Amerikanen het leven heeft gekost. Het land is tot op het bot ver deeld. Vorige maand, toen het TIP de resultaten van zijn onderzoek nog op een rijtje aan het zetten was, vielen er drie doden tijdens ongeregeldheden. In Portland schoot een linkse activist een aan hanger van Trump dood, terwijl in Kenosha een rechtse activist twee linkse demonstranten ombracht. De toon in de politieke arena wordt steeds agressiever. Vorige week deed ook de linkse Demo craat Bernie Sanders, zeer populair bij jonge, activistische Amerika nen, een duit in het zakje. ,,Ame- rika moet er rekening mee houden dat Trump weigert te vertrekken'', meldde de voormalige concurrent van Joe Biden in een interview en later ook in mails aan zijn aanhan gers. ,,Dit is geen wilde speculatie, hij zegt het zelf. En hij zegt het op een moment dat hij in bijna elke peiling op achterstand staat. We moeten er alles aan doen om er voor te zorgen dat Joe Biden met de grootst mogelijke marge wint.'' Het tijdschrift The Economist kwam deze week met een staatje waaruit blijkt dat de Amerikanen een 'ongezond wantrouwen' heb ben over de uitkomst van de ver kiezingen. Een derde van de kie zers, verdeeld over beide kampen, heeft 'helemaal geen' of 'slechts een beetje' vertrouwen in een eer lijk verloop. vrijdag 11 september 2020 GO 'VS moet rekening houden met grote chaos na de verkiezingen' Mark van Assen Brussel/Washington Donald Trump spreekt zijn aanhangers toe in North Caro lina. Joe Biden (foto onder) spreekt met vertegenworodi- gers van de Bond voor Staalwer- kers. foto's getty images Biden heeft een meerderheid van de stemmen, volgens een gemiddelde van recente peilingen. 60- 8 sep Biden 40 Trump 42% in indivuele peiling 30 n jan 110920 BRON: BBC sep 3 nov Verkiezingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11