10 NIEUWS Proces van start CHARLIE HEBDO OVERLEVENDEN VERTELLEN In Frankrijk staan veertien verdachten terecht voor de aanslagen in januari 2015 in Parijs. Charlie Hebdo-cartoonisten die de terreuraanslag overleefden, zijn de afgelopen dagen in de rechtbank gehoord. olitieman Christian Deau staat in de rechtszaal. Op beeldschermen ko men foto's en vi deo's van onder meer bewakingsca mera's voorbij. „Lichaam C, dat is mijnheer Wo- linski'', vertelt Deau zakelijk. De mensen in de zaal kijken naar de beelden van cartoonist Georges Wo- linski die in een plas bloed ligt op de redactie van satirisch tijdschrift Charlie Hebdo. Op de beelden staat er een C bij zijn lichaam. ,,Hij werd drie keer geraakt.'' Dan komt het lichaam van teke naar Tignous, pseudoniem voor Ber nard Verlhac, in beeld. ,,Hij is bescho ten op minder dan 10 centimeter af stand'', zegt Deau. Eén voor één worden de slachtof fers benoemd en beschreven. Deau, anti-terreurspecialist, wordt ge vraagd naar details. ,,Als je inzoomt op de beelden kun je zien dat het bloed tot op het plafond zit.'' Christian Deau vertelde deze week bijna klinisch hoe de redactie van Charlie Hebdo eruitzag nadat de broers Kouachi er op 7 januari 2015 hun kalasjnikovs leegschoten. Ook de overlevenden kwamen aan het woord. Voor het eerst vertelden ze uitgebreid over die paar minuten, vijf jaar geleden, die hun levens voor goed zouden veranderen. ,,In het trappenhuis liep er één ach ter me met z'n kalasjnikov'', vertelt cartoonist Corinne Rey, bekend als Coco. ,,Hij duwde me de redactie op, ik hoorde een schot en ik zag Simon van zijn stoel vallen.'' Simon was de sitebeheerder van Charlie Hebdo, Simon Fieschi. Hij zat vlak bij de ingang. ,,Ik zag mannen met bivakmut sen'', vertelt Fieschi aan de rechter. ,,Ik werd geraakt door twee kogels. De eerste ging er bij mijn hals in en kwam er bij mijn linkerschouderblad weer uit. Onderweg raakte de kogel mijn wervelkolom.'' De terroristen liepen daarna de re dactiezaal in en schoten. De huidige hoofdredacteur, Laurent Sourisseau, oftewel 'Riss', vertelt: ,,Ik liet mezelf Ik liet mezelf vallen en trok een tafel over me heen. Daarna werd ik geraakt door kogels op de grond vallen, met m'n hoofd onder een tafel, m'n gezicht naar de grond. Ik zag niks meer. Het schieten begon. Ik wist meteen: ik zou hier sterven.'' Coco: ,,Het schieten ging maar door. Ze riepen: Allahoe AkbarWe heb ben wraak genomen voor de pro feet'!'' Journalist Fabrice Nicolino zit ook in het zaaltje. ,,Ik liet mezelf naar ach teren vallen en trok een tafel over me heen. Daarna werd ik geraakt door drie kogels.'' Journalist Sigolène Vinson ver stopte zich. ,,Maar die moordenaar vond me. Hij zette z'n wapen tegen mijn voorhoofd. Toen zei hij: 'Ik dood geen vrouwen. Maar je moet wel de Koran lezen'.'' De terroristen vroegen waar 'Charb' was, Stéphane Charbonnier, de toenmalige hoofdredacteur. Riss, die op de grond lag: ,,Ik hield m'n adem in. Ik dacht: als ze me zien ademen, schieten ze opnieuw. Toen hoorde ik een stem heel dichtbij schreeuwen. 'Waar is Charb?' En toen hoorde ik nog eens twee of drie scho ten.'' Politieagent Christian Deau vertelt in de rechtszaal dat het hoofd van Charb drie keer en dodelijk werd ge raakt. De hoofdredacteur was een van de elf mensen die in het gebouw wer den vermoord. TERREUR Na de schietpartij werd het op de re dactie muisstil, vertellen de overle venden. Vinson: ,,De dode lichamen lagen over elkaar heen. Ik belde het alarmnummer en zei: 'ze zijn alle maal dood'. Toen hoorde ik aan de andere kant van de zaal een stem: 'Nee, ik ben niet dood'. Dat was Riss.'' Middelvinger Riss: ,,Ik lag op mijn rug. Ik wist niet of ik ernstig verwond was.'' Hij hoorde de stemmen van een paar col lega's. ,,Ik dacht: en de anderen? Waarom zeggen die niks? Toen reali seerde ik me dat de anderen dood waren.'' Coco: ,,Ik had een jaar eerder nog een cursus eerste hulp gedaan. Maar op dat moment wist ik absoluut niet wat ik moest doen.'' Ze stapte over de dode collega's heen. ,,Toen zag ik Phi lippe liggen. Ik dacht: hij heeft geen gezicht meer.'' Journalist Philippe Lan^on was gruwelijk in zijn gezicht geraakt, maar overleefde het. Hij is niet bij het proces aanwezig. De hulpverleners kwamen na ver loop van tijd binnen. Simon Fieschi: ,,Ze zaten aan mijn benen en vroegen wat ik voelde. Ik voelde helemaal niets meer.'' Hij bleek deels verlamd. Riss stond op. ,,Ik probeerde heel hard om met de redactiezaal in te kij- ken. Maar naast me lag Charb. Ik móest wel kijken, want ik moest over hem heen stappen.'' In de rechtbank vertellen de over levenden ook over de tijd nS de aan slag. Simon Fieschi: ,,De hele weg naar het ziekenhuis probeerde ik me het telefoonnummer van mijn moeder te herinneren. Toen ik het ziekenhuis aankwam, werd ik in coma gebracht. Ik heb daarna acht maanden in het ziekenhuis gelegen. Daarna was er nog een paar jaar dagverpleging. Ik kan mijn twee handen niet meer goed gebruiken. Typen is heel moei lijk.'' En daarna zorgt hij voor de enige keer dat er gelachen wordt in rechtszaal: ,,Ik kan zelfs geen middel vinger meer naar iemand opsteken.'' Fabrice Nicolino vertelt over zijn werk nü bij Charlie Hebdo. ,,Als je op de redactie binnenkomt, kom je langs zes metaaldetectoren. We heb ben een panic room waar geen raket werper doorheen komt. Er is een co dewoord en als iemand dat roept moeten we daar meteen naar bin nen.'' Hoofdredacteur Riss vertelt over de tol die de 24uurs bewaking eist. ,,Mijn vrouw en ik wilden graag een kind adopteren. Maar er werd ons verteld dat ze nooit een kind zouden toewijzen aan mensen die dag in dag uit politiebescherming hebben.'' vrijdag 11 september 2020 _z^Gc^'y &££>CHÏ 'j Hfyuüt M>tö?/or f- I <^€>0 IS&pA} 6®Ss) H' (WfrM-fiPi Cartoonist Corinne Rey, ofwel 'Coco': ,,Het schieten ging maar door.'' FOTO AFP Veertien verdachten staan terecht voor de aanslagen op Charlie Hebdo in januari 2015 in Parijs. foto afp Huidig Charlie Hebdo-hoofdredacteur 'Riss' (r): ,,Ik wist dat ik zou sterven.'' FOTO AFP Journalist Fabrice Nicolino (l) en Simon Fieschi, sitebeheerder, raakten (zwaar)gewond tijdens de aanslag. FOTO AFP Frank Renout -Journalist Fabrice Nicolino 'Ik stapte over mijn dode collega's heen' PARIJS Het proces rond de aanslagen van januari 2015 startte ging deze maand van start en duurt tot no vember. Er staan veertien verdachten te recht, die onder meer de wapens zouden hebben ge leverd. De schut ters werden alle drie door de politie gedood, nadat ze hun aanslagen pleegden op Char lie Hebdo, op poli tiemensen op straat, en op een joodse supermarkt. Bij die terreurda den vielen in totaal zeventien doden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10