Rutte en De Jonge huid vol gescholden II 9 gen de voordelen op tegen de nade len, zou je kunnen beweren. 6 Wat zijn de consequenties voor andere proeven met vaccins? Vooralsnog zijn die er niet. De lid staten van de Europese Unie, waaronder Nederland, hebben in middels deals gesloten met ver schillende farmaceuten die ieder hun eigen coronavaccin ontwikke len. De deal met AstraZeneca was in juni de eerste. Gisteren werd de zesde voorlopige overeenkomst ge meld, met de Amerikaans-Duitse combinatie Pfizer/BioNTech. Elk vaccin zit net wat anders in elkaar, sommige farmaceuten maken zelfs gebruik van een compleet andere techniek. Als blijkt dat één vaccin complicaties oplevert, betekent dat niet dat andere vaccins daar ook mee te maken krijgen. Een woordvoerder van Janssen Vaccines in Leiden, één van de far maceuten waarmee de Europese Commissie in zee is gegaan, zegt nog niet te kunnen beoordelen of 'Ox ford' invloed heeft. ,,Eerst moet er duidelijk worden wat er in de studie met het kandidaat-vaccin van Astra- Zeneca/Oxford aan de hand is.'' De Amerikaanse farmaceut Mo- derna benadrukte gisteren dat de ontwikkelingen bij AstraZeneca geen invloed hebben op hun eigen vaccinproeven. De bewindslieden reageerden niet op teksten als 'Jullie hebben mijn oma vermoord!', 'Sluipschutters ge zocht' en 'Rutte is crimineel'. Het chatgesprek werd gisteren live uitgezonden op YouTube en Facebook. De Jonge en premier Rutte beantwoordden vragen van burgers over de coronacrisis. Dat steeds minder mensen zich aan de coronaregels houden, is voor Rutte reden tot zorg. ,,Wij hebben niet de wijsheid in pacht. We proberen het allemaal zo goed mogelijk te doen en we denken na of het beter kan.'' Vooral coronacritici grepen de livesessie aan om gal te spuwen over het kabinetsbeleid. ,,Ik zou willen dat het virus niet bestaat'', zei Rutte in reactie op de vraag van ene Dré: 'Waarom liegen jullie alles en iedereen voor over Covid-19?'. ,,Ik zou willen dat je gelijk had en dat het allemaal onzin is, maar het bestaat wél'', aldus Rutte. De premier riep iedereen nog eens op om afstand te houden, zo veel mogelijk thuis te werken en handen te wassen. ,,In de hele we reld doen ze dat'', benadrukte hij. Minister De Jonge onthulde dat hij eerder dit jaar zelf op corona is getest, toen hij verkoudheidsklach- ten had. ,,Ik ben door de teststraat gegaan'', zei hij daarover. Prettig vond hij de coronatest niet. ,,Het is wel pijnlijk.'' Rutte is nog nooit op corona getest. ,,Ik ben niet verkou den geweest'', aldus de premier. De twee verdedigden de corona- wet, waarover in Den Haag veel dis cussie is. ,,Men denkt dat het kabi net meer bevoegdheden krijgt, maar dat is dus niet zo'', aldus De Jonge. ,,Deze wet geeft de Tweede Kamer meer mogelijkheden om coronamaatregelen te controleren.'' Op de vraag 'Zijn jullie corona niet een beetje zat?' antwoordde Rutte resoluut: ,,Ja, totaal. Ik ben er helemaal klaar mee. Hugo ook. Ik denk heel Nederland. Maar het vi rus is nog bij ons. Dus helaas!'' Het kan ook een toevallige samenloop van omstandigheden zijn, dus? Zo zijn gevallen bekend van patiënten die de ontsteking kregen nadat ze een hepatitis A-vaccin kregen toegediend. In de meeste gevallen is de ontsteking het gevolg van een virusinfectie, zonder dat daar een vaccin aan te pas komt. Hoe bijzonder is zo'n tijdelijke stop? Je doet een studie met 30.000 mensen, dan kan er één in het ziekenhuis belanden van het Leids Universitair Medisch Centrum, schrikt in ieder geval niet meteen van het nieuws. ,,Dit soort dingen kan gewoon gebeuren tijdens fase 3-studies'', zegt ze. ,,Het komt niet heel vaak voor, maar af en toe wel. Je doet een studie met 30.000 mensen, dan kan het zo zijn dat één van hen in het ziekenhuis belandt. Dat hoeft natuurlijk niet meteen met het vaccin te maken te hebben. Als ik de berichten lees, heb ik het idee dat men ook denkt dat dat niet zo is. Maar het moet natuurlijk wel zeer grondig worden onderzocht. Je wilt niet dat het wél door het vac cin komt, en dat je toch doorgaat. Daarom is het heel goed dat dit ge beurt." Bestaat er een kans dat AstraZeneca de stekker uit het Oxford-vaccin haalt? bestaat tussen het vaccin en de medi sche complicaties en nog meer proef personen soortgelijke klachten krij gen. Kikkert en Huckriede zijn het er echter over eens: die kans is klein. Het zou zelfs nog zo kunnen zijn dat een vaccin dat bij een aantal per sonen complicaties oplevert, toch wordt goedgekeurd. Bijvoorbeeld als het vaccin bij veel mensen erg goed werkt, en slechts bij een heel beperkt aantal mensen niet. In dat geval we- lijk vertraging op te lopen. Het vac cin is al volop in productie en be vindt zich in de laatste testfase, waarbij inmiddels tienduizenden proefpersonen een injectie hebben gekregen. Eind dit jaar zouden de proeven afgerond moeten zijn, waarna - op z'n vroegst, als alles meezit - rond de jaarwisseling het vaccin op de markt kan komen. Toch kan het huidige intermezzo best een paar weken duren, zegt Anke Huckriede, hoogleraar vaccino- logie aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. ,,Zoiets is moeilijk in te schatten. AstraZeneca zal er alles aan doen om ieder risico uit te sluiten, dus er komt nu sowieso een grondig onderzoek. Overigens bestaat de kans dat de proefpersoon in een pla- cebogroep zat, dus helemaal geen coronavaccin heeft gekregen. Dat wordt nu allemaal uitgezocht." donderdag 10 september 2020 GO Terwijl premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge (Volks gezondheid) gisteren vragen beantwoordden tijdens een live- chatgesprek met burgers, stroomde de chat op YouTube vol met scheldkanonnades. Peter Winterman Den Haag Zeker. In heel uitzonderlijke gevallen treedt myelitis transversa op als bijwerking van een vaccin. Het klinkt heftiger dan het is. Mar jolein Kikkert, moleculair viroloog - Marjolein Kikkert, moleculair viroloog In theorie zou dat kunnen. Bijvoor beeld als onomstotelijk vast komt te staan dat er een samenhang Een proefper soon van een vac- cinstudie in het Research Centers of America in Flo rida. In verschil lende landen wor den vaccins ont wikkeld. Onderzoekscen tra van AstraZe- neca. FOTO'S AFP, EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9