II 7 Vluchtelingenkamp verwoest, Griekse premier denkt aan brandstichting Iedereen wist: het is wachten tot het een keer écht fout gaat in Kamp Moria. Dat overvolle vluchtelingen kamp op Lesbos, ooit gemaakt voor 3000 vluchtelingen, maar inmid dels bevolkt door 13.000 mensen. Vluchtelingen en migranten die woonden in containers in het kamp, maar vooral ook in tenten en alles wat daar op leek in de olijf boomgaarden om het kamp heen. Mannen, vrouwen, kinderen, al ja renlang opeengepakt, met te wei nig sanitair, te weinig hygiëne, te weinig privacy en vooral ook een gebrek aan uitzicht op een snelle verandering in die omstandighe den. Er leven veel verschillende na tionaliteiten in het kamp, maar vooral Afghanen en Syriërs. En dat al vijf jaar lang op een Grieks eiland, bij het stadje Myti- lini, waarvan de 30.000 inwoners hun inkomens hebben zien ver dampen door het wegblijven van toeristen. Inwoners die óók een ge brek aan uitzicht hebben, vanwege het alsmaar uitblijven van een po litieke oplossing voor het vluchte lingenprobleem. Inwoners die meer organisaties zien die hulp ver lenen aan vluchtelingen, dan over heidsinstanties die henzelf helpen. Inwoners die in 2016 nog genomi neerd werden voor de Nobelprijs voor de Vrede voor de hartelijkheid waarmee ze de vluchtelingen ont vingen, maar de afgelopen maan den juist demonstreerden tegen hun aanwezigheid en de overlast die die duizenden mensen veroor zaken. Het wSs al een giftige cocktail aan emoties en woede en toen kwam er ook nog een coronapande- mie overheen. Toen vorige week de eerste besmettingen onder de vluchtelingen werden vastgesteld, ging Kamp Moria in lockdown. Er zouden plannen zijn geweest een hek rond het kamp te zetten. De nacht van dinsdag op woens dag werd uiteindelijk die keer dat Sommigen zijn opgelucht, omdat het kamp er niet meer is het écht fout ging. ,,De tijdbom is gebarsten", zei Macro Sandrone, de projectcoördinator van Artsen zon der Grenzen op Lesbos, tegen de Britse omroep BBC. Op drie ver schillende plekken in het kamp brak er, vlak na elkaar, brand uit, meldde de lokale brandweerchef Konstantinos Theofilopoulos giste ren. Het vuur verspreidde zich door en om het kamp en verwoestte een groot deel van de onderkomens. De duizenden bewoners verspreiden zich in het gebied rondom het kamp en brachten de nacht door op straat. Er vielen geen doden en (voor zover) bekend ook geen ge wonden. ,,Maar het is een ramp van buitenproportionele omvang", al dus Johanna van der Meer van Stichting Bootvluchteling, een van de hulporganisaties op het eiland. De brandweer onderzoekt de oorzaak van de branden nog, maar de Griekse premier Kyriakos Mitso- takis was gisteren al kritisch over sommige kampbewoners die vol gens hem de branden zouden heb ben gesticht en de brandweer heb ben gehinderd bij het blussen. Het was dinsdag overdag ook al onrus tig in het kamp, er werd geprotes teerd tegen de lockdown. ,,Som- mige vluchtelingen zijn opgelucht, omdat het kamp er nu niet meer is, ze riepen bye bye Moria", vertelde de Nederlandse hulpverlener Matt hias voor de Poorte, die op het ei land is, gisteren aan NPO Radio 1. Andere bewoners van het kamp zeiden tegen het Duitse persbureau DPA dat het juist Grieken waren die de branden hadden aangesto ken. Ook zij willen dat Moria ver dwijnt. Verschillende Europese landen zeiden gisteren direct noodhulp toe aan de Grieken. Duitsland stelde voor de 13.000 nu dakloze migran ten over Europa te verdelen. De Nederlandse regering is niet van plan vluchtelingen op te ne men. ,,Nederland heeft altijd het standpunt gehad dat we geen men sen overnemen'', zei staatssecreta ris Ankie Broekers-Knol tegen RTL Nieuws. Noodhulp Nederland zegt wel 1 miljoen euro noodhulp toe. ,,We zijn solidair met de vluchtelingen en migranten en met de Grieken. Het is vreselijk dat zovelen in het opvangkamp, waar de omstandigheden al zo drama tisch waren, zijn getroffen door de branden. Onze prioriteit is nu om menswaardige opvang te bieden", aldus minister Kaag van Ontwikke lingssamenwerking. Het cynische is dat het juist de Europese politiek is geweest die aan de basis van Kamp Moria stond. Het kamp groeide uit haar jasje nadat de EU in maart 2016 een deal sloot met Turkije om de vluchtelingen- bootjes vanuit dat land tegen te houden. De EU besloot tegelijker tijd ook dat de migranten die al op de Griekse eilanden waren niet zo maar meer verder mochten reizen Europa in. Van de beloofde herver deling van die vluchtelingen over de EU kwam in de jaren erna te weinig terecht. Wel kwamen er ie dere week weer nieuwe vluchtelin gen bij die toch kans zagen met een bootje over te steken vanuit Turkije, dit jaar in totaal al 4200. Hoe de 13.000 daklozen de ko mende tijd worden opgevangen is nog onduidelijk. Gisteren kwam wel een vliegtuig aan met honder den tenten. Duizend kwetsbare mensen worden voorlopig gehuis vest op een veerboot. donderdag 10 september 2020 H ▲M Vluchtelingen op Lesbos zoeken een veilig heenkomen, terwijl Kamp Moria afbrandt. FOTO'S AP, REUTERS TURKIJE Mithyma KaJoni Agiossos Vatera 0 Plomari Kamp Moria, vaak betiteld als de schandplek van het Europese migratiebeleid, is in de nacht van dinsdag op woensdag bijna volledig afgebrand. Door een serie branden raakten 13.000 vluchtelingen en migranten weer een keer op drift. Annabel van Gestel Cyril Rosman Rotterdam/Mytilini Twee asielzoekers zitten tus sen de geblakerde resten van het vluchtelingenkamp Moria. FOTO'S AFP, REUTERS - Matthias voor de Poorte, hulpverlener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7