OZCAN AKYOL 'Denk aan twee mbo-studenten op één stageplek' Waarom vallen energiebedrijven Bns lastig tijdens het eten? Wel kernenergie welNom-energie.nl 6 Hoe makkelijk kan het zijn. Welkom Energie belt niet aan en doet ook niet aan telefonische verkoop. Als u de komende 3 jaar wilt profiteren van historisch lage tarieven, weet u óns wel te vinden. Column Het migrantenkamp Moria op het Griekse eiland Les bos werd grotendeels ver woest door een brand, vermoede lijk aangestoken door gefrus treerde bewoners - maar dat is nog niet zeker. In ieder geval liet het incident ons andermaal zien dat de vluch- telingenaanpak van de Europese Unie aan alle kanten rammelt: op het terrein zou maar plek voor drieduizend mensen mogen zijn, maar er zaten deze week dertien duizend mensen. Hierdoor zijn de omstandighe den ter plekke mensonterend. Ik heb zelf drie verschillende kampen bezocht, elk in een ander land; de vernederingen en het ge brek aan perspectief, vooral voor zeer jonge kinderen, zijn ronduit beschamend. Natuurlijk snap ik ook wel dat wij, nietig landje aan de Noordzee, niet alle ellende van de wereld op onze schouders kunnen nemen. Dit probleem moet samen met de andere regeringen worden opge lost. Wat ik me wel afvraag, is hoe lang onze politici, omwille van na- kende verkiezingen, kunnen vol harden in hardvochtig beleid, dat geen enkele ruimte biedt aan bij voorbeeld weeskinderen die nu echt gered moeten worden. Het debat over de vijfhonderd vluchtelingenkinderen werd al eerder gevoerd. Moesten wij ze echt opnemen in ons land? Hulp in de regio zou beter zijn. Op Les bos is het nu echter een hel. Geen realistische locatie voor onder steuning - fysiek en mentaal. Coalitiepartijen D66 en de ChristenUnie zijn allang overstag: zij willen dat de regering in actie komt. Maar de VVD en het CDA steken hier een stokje voor, om de zeer platte reden dat een dergelijk initiatief zetels kan kosten. Dit is tamelijk lach wekkend, temeer doordat premier Rutte vorige week riep dat we weer mildheid en genade moesten laten zien en het CDA al decennia prat gaat op naastenliefde, conform de religieuze opvattingen. Als je vreest dat het binnen halen van vijfhonderd vluchtelin genkinderen voor reputatieschade gaat zorgen, mik je als partij mis schien op de verkeerde mensen. Misschien is je moreel kompas toe aan herijking. Mochten de VVD en het CDA alsnog overstag gaan en vijfhon derd kinderen binnenhalen, dan zal (radicaal-)rechts deze partijen wegzetten als emotionele deugers die geknakt zijn bij idee dat voor deze koters een uitzichtloos be staan dreigde. Er bestaan ergere verwijten. Ik ben geen politicus, maar het zou aan mijn geweten knagen als ik wist dat ik de wereld mooier kon maken, maar dat halsstarrig weigerde omdat er verkiezingen aankomen. Ik zou mezelf haten. Hoelang kunnen onze politici in hardvochtig beleid volharden? Mbo-studenten die moeite heb ben om in de coronacrisis een sta geplek te bemachtigen, kunnen mogelijk op zaterdag en in de va kantie stagelopen. Ook wordt het een optie dat twee studenten één stageplek delen. Minister Ingrid van Engelsho ven (Onderwijs) en voorzitter Jacco Vonhof van ondernemers organisatie MKB-Nederland roe pen scholen en bedrijven vandaag op om via dit soort 'creatieve op lossingen' toch zo veel mogelijk stages mogelijk te maken. Des noods buiten kantooruren om. Het samenwerkingsverband Beroepsonderwijs Bedrijfsleven (SBB) becijferde eind augustus dat er een tekort is van 21.000 sta ges en leerbanen. Veel bedrijven stellen geen tijd te hebben voor de begeleiding van studenten, bij voorbeeld omdat er nog veel van uit huis wordt gewerkt of omdat de zaken slecht gaan. Daarom moedigt Vonhof studen ten die in de detailhandel geen stage kunnen vinden aan om het bij andere bedrijven te proberen. ,,Kies iets wat er op lijkt, de next best thing. Bij bouwmarkten en tuincentra gaat het bijvoorbeeld wel goed.'' Van Engelshoven wil ook soe peler zijn als het gaat om het aan tal uren dat een student stage loopt. ,,Geleerde vaardigheden kunnen we ook toetsen als een stagiair de helft van de week werkt in plaats van de hele week." Oproep om tekort aan stageplekken creatief op te lossen Dat studenten in het weekend of in de vakantie op hun stageplek worden verwacht, is volgens de D66-bewindsvrouw 'misschien niet ideaal'. ,,Maar hun belang lijkt me vooral dat ze die stage überhaupt kunnen lopen." Voor de leerwerkbedrijven spe len ook de kosten een rol. Een stu dent die het vak in de praktijk wil leren, kost een bedrijf gemiddeld 11.000 euro per jaar. De overheid draagt daar 2200 euro aan bij. Mis schien komt daar geld bij. donderdag 10 september 2020 GO ^0 @OzcanAkyol Moria Overheid en MKB-Nederland roepen scholen en bedrijven op met creatieve oplossingen te komen om het stagetekort in het mbo terug te dringen. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6