5 Ik -45% AFRIKAANSE OLIFANT Ghana KLEINE JAGER Verenigd Koninkrijk siteit. Zo turven wetenschappers de veran deringen in groepsgrootte van meer dan 21.000 diersoorten. Die worden niet alleen verzameld door onderzoekers die het regen woud intrekken om tapirs te tellen, maar de laatste jaren ook door wildcamera's, gps- zenders, satellietbeelden en burgers die meehelpen met bijvoorbeeld vogel- en vlin dertellingen. Als de dalende trends in dit tempo doorgaan, dreigen binnen honderd jaar een miljoen soorten dieren, insecten en planten uit te sterven, concluderen de on derzoekers in het rapport. Onszelf Dat is niet alleen een probleem voor die soorten zelf, maar ook voor onszelf, aldus di recteur Kirsten Schuijt van het WNF. ,,De mens en de natuur zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. De natuur is de basis van onze gezondheid en welzijn; we zijn afhan kelijk van wat de natuur ons brengt en geeft.'' Daarbij gaat het volgens haar niet al leen om schone lucht, schoon water, vrucht bare bodems, bestuivers, CO2 -absorberende bossen en oceanen waar we van afhankelijk zijn. Er is ook een keerzijde. ,,Kijk naar de opkomst van ziektes als corona. Door ont bossing, met name voor landbouw, komen mensen steeds dichter bij wilde diersoorten, waardoor virussen en bacteriën makkelijker op de mens kunnen overspringen. De pan- demie laat zien dat de balans tussen mens en natuur ziek is. Uiteindelijk slaat de natuur terug.'' Het rapport is niet alleen maar kommer en kwel. Er zijn namelijk ook populaties te vin den die het wèl goed doen. Zo neemt het aantal grijze rifhaaien wereldwijd weliswaar af, maar in Australië is hun aantal juist met 360 procent toegenomen. ,,De visserij is daar aan banden gelegd en het koraalrif, hun leef gebied, wordt nu beschermd'', verklaart Grooten. ,,Dit laat zien dat populaties zich ook weer kunnen herstellen als op tijd de juiste maatregelen worden genomen.'' Het WNF ziet met name duurzame landbouw als een belangrijke sleutel tot de oplossing. „Traditioneel was landbouw niet de zorg van het WNF. Maar we zien dat de manier waarop bossen worden gekapt voor land bouwgrond en het tempo waarin we ocea nen en rivieren leeghalen voor ons voedsel enorme gevolgen hebben'', verklaart Schuijt. Afname diersoorten 34 procent van al het land op aarde wordt ge bruikt voor voedselproductie, net als maar liefst 70 procent van het water dat we verbrui ken. ,,Met onze huidige levensstijl vragen wij mensen 1,6 keer meer van onze planeet dan dat zij terug kan geven. Elk jaar maken we de natuur zwakker en minder in staat om in onze toekomstige behoeftes te voorzien.'' Natuurbescherming Om het verlies aan natuur af te remmen is volgens haar een combinatie van natuurbe scherming, minder en duurzamer energiege bruik en duurzame manieren van consume ren en produceren van voedsel nodig. ,,Nu gaat ongeveer een derde van al ons geprodu ceerde voedsel verloren of wordt weggegooid. Dit is iets waar we allemaal een bijdragen aan kunnen leveren. Van mensen thuis, die kliek jes kunnen bewaren, tot overheden.'' De coronacrisis biedt daartoe volgens de WNF-directeur ook een 'enorme kans'. ,,La- ten we de miljarden die nu in de economie worden gepompt, investeren in een duur zame economie. De Nederlandse overheid kan daarin leiderschap tonen en een voor beeld zijn voor andere landen.'' BLAUWE HAAI Middellandse Zee donderdag 10 september 2020 GO rr Vogels Zoogdieren Vissen Amfibieën Reptielen 0 1970 1980 1990 2000 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5