Energieneutraal maken alle huizen lastige opgave 7 tT? II «r mm msrxJ LEVENSREDDERS IN HET ZONNETJE Op 11 november krijgt Davy de Bakker (44) uit Vogelwaarde via Hartslag.nu een alarmering voor een reanimatie in Hengstdijk. Hij stapt direct met zijn vrouw Darlien (40) in de auto en ze pikken onderweg een AED op. Pas dan verneemt het stel dat de melding het ouder lijk huis van Darlien be treft; haar vader blijkt on wel te zijn geworden. Bij aankomst nemen ze de reanimatie over die Darliens moeder al was gestart. Va der wordt uiteindelijk mét hart ritme vervoerd naar het ziekenhuis. Het loopt goed af. Gewone Hulste naren die het engeltje op de schou ders van anderen zijn; de gemeente eerde gisteren acht levensredders. Blij dat ze nog leeft Dennie Knol (42) uit Sint Jansteen vertrekt in de zomer van 2018 met zijn familie op vakantie. Bij aan komst op de parking bij Schiphol botst een scooter tegen een auto. Onder die scooter, lag een meisje. Dennie twijfelde geen seconde, zette zijn auto stil en rende naar het meisje toe. Ze had geen ademhaling of pols en Dennie startte meteen met reanimeren. De jonge vrouw overleefde het onge val. Ze raakte halfzijdig verlamd en heeft moeite met praten, maar heeft de familie Knol laten weten dat ze blij is dat ze nog leeft. De Hulsterse Ingrid Braem (61) redde in november 2018 geen wild vreemde, maar haar eigen man. V Toen ze wakker werd, merkte ze dat hij niet ademde. Ingrid belde 112 en begon met reanimeren. Twee dagen later werd haar man wakker in het ziekenhuis, hij kon zich van het gebeuren niks herinneren. Dankzij de snelle reanimatie door Ingrid heeft hij het overleefd. In middels heeft hij een pittige hart operatie ondergaan, waarvan hij is hersteld. Kordaat De 34-jarige Sanne van Dijk uit Hulst redde vlak voor kerst 2018 haar eigen moeder die getroffen werd door een hartinfarct. Haar va der belde 112, Sanne begon meteen met reanimeren. Dit kordate optre den redde haar moeder het leven. Burgemeester Jan-Frans Mulder Het is fantastisch als het reanimeren lukt. Maar loopt het anders, dan is er een hoop te verwerken benadrukte het belang van leren reanimeren. ,,Het is fantastisch als het lukt. Maar loopt het anders, dan is er een hoop te verwerken. Daar moet ook aandacht voor zijn." Mul der schonk de levensredders tij dens een bijeenkomst in Den Dul- laert een bokaal. Bijzonder was dat vaak ook de mensen die gered zijn, bij de bijeenkomst aanwezig wa ren. De redders ontvingen naast de bokaal ook bloemen en een oorver dovend applaus. Op levensredder zijn, staat geen leeftijd. De 80-jarige Monique Bau- wens- Van Hooije uit Heikant is vorig jaar aan het collecteren in haar dorp, als ze in een tuin een vrouw onwel ziet worden. Moni que waarschuwt de buren, die de hulpdiensten verwittigen. Moni que staat het slachtoffer bij tot die zijn gearriveerd. Dat doen ook Theo (78) en zijn vrouw Elly (75) Ver- bunt uit Vogelwaarde als op nieuw jaarsdag hun buurvrouw in paniek aan komt rennen. Zij blijkt bijna te stikken in een stukje brood. Het stel belt de ambulance en geeft de buurvrouw wat te drinken, wat enige verlichting biedt. De buur vrouw bleef zes dagen in het zie kenhuis, maar liep geen blijvende schade op. De sociale huursector moet het voortouw nemen in het energiezui niger maken van het woningbezit, is landelijk afgesproken. Alle huurwo ningen moeten in 2021 gemiddeld op energielabel B zitten, in 2030 op energielabel A en in 2050 energie- neutraal zijn. Het laatste houdt on der meer dat de huizen van het gas af moeten. Of dat financieel haalbaar is, is voor Woongoed dé vraag. ,,Het gaat om een bizar hoge investering, min stens 306 miljoen euro voor onze corporatie. Dat geld hebben we niet op de plank liggen'', aldus directeur bestuurder Ralph van Dijk. Van Dijk maakt zich er tegelijker tijd nog niet erg druk over. Tien jaar geleden zat het woningbezit van Woongoed nog op gemiddeld ener- gielabel D, inmiddels is dat B. De woningcorporatie heeft daarmee de doelstelling voor 2021 al gehaald. Woongoed is daarin geslaagd door gratis zonnepanelen te plaatsen op woningen. Ook is de laatste jaren een groot aantal verouderde huizen vervangen door nieuwe, energie- neutrale. Dat is onder meer in West- dorpe gebeurd en nog gaande in de Zuidwesthoek in Breskens en in Axel. Eenzelfde operatie staat op de rol voor de Witte Wijk in Sas van Gent. Het moet mogelijk zijn de doelstel ling van 2030 te halen, verwacht Van Dijk. Hij noemt als extra opties de plaatsing van heel zuinige centrale verwarmingsinstallaties (cv's) en een combinatie van warmtepom pen en cv's. Veel verder dan 2030 wil Van Dijk nog niet kijken maar Woongoed heeft al wel doorgerekend wat het kost om het volledige woningbezit energieneutraal te maken in 2050, gemiddeld 50.000 euro per woning. Het nemen van die horde wordt een grote opgave voor alle sociale verhuurders. De landelijke koepel van woningcorporaties Aedes heeft daar onlangs nog over aan de bel ge trokken in Den Haag. Toch is Van Dijk ook wel optimistisch. ,,De we reld staat niet stil. Technieken wor den wellicht goedkoper en mogelijk komen er nog alternatieve warmte bronnen voor het huidige aardgas." donderdag 10 september 2020 VL 'Buurvrouw stikte bijna in stukje brood' Sheila van Doorsselaer Hulst KP V*m.: tvüSttHr nj/ Levensredders Davy en Darlien de Bakker (links), echtpaar Verbunt, Sanne van Dijk (blauwe jurk), Ingrid Braem (wit vest), Monique Bau- wens (gehurkt), Dennie Knol en burgemeester Mulder. foto peter nicolai -Jan-Frans Mulder, burgemeester Hulst Woongoed zet vraagtekens bij de doelstelling alle huurwonin gen in 2050 energieneutraal te hebben. Minstens 306 miljoen euro is daarvoor nodig, heeft de grootste Zeeuws-Vlaamse wo ningcorporatie met bijna 5900 woningen uitgerekend, wat om gerekend ruim 50.000 euro per huis is. Harmen van der Werf Terneuzen Van dei Poel 31r. Nieuwbouw energieneutrale woningen in de Zuidwesthoek in Breskens. foto harmen van der werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54