Brabantse Bert Brood maakte Hulst veel leuker Aanleg glasvezelnetwerk in Terneuzen begonnen Nieuwe inspraakronde nodig 6 Hij haalde het tonpraten, het Buutreednen, in 1984 naar Hulst. Zijn initiatief bracht sindsdien zovelen een lach en plezier. Wat rest zijn mooie herinneringen; Bert Brood werd 79 jaar. Bert Brood 1941-2020 Weinig kritiek op zonnepark Sas van Gent MIJN DORP, MIJN STAD Bewoners van Othene mochten zich gisteravond tijdens een bijeen komst in de brede school uitspre ken over een alternatieve locatie voor de huidige speelkooi aan de Ja- cobsschelp. Want die moet hoe dan ook voor het eind van het jaar weg zijn. Er kwamen uit de wijk, geop perd van jong tot oud, zoveel ideeën en wensen, dat het nog geen gelo pen race is. In oktober volgt nog een bijeenkomst waarin de wijk hope lijk kan kiezen uit een aantal opties. Rechter Zo leuk is de huidige speelkooi niet meer. Voor de kinderen niet: want uiterlijk om 21:00 uur moet de kooi van de rechter dagelijks dicht, maar het beveiligingsbedrijf is er gere geld al uren eerder. En voor de ge meente niet, want dat beveiligings bedrijf kost 12.000 euro per jaar en dan kan er ook nog eens een dikke dwangsom bijkomen als de speel- kooi toch eens na 21:00 uur open is. Allemaal het resultaat van klagende omwonenden die jaren geleden met succes naar de rechter stapten. De gemeente wil verder met een schone lei: een nieuwe speelvoor- ziening ergens anders en iets nieuws op de plaats van de huidige speelkooi. En de bevolking mag ontzettend meebeslissen. Want Terneuzen heeft een les geleerd. Parkeerterrein Opvallend vaak werd gisteravond de wens geopperd de speelkooi naar de andere kant van de school te ver plaatsen, naar de Schelpenlaan, daar waar nu de juffen en meesters van de school parkeren. ,,Er zijn daar amper omwonenden, veel sociale controle, het is centraal in de wijk en het terrein is al verhard", werd gezegd. De oostkant van de wijk (grenzend aan de Drieweg) werd door veel ouders te afgelegen ge vonden. Dichtbij de Kreek zou ook nog een optie zijn. Of je haalt ge woon de hekken van de kooi weg, werd ook gezegd. Wethouder Sonja Suij en Cle mens de Jager, die in het kader van burgerparticipatie de avond leidde, konden tijdens de bewo nersavond heel wat reacties opha len. ,,Ze zijn nu te divers. Er leven We gaan alle reacties, ook die online, inventariseren veel ideeën en dat is natuurlijk mooi. We gaan alle reacties, ook die online, inventariseren. Daarna gaan we nog wat dingen steden bouwkundig uitzoeken." Het stre ven is dat de gemeente aan de hand van de reacties volgende maand naar de bewoners terugkomt om hen een aantal opties voor te leg gen. Een Brabander die Hulst zoveel leuker maakte. Lambertus Brood ont popte zich in Hulst als horecaman met een flair voor vermaak. Hij werd bekend als de man van zaal Tiffany, waar be halve een hapje en een drankje ook artiesten en toneelgezel schappen over de vloer kwa men. In de zaal werd ook ge trouwd, gerouwd en carnaval gevierd. Tonpraten In 1984 haalde Brood, samen met De Vossen, het in Brabant en Limburg ingeburgerde ton- praten naar zijn Tiffany. Als spe ciale gast voor die avond wist Brood de landelijk bekende Limburgse tonprater Pierre Cnoops te strikken. Die avond kropen Arnold Coenen, Peter Dobbelaer, Frans de Schepper en Regie Buijsrogge voor het eerst in de ton. Leuk blijven Wat begon met één uitver kochte avond voor 450 gasten en een paar tonpraters, ook van buiten de provincie, groeide in bijna veertig jaar uit tot een jaarlijks evenement met vijf uit verkochte voorstellingen (2300 plaatsen) en louter plaatselijke coryfeeën in Den Dullaert. Plaatselijke politiekers en ieder- een die zijn of haar kop boven het maaiveld stak, werd verbaal te grazen genomen. Voorschut Het is zowat een eer om voor schut gezet te worden en een belediging om niet te worden vernoemd. Brood bleef wel de vinger aan de pols houden. Op- juinen mocht, maar het moest wel voor iedereen leuk blijven. De Buut is dankzij Brood een vaste waarde in Hulst gewor den. Hij laat een vrouw, kinde ren en kleinkinderen na, maar ook zeker een erfenis van de lach. Hopelijk nog voor vele ja ren. SAS VAN GENT Het ontwerp van een tweede zonnepark bij Sas van Gent is niet in beton ge goten. Initiatiefnemer Vatten- fall staat open voor alle sugges ties. Puck Sanders, omgevingsmana ger bij Vattenfall, zei dit giste ren op bewonersbijeenkomsten in Sas van Gent. De interesse was beperkt en veel kritiek was er niet op de meeste sessies. Zestien hectare groot moet het zonnepark worden, waarvan vier hectare beplanting. Cargill wordt de hoofdafnemer. Een fonds zal worden gevormd voor groene en duurzaamheidspro jecten in Sas van Gent. TERNEUZEN De aanleg van een glasvezelnetwerk is deze week begonnen in Terneuzen. De werkzaamheden duren volgens planning tot eind 2022. KPN Netwerk is de opdracht gever. De stad Terneuzen wordt als eerste aangesloten, gevolgd door Sas van Gent en Axel. Het gaat om in totaal 18.500 adressen. De hele ge meente Terneuzen telt bijna 27.000 woningen. Wanneer de andere kernen van Terneuzen volgen, is nog onbekend. Het glasvezelsysteem dat wordt aangelegd, is een open netwerk. Iedereen met een glasvezelabonnement bij een internetprovider kan er ge bruik van maken. Direct na aanleg van de glasvezel is het mogelijk gratis een huisaan sluiting te krijgen. Glasvezel biedt hogere downloadsnelhe den dan bijvoorbeeld de kabel. Het Duitse MIH-GmbH uit Horstmar, veertig kilometer van Enschede, voert de werk zaamheden uit die zijn gestart in de Axelsestraat, bij de KPN- wijkcentrale aan de Van Steen bergenlaan. Werknemers uit Montenegro in voormalig Joe goslavië doen het grond- en kabelwerk. donderdag 10 september 2020 VL Zeer diverse plannen plek speelkooi Zoveel mensen, zoveel wensen. De een wil de huidige speelkooi verplaatsen, de ander wil in de plaats een pumptrackparcours. Is bij de Kreek een optie? Of toch liever aan de oostrand? Kortom, er is nog een inspraak ronde nodig om te bepalen welke speelvoorziening waar komt in de Terneuzense wijk Othene. Sheila van Doorsselaer Terneuzen - Sonja Suij, wethouder Sheila van Doorsselaer AARDENBURG Ar cheologisch Mu seum, 10.00-17.00 uur: Open, expositie het leven van Toen (Romeinen, Middel eeuwen) BRESKENS Spui- plein, 08.00-13.30 uur: Weekmarkt; Haven aan de Keer- dam, 10.00 en 12.00 uur: Rondvaart naar de zeehonden; CADZAND - BAD VVV kantoor, 10.30 uur: Rondleiding door badplaats; EEDE Nieuweweg2, 10.00-18.00 uur: Pluk- tuin blauwe bessen; GROEDE Huistheater De Twee Duiven, 21.00 uur: Voorstel ling 'op afstand de mooiste 'door Adrie Oosterling; HULST 's Landshuis, 11.00-15.30 uur: Open, expositie schil derijen; Grote Markt, 08.30-16.00 uur: Foodmarkt; De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; 13.00 uur: Handwerken; Jonge rencentrum Komma, 15.00 uur: Open (12 23 jaar); SAS VAN GENT Indu strieel museum, 12.30-17.00 uur: Open; De Statie,19.00 uur: Bridge; SCHOONDIJKE Het Klinket, 11.00-18.00 uur: Maisdoolhof; SLUIS Molen, 10.00 17.00 uur: Open; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum geopend; 13.00 en 15.00 uur: Rondleiding en rond vaart; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. Bert Brood, in 2002. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53