Wie wil er in een tiny house wonen? 'Distributiegigant DSV betaalde zelfde grondprijs als ieder ander' 7 GEEN BOEKEN BOERDERIJ MIDDENHOF Nee, een stekkie van de fuchsia staat er nog niet in. Maar in de ruilkast bij Middenhof in Goes zijn al genoeg andere jonge plantjes te vinden. Goes nnemiek van Nieu- wenhuyze, die samen met man Bert de boerderij Middenhof Goes bestiert, nam het initiatief voor de stekjesruil- kast. Je zou 'm kunnen vergelijken met de al wat bekendere boeken- ruilkast. Maar in plaats van boeken staan er plantenstekjes in. Het idee is heel simpel: mensen die graag planten kweken, kunnen in de kast kijken of ze een leuk stekje zien. Maar wie iets meeneemt, moet ook een stekje achterlaten, zodat de kast goed gevuld blijft. Op het potje moet een stickertje zitten met de naam van de plant, zodat iemand weet wat hij of zij mee neemt. Annemiek deed het idee op in de buurt van Nijmegen. ,,We waren daar op vakantie en zochten wat leuke dingen om te gaan doen. Toen lazen we ineens iets over een stekjesruilkast. 'Die wil ik wel eens zien', dacht ik. En dat hebben we ook gedaan.'' Eenmaal thuis be sloot de bewoonster van boerderij Middenhof op het eigen erf ook een stekjesruilkast te plaatsen. Toevallig had een vriendin nog een oude kast staan, die ze best kwijt wilde. Dus één plus één was twee. Hoewel de stekjesruilkast er nog maar sinds afgelopen weekend staat, heeft een aantal mensen er al gebruik van gemaakt. ,,Zelf had ik er wat stekjes van de oleander in gezet'', vertelt de initiatiefneem ster. ,,Die zijn schijnbaar populair, want ze verdwenen als sneeuw voor de zon.'' Onder meer stekjes van de pannenkoekplant, een paar soorten begonia's en de mother of thousands zijn er voor teruggezet. Vertrouwen Annemiek legt uit dat mensen al tijd gebruik kunnen maken van de ruilkast, ook als er even niemand te zien is op of rond de boerderij. ,,We werken op basis van vertrou wen en gaan ervan uit dat iedereen die iets meeneemt ook een stekje terugzet.'' Wel benadrukt ze dat de ruilkast in principe alleen bedoeld is voor stekjes van kamer- en tuin- planten. „Iemand vroeg of er mis schien ook groente- of fruitplanten in mochten staan, maar daar is de ruimte in de kast toch iets te be- Met andere liefhebbers van het kweken van planten over je hobby te kunnen praten perkt voor.'' Annemiek hoopt dat de ruilkast bij boerderij Middenhof - bij veel Goesenaren bekend van wege de grote vork met aardappel in de tuin - een ontmoetingsplek wordt. ,,Het zijn rare tijden, nu met corona. Veel mensen hebben min der contacten. Hoe leuk is het om hier een keer te komen snuffelen in de kast en misschien wel met andere liefhebbers van het kweken van planten over je hobby te kun nen praten.'' Boerderij Middenhof is te vin den aan de Abbekindersezandweg 4 in Goes. Via Instagram houdt Annemiek belangstellenden op de hoogte van wat er zoal in de stek- jesruilkast te vinden is. Je mag er alleen in je eentje wo nen. Ook huisdieren zijn niet toegestaan en je moet milieube wust zijn. Alleen als je aan deze voorwaarden voldoet, kom je in aanmerking voor één van de vijf minihuurwoningen in Hoede- kenskerke. De inschrijving be gint vandaag. Beveland Wonen zet nog voor het einde van het jaar vijf tiny houses neer op het braaklig gende terrein aan de Vinninge- straat. Huisjes van 28 vierkante meter waar alles in zit. Van een woonkamer, tot slaapplek en ruimte om te koken en te douchen. De huurders die hier willen gaan wonen moeten mi lieubewust zijn. De huizen zijn energieneutraal. Park De opzet van het plannetje is ruim. Rondom de huizen wordt een openbaar toegankelijk park aangelegd waar de bewoners ook een gezamenlijke moestuin kunnen aanleggen en er komt een gezamenlijke fietsenstal ling. De toewijzing van de huizen is op basis van loting en een in takegesprek om te kijken of ze werkelijk passen bij dit concept. Inschrijven is mogelijk via Zuidwestwonen.nl. ,,De transactie met DSV wijkt niet af van verkopen van bedrijfsgrond aan andere bedrijven", zegt Hoek. ,,Omdat de grondprijzen in Tholen door de gemeenteraad zijn vastge steld, is onderhandelen over de prijs niet mogelijk." Staatssteun Volgens ABT was een grondprijs van 24 miljoen euro realistischer geweest. Op industrieterrein Noordland in Bergen op Zoom, drie kilometer van Tholen, is de grond prijs 161 euro per vierkante meter. Terwijl Tholen 87 euro rekent. ABT-voorzitter Han van 't Hof sprak van ongeoorloofde staats steun. En concurrentievoordeel. Toch is daar volgens Hoek geen sprake van. ,,Het is appels met pe ren vergelijken." Het bepalen van de grondprijs hangt van verschillende factoren af, zegt Hoek. ,,Waar heeft een ge meente de grond voor gekocht? Welke faciliteiten zijn? Bergen op Zoom heeft een haven, Tholen niet. Ook de ontsluitingsmogelijkheden zijn er beter." En dan is er nog de bodemstructuur. De Thoolse klei vereist heien bij nieuwbouw. ,,Ook dat moet j e meewegen in j e prij s." Dat DSV het complex na een jaar voor 100 miljoen euro verkocht aan een Koreaanse investeerder, nog voordat het zelf de rekening had be taald, om het vervolgens terug te huren, daar wisten ze in Tholen van. ,,Ook hier mag je niet conclu deren dat DSV geld op heeft gestre ken", zegt Hoek. J27fe-kg~tfèkgewicht Subaru XV e-BOXER Jan Hop Subaru Roosendaal www.janhop.nl donderdag 10 september 2020 BE Plantenstekjes in ruilkast Rob Paardekamr Annemiek van Nieuwenhuyze: ,,De oleanders verdwenen als sneeuw voor de zon". foto marcelle davidse - Annemiek van Nieuwenhuyze Kijk op de site bij /video Plantenstekjes ruilen in Goes Melita Lanting Hoedekenskerke -- Hier komen de vijf tiny houses. De 13,2 miljoen euro die distri butiegigant DSV neertelde voor 90.000 vierkante meter grond op bedrijventerrein Welgelegen was wel degelijk marktconform. Dat laat wethouder Peter Hoek weten op vragen van Algemeen Belang Tholen (ABT). Volgens de lokale partij is er een veel te lage grondprijs gerekend waar door Tholen miljoenen misliep. Timo van de Kasteele Tholen Kamerplanten juinplanten SUBARU ruime voorraad occasions Confidence in Motion Alléén bij Jan Hop met 5 jaar garantie en gratis trekhaak De ultieme hybride voor elk avontuur. Hybrid, the Subaru way Zelf ontdekken? Ga naar www.janhop.nl/subaru of bezoek onze showroom!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52