Kapelle wil 'dubbele portie' aan zonne-energie opwekken II 6 Masterplan kan op stevige kritiek rekenen MIJN DORP, MIJN STAD Joeri Wisse Wemeldinge Dat Wemeldinge wel een oppep per kan gebruiken, staat voor on derzoeker Gré Beekers als een paal boven water. Uitgedaagd door VVD-raadslid Iman Vleugel geeft de opsteller van het Masterplan het dorp niet meer dan een 7-. Om meer bezoekers te trekken en zo de lokale economie te steunen, vindt hij dat Wemeldinge veel meer de Oosterschelde als onderschei dende kwaliteit moet uitventen. ,,En ga samen met de oesters en mossels van Yerseke en de winkels van Goes de markt bewerken. Ge zamenlijk doen deze plaatsen niet onder voor het aanbod van beken dere plaatsen aan de kust." De reclamefolder De gemeente zelf kan aan de slag door het Dorpsplein groener te maken en daar winkels te concen treren. De Promenade langs de Oosterschelde moet volgens het Masterplan 'de reclamefolder van Wemeldinge' worden. Via een 'thematische interactieve bele vingsroute' komen bezoekers alles te weten over de Oosterschelde en wat er te beleven valt. De dijk zelf moet aantrekkelijker worden door wilde bloemen te zaaien en fruit bomen te planten. Die bloemen komen ook terug als schildering op de damwand om de wandelroute langs de jachthaven op te fleuren. Burgemeester Fons Naterop vindt niet tegen. Het is vooral oude wijn in nieuwe zakken." Verder vindt hij dat het Masterplan een aantal keer de plank flink misslaat. Bij voorbeeld door vergrijzing niet als een kans zien en voorbij te gaan aan het stimuleren van tweede wo ning-bezit. ,,En dat Belgische dui kers veel goede horeca en lekker eten willen, klopt niet. Die nemen eten mee van huis en brengen geen geld in het laatje." Hij ziet meer in de aanleg van een steiger voor het pontje en bootverhuur in de Voor haven; een idee dat overigens ook in het Masterplan staat. Joeri Wisse Kapelle Waar al die zonnepanelen komen te liggen, is nog de vraag. De ge meenteraad heeft dinsdag wel de verdeling vastgesteld. In 2020 moet 30 MW worden opgebracht door zonnepanelen op daken, de andere helft mag met zonnepar- ken op land worden opgewekt. Daar gelden wel voorwaarden voor. Zo moet het een lokaal initia tief zijn en moet het zonnepark aansluiten bij grote wegen, spoor, huizen of een bedrijventerrein. Ook mag zo'n park 'gebieds- waarden' zoals boomgaarden niet aantasten. Reden voor een onder nemer die een boomgaard tussen de Viaductweg (N289), de Jacht- hoek en het spoor wil omvormen tot zonnepark alvast te pleiten voor een uitzondering. Omdat het plangebied omringd wordt door windschermen, zouden de zonne panelen 'niet echt zichtbaar' zijn. Of het plan (goed voor ruim één derde van de gewenste 30 MW op land) kans van slagen heeft, is nu nog niet duidelijk. Volgens wet houder Siwart Mackintosh bepaalt de raad in een later stadium waar zonneparken mogen komen en welk formaat ze mogen hebben. Alleen Gemeentebelang stemde tegen de duurzaamheidsagenda. De partij vindt de gemeentelijke ambitie overdreven en is boven dien tegen de ontwikkeling van zonneparken op landbouwgrond. wel dat de gemeente moet zorgen voor een goede balans tussen toe risme en leefbaarheid. ,,Wemel- dinge moet geen Efteling of Dom burg worden." Om af te tasten hoe het dorp er zelf over denkt, wil Na- terop dat zoveel mogelijk inwoners hun mening geven op informatie avonden die in oktober gehouden worden. Mede omdat hij eerst de bewoners wil horen, vond de bur- Nieuwe dingen kom ik niet tegen. Het is vooral oude wijn in nieuwe zakken gemeester het dinsdag te vroeg voor een inhoudelijk debat over de inhoud van het Masterplan. Stevige kritiek Dat weerhield Peter Ganseman (Gemeentebelang) niet van een lang betoog met stevige kritiek. Hij noemt het plan weinig vernieu wend ten opzichte van de recrea tievisie. ,,Nieuwe dingen kom ik Dorp te ver Diederik van der Maas van het CDA veroorloofde zich eveneens alvast een inhoudelijke opmerking. ,,Wij komen acht keer een verwij zing naar Annie M.G. Schmidt te gen in het Masterplan. Het zal een heikel punt worden om daar draag vlak voor te vinden in Wemel- dinge", voorspelde hij. Ook We- meldingenaar Ganseman gruwt van de fotomontage uit het Master- plan waarin Jip en Janneke op de silo van CZAV zijn afgebeeld. ,,Dat is een dorp te ver. Sorry, maar dan heb je het echt niet begrepen." donderdag 10 september 2020 Is dit hoe Wemeldinge van een zeven min een tien wordt? Een groener Dorpsplein met méér winkels, een groter strand mét pop-up beachbar, betere slechtweerattracties zoals een klimbos én opvallende muur schilderingen langs de haven en op de silo's. Het is een kleine greep uit de lange lijst ideeën in het Masterplan Wemeldinge dat dinsdag is voorgeschoteld aan de gemeenteraad van Kapelle. De entree van Wemeldinge kan verfraaid worden met beelden die refereren aan het onderwaterleven in de Oosterschelde. Jip en Janneke op de silo van de CZAV? ,,Dan heb je het echt niet begrepen", aldus Peter Ganseman (GB). Over tien jaar wil Kapelle voor 60 megawatt (MW) aan zonne- energie opwekken. Daarmee neemt de gemeente zo'n 6 pro cent van de Zeeuwse doelstel ling voor 2030 voor haar reke ning, terwijl qua inwoneraantal en oppervlakte 3 procent al ge noeg zou zijn. GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Ex positie 'Sur Col'; Pan- nakooi Goes-West, 14.00-15.30 uur: Sport&Spel activitei ten voor kinderen van 6-12 jaar; Jeugdcen trum Goes-Noord, 14.00-16.00 uur: Cre atieve activiteiten voor kinderen van 8 12 jaar; Grasveld Bergweg, 15.15-16.45 uur: Sport&Spel en Creatieve activiteiten voor kinderen van 6 12 jaar 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 10.00-12.00 uur: 'Samen Vitaal' HANSWEERT Dorps huis, 10.00 uur: Wan deling HEINKENSZAND v.d. Biltplein, 08.00 12.00 uur: Week markt; Galerie 't Kun- stuus, 13.00-18.00 uur: Expositie Frede- rique Repko 'S-HEER ARENDS- KERKE Ambachts- weg 9, 09.30-11.30 en 13.00-15.00 uur: Schilderles 'Kunst In- perspectief'; Heer Arendhuis, 19.45 20.30 uur: Les 'Jump Fun' KAPELLE Gymzaal Molenvate, vanaf 08.45 uur: Sport& Spel activiteiten voor 60+; Fruitteeltmu seum, 13.00-17.00 uur: Quilt expositie KRUININGEN Bach- ten Vaete, 09.00 12.00 uur: Inloop spreekuur Reimers- waalse wijkagenten; Reimerswaalhal, 13.15-14.15 uur: condi tietrainingen voor se nioren SINT-ANNALAND Annahof, vanaf 10.00 uur: Doortrapdag ou dere fietsers; Haven plein, 13.00-16.00 uur: Weekmarkt. Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Fotomontage van het Dorpsplein in Wemeldinge met plantsoenen in plaats van parkeerplekken. fotos GEMEENTE KAPELLE ZKA LEISURE CONSULTANTS - Peter Ganseman, Gemeentebelang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51