'Distributiegigant DSV betaalde zelfde grondprijs als ieder ander' 7 EIGEN ATELIER GEK VAN GLAS IN LOOD Klompen maken, wielen draaien, hout bewerken: Marc Romijn uit Zierikzee heeft een zwakvooroude ambachten. Maar van al die vakken waar hij dol op is, heeft glas in lood zijn hart gestolen. En niet alleen dat van hem. Zijn vrouw Annemarie is met hetzelfde virus besmet. In hun woonkamer aan de Schouwenbank in Zierikzee kun je met gemak een drie dubbele lekker-lang-uit bank kwijt. Maar de uitbouw in hun woning heeft een andere functie gekregen. Daar wordt ge werkt. Met glas, in vele soorten en maten. Marc maakt en restaureert er glas in lood. Annemarie maakt er objecten van tiffanyglas. Beiden zijn gek op het effect van glas in combinatie met licht. ,,Dat kleu renspel in de Sagrada Famüia in Barcelona. Dat is zó prachtig om te zien", zegt Annemarie. Marc: ,,Er is niks zo mooi als een glas-in-lood raam wat door zonlicht aangelicht wordt. Dat krijg je ook met geen enkele soort kunstlicht voor el kaar." Met glas-in-lood-ramen kun je heel veel kanten op. Van strakke patronen met rechttoe-rechtaan gekleurde vlakken tot sierlijke Ju- gendstilontwerpen en van ge brandschilderde voorstellingen (,,Dan moet je wel goed kunnen schilderen") tot fantasievormen. Marcs favoriet is het bovenraam dat hij maakte voor de Burgshe snoeperij, waarin hij glas ver werkte dat hij door een Drentse glasblazer liet blazen. ,,Ik vind het leuk om met die materialen bezig te zijn en daarin kon ik ook nog mijn creativiteit kwijt." Precies karweitje Tiffany is glas waar koperfolie om heen wordt gewikkeld. Daardoor is het kwetsbaarder, maar kun je Ik vind het leuk om met die materialen bezig te zijn ook werken met kleinere stukjes en 3-D-vormen. ,,Voor mij is dat heel ontspannend", zegt Annema- rie. Zij werkt in de horeca, Marc werkt bij een doe-het-zelfzaak in Kapelle. Die vaste baan combi neert hij met zijn eigen glas-in- lood-atelier Natmar in Zierikzee. In principe één dag in de week, maar de aanvragen lopen snel op. Oude glas-in-lood-ramen worden meer en meer in dubbel glas gezet. Een precies karweitje omdat er iets van de ramen af moet om ze terug in de kozijnen te krijgen. ,,En vaak zijn die ramen al een jaartje of honderd oud. Lood heeft ook niet het eeuwig leven, dus moet het glas opnieuw gezet." Zijn liefde voor glas in lood werd al op jonge leeftijd aangewakkerd. Zijn ouders hadden winkels in Delft en Zierikzee. Ze verkochten er souvenirs, later (in 1988) stapten ze in Zierikzee over op de verkoop van verlichting en serviezen. Na weer een paar jaar, Marc en zijn broer waren lange tijd bij het be- drijf betrokken, maakte de familie Romijn in Zierikzee de overstap naar klassieke verlichting en an tiek. Daar in het monumentale win kelpand aan het Havenpark waar nu de Theetap zit, met nog altijd een glas-in-lood-raam boven de voordeur, zag Marc de pracht en praal van heel wat glaswerk voor bij komen. ,,En dan ben je ook een beetje op de leeftijd dat je de schoonheid er van ziet." Hij ging een dag lang bij een glazenier in de leer en maakte zich het ambacht eigen. ,,Dat heb ik eigenlijk altijd met alles gedaan. Het trucje afkij ken en daarna vooral heel veel me ters maken." ,,De transactie met DSV wijkt niet af van verkopen van bedrijfsgrond aan andere bedrijven", zegt Hoek. ,,Omdat de grondprijzen in Tholen door de gemeenteraad zijn vastge steld, is onderhandelen over de prijs niet mogelijk." Staatssteun Volgens ABT was een grondprijs van 24 miljoen euro realistischer geweest. Op industrieterrein Noordland in Bergen op Zoom, drie kilometer van Tholen, is de grond prijs 161 euro per vierkante meter. Terwijl Tholen 87 euro rekent. ABT-voorzitter Han van 't Hof sprak van ongeoorloofde staats steun. En concurrentievoordeel. Toch is daar volgens Hoek geen sprake van. ,,Het is appels met pe ren vergelijken." Het bepalen van de grondprijs hangt van verschillende factoren af, zegt Hoek. ,,Waar heeft een ge meente de grond voor gekocht? Welke faciliteiten zijn? Bergen op Zoom heeft een haven, Tholen niet. Ook de ontsluitingsmogelijkheden zijn er beter." En dan is er nog de bodemstructuur. De Thoolse klei vereist heien bij nieuwbouw. ,,Ook dat moet je meewegen in je prijs." Dat DSV het complex na een jaar voor 100 milj oen euro verkocht aan een Koreaanse investeerder, nog voordat het zelf de rekening had be taald, om het vervolgens terug te huren, daar wisten ze in Tholen van. ,,Ook hier mag je niet conclu deren dat DSV geld op heeft gestre ken", zegt Hoek. Zuiniger Sterker Veiliger Jan Hop Subaru Roosendaal www.janhop.nl donderdag 10 september 2020 SD 'Dat kleurenspel, dat is zó prachtig' Esme Soesman Zierikzee - Marc Romijn De 13,2 miljoen euro die distri butiegigant DSV neertelde voor 90.000 vierkante meter grond op bedrijventerrein Welgelegen was wel degelijk marktconform. Dat laat wethouder Peter Hoek weten op vragen van Algemeen Belang Tholen (ABT). Volgens de lokale partij is er een veel te lage grondprijs gerekend waar door Tholen miljoenen misliep. Timo van de Kasteele Tholen Marc Romijn van het glas-in-lood-atelier Natmar in Zierikzee. foto sandra schimmelpennink SUBARU ruime voorraad occasions ^l^KHglfëkgewicht Subaru XV e-BOXER Confidence in Motion Alléén bij Jan Hop met 5 jaar garantie en gratis trekhaak De ultieme hybride voor elk avontuur. Hybrid, the Subaru way Zelf ontdekken? Ga naar www.janhop.nl/subaru of bezoek onze showroom!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50