*1 Niet alles is te begrijpen in het keurige Noorwegen Taarten bakken maakt het leven luchtig en zoet 13 Wereldreiziger wist te ontkomen aan nazi-regime FOTOGRAAF voerd, waar hij aanvankelijk werkte als fruitplukker. Hij voegde zich vervolgens bij het Australische leger, waarin hij als vrachtauto chauffeur ging werken. Toen hij een Brits paspoort kreeg, veranderde hij zijn achter naam in Newton. In Australië kreeg hij zijn eerste op drachten als modefotograaf. Uiteindelijk belandde hij in Parijs, waar hij zijn erotische fotografie perfectioneerde. Hij ging daarna afwisselend in Monte Carlo en Los Ange les wonen. In de laatste stad stierf hij bij een auto-onge luk toen hij achter het stuur een hartaanval kreeg. Zijn as werd bijgezet op een kerk hof in Berlijn. Hij was pervers, maar dat ben ik ook ti Barn Love Sarah Op het voetbalveldje van een school buiten Oslo wordt een 13- jarige leerling aangetroffen. Later, als hij in het ziekenhuis is overle den, blijkt hij geslagen te zijn. Een medeleerling, Lykke, wordt ervan verdacht met haar schooltas de fa tale klap te hebben uitgedeeld. Zo begint Barn (Kinderen), een gecompliceerde weergave van hoe de betrokken partijen op dit drama reageren. Regisseur Dag Johan Haugerud laat leerkrachten, familieleden, hulpverleners, ou ders en de schoolinspectie aan het woord. Met zijn doorwrochte aan pak geeft Haugerud indirect een beeld van burgerlijk Noorwegen. Het levert ingewikkelde confron taties op, bijvoorbeeld als blijkt dat het schoolhoofd een geheime verhouding heeft met de vader van de overleden jongen. Die is echter een ultrarechtse politicus. Het levert de lerares heftige ver wijten op. Als ze zegt dat hij best grappig is, antwoordt een collega vinnig: ,,Dat zei Eva Braun ook.'' Barn legt in de lange praatscènes veel bloot over hoe leerlingen zich onderling gedragen en hoe volwas senen bijna krampachtig proberen om alles te begrijpen. Maar dat is niet altijd mogelijk, zo blijkt uit deze maatschappijfilm. Een Nederlandse film van Heel Holland Bakt bestaat er (nog) niet, maar de Britten spelen wel han dig in op hun rage rond The Great British Bake Off met het luchtige drama Love Sarah. Allerlei taarten worden opgediend in een nieuwe banketzaak in de Londense wijk Notting Hill, al vaker het decor van romantische komedies. Aan de titel Love Sarah ligt een drama ten grondslag. Sarah komt namelijk om het leven vlak voor dat zij haar restaurant kan ope nen. Haar moeder, dochter en vriendin besluiten haar initiatief voort te zetten als banketzaak, een kansloos idee in een wijk die wemelt van die eetgelegenheden. Love Sarah is het soort lichtvoe tige, charmante film waarin En gelsen excelleren. Dit is een niets- aan-de-hand-film die niet lang blijft hangen, maar wel een aan gename kijkavond oplevert. Wie wil er nog een stukje taart? - A.Z. donderdag 10 september 2020 GO Voordat hij zijn draai vond in Los Angeles, was foto graaf Helmut Newton (in 1920 geboren als Helmut Neustadter) een globetrot ter die in veel landen zijn heil zocht. Dat ging aanvan kelijk niet vrijwillig. Als zoon van een Joodse fabrikant in Berlijn, waar hij zijn eerste foto's maakte, was hij zijn leven lang niet zeker. In 1938 wist hij uit nazi-Duitsland te ontsnappen en nam in Triëst een boot om naar China te vertrekken. Hij bleef echter hangen in Singapore, waar hij werk vond als fotojourna list en portretfotograaf. Twee jaar later werd hij door de Britten op de Queen Mary naar Australië ver- 44 Grace Jones, model, actrice en zangeres Een badscène in Miami (boven). Het werk van Newton was beïnvloed door Leni Riefenstahl. Alleen waren voor Newton vrouwen het ideaal. foto's the searchers DRAMA Regie: Dag Johan Haugerud. Hoofdrollen: Henriette Steen- strup en Jan Gunnar R0ise. De 12-jarige Lykke (r) wordt verdacht van moord. foto arti film - A.Z. DRAMA Regie: Eliza Schroeder. Hoofd rollen: Celia Imrie, Shelley Conn en Bill Paterson. rtW J'f. J. JL- f.' ,WO"-' r-ssfeiti 1 i ffsssst» II ïiM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41