Gevolgen van een aanslag 12 Documentaire Helmut Newton (1920-2004) staat bekend als een van de meest provocerende fotografen ter wereld. Vooral de wijze waarop hij naakte, sterke en langbenige vrouwen afbeeldde, werd hem niet altijd in dank afgenomen. Toch was de man heel charmant, zo blijkt uit een documentaire. Top 5 in de bioscoop 1 (1) Tenet €1.125.133 3 (-) The New Mutants €174.163 4 (3) Trolls Wereldtour €81.596 Nu in de bios Tenet Misbehaviour The Kingmaker: Imelda Marcos FILMNIEUWS Calamity op Cinekid Nominatie filmprijs In feministische kringen is het werk van fotograaf Helmut Newton (1920-2004) nog al tijd niet bepaald geliefd. Zijn manshoge foto's van naakte, strakke modellen in onver wachte poses op bijzondere locaties werden in deze kringen meestal als seksistisch afgedaan. Toch straalden de gefotografeerde vrou wen allemaal kracht, zelfvertrouwen en heimelijk plezier uit. Een eeuw na zijn geboorte in Ber lijn wordt Newton, die in 2004 bij een verkeersongeluk in Los Angeles om het leven kwam, geëerd met een documentaire, The Bad and the Beau- Un Fils Wat begint als een vrolijk familie uitje van een Tunesisch gezin, vader, moeder en zoontje van 11, eindigt in een drama met verregaande conse quenties voor alle betrokkenen. De jeep van het drietal wordt onderweg door terroristen onder vuur geno men. Het lijkt goed af te lopen, maar toch is de zoon door kogels geraakt in zijn maag. tiful. Daarin praat een aantal van zijn beroemdste modellen - onder wie Grace Jones, Isabella Rossellini en Claudia Schiffer - vrijuit over hun samenwerking met Newton, die hen nog beroemder maakte dan zij toen al waren. Het portret is duidelijk bedoeld als een eerbetoon aan de fotograaf met zijn unieke stijl. Hoewel er diverse keren gerefereerd wordt aan de schandalen die sommige projecten omringden, wordt Newton toch vooral de hemel in geprezen door zijn voormalige medewerkers. Veel interessanter zijn de herinne ringen die Newton zelf ophaalt aan zijn jeugd in Berlijn. Als Joodse jon gen moest hij zich gedeisd houden, maar deze periode legde wel de kiem voor zijn latere werk. Saillant is dat hij zich duidelijk liet beïnvloeden door het werk van nazi-filmer Leni Riefenstahl, die onder meer de Olympische Spelen van 1932 op film vastlegde. De verheerlijking van de mannelijke lijven nam Newton later over. Alleen waren voor hem vrou wen het te fotograferen ideaal. De in Los Angeles wonende ster fotograaf had zijn camera altijd bij de hand. Toen hij voor een operatie in het ziekenhuis belandde, legde hij alles om hem heen vast op de gevoe lige plaat. Zijn werk was in meer dan één opzicht een obsessie. Model, ac trice en zangeres Grace Jones karak teriseerde hem als pervers. ,,Maar dat ben ik ook'', stelde zij onmiddellijk daarna vast. Een ziekenhuis wordt op tijd bereikt, maar als een bloedtransfusie noodza kelijk is, blijkt dat de vader niet de bi ologische verwekker is van het kind. Het leed veroorzaakt zo nog meer drama, want tussen de ouders ont brandt een slaande ruzie, vooral als de vader van het kind niet gevonden kan worden. Un Fils, dat zich afspeelt in 2011 kort na de Jasmijnrevolutie, geeft een scherp beeld van radeloze ouders die bereid zijn alles te doen om het leven van hun kind te redden. Zelfs illegale orgaanhandel is een optie. Op deze indringende wijze licht regisseur Mehdi M. Barsaoui de Tunesische maatschappij door met haar schui vende normen en waarden. donderdag 10 september 2020 Hoogste opbrengst afgelopen week 2 (2) Alles is zoals het zou moeten zijn €181.591 5 (5) Unhinged €72.488 THRILLER Regisseur Christopher Nolan trekt alle registers open in zijn nieuwe film Tenet. Het verhaal lijkt op een scena rio van een James Bond-film, maar wordt heel ingenieus verteld door het jongleren met diverse tijdzones. Sterke hoofdrollen van Robert Pattin- son en vooral John David Washington. DRAMA Keira Knightley speelt een van de fe ministische actievoerders die een missverkiezing in 1970 in Londen ver storen. Het waargebeurde verhaal laat zien hoe destijds vrouwen als ob jecten werden voorgesteld. De lu dieke actie werd wereldwijd door een miljoenenpubliek gadegeslagen. DOCUMENTAIRE The Kingmaker i s een vernietigend portret over de voormalige First lady van de Filipijnen, Imelda Marcos. Zon der wroeging praat zij over het verle den toen zij met haar man Ferdinand Marcos het eilandenrijk bestuurde. JEUGDFILM Op 7 oktober opent Cinekid, 's werelds grootste kinder filmfestival, met de avontuurlijke familiefilm Cala mity van de Franse regis seur Rémi Chayé. De handgetekende animatiefilm verhaalt over de sterke en legen darische Martha 'Calamity' Jane die haar eigen plan trekt in de tijd van het Wilde Westen. EFA-AWARDS De Duits-Neder landse produc tie Berlin Alexanderplatz is een van de films die in aan merking komt voor de EFA- Award, de Euro pese versie van de Oscar. In de eerste selectie zijn 32 titels voorgedragen om als nomina tie in aanmer king te komen. Die wordt door de drieduizend leden van de EFA bepaald. GO Was Helmut Newton echt pervers? Helmut Newton: The Bad and The Beautiful DOCUMENTAIRE Regie: Gero von Boehm. Met: Grace Jones, Claudia Schiffer, Isabelle Rossellini, Charlotte Rampling en Anna Wintour. Ab Zagt DRAMA Regie: Mehdi M. Barsaoui. Hoofdrol len: Sami Bouajila en Najla Ben Ab- dallah. Helmut Newton, hier in 1987, woonde afwisselend in Los Ange les en Monte Carlo. foto the searchers Vader Fares (Sami Bouajila) met zijn 11-jarige zoon Aziz (Youssef Khe- miri) in het zuiden van Tunesië. foto cinéart - A.Z. E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40